A szerk.

Kell egy pont

A szerk.

Amikor azt javasoljuk olvasóinknak, hogy az önkormányzati választásokon az ellenzék jelöltjeit támogassák szavazataikkal, két dolgot érdemes tisztázni.

Az egyik az, hogy ezúttal nem soroljuk fel, hogy amúgy mennyi bajunk van az Orbán-rendszer ellenfeleivel. Legfőképp azért, mert úgy véljük, hogy olyan törvényi erővel nehezített pályán, olyan leküzdhetetlen financiális és médiahátrányból indulva próbálkoznak e pártok és a jelöltjeik – kitéve önmagukat és a családjukat annak is, hogy alantas kormányzati rágalomhadjárat, hatósági vegzálás célpontjai lesznek –, hogy a hétköznapi igazságérzet, valamint az uralomvágytól és a vele párosuló gátlástalan agresszivitástól irtózó ép erkölcsi érzék okán sem tehetünk mást.

A másik tisztázandó dolog az, hogy kit is tekintünk az orbánizmus ellenzékének.

Az elmúlt hónapokban egy sor cikkben foglalkoztunk olyan szervezetekkel, amelyek jellemzően a kormánypártok ambicionálta álcivil kreatúrák. Tapasztalataink szerint helyben többnyire tisztában vannak a választók azzal, hogy mi e szerveződések valódi célja. A képlet ezek esetében világos, ahogyan a néhány nagyobb településen és a fővárosban is létező régebbi, de hasonló indítékú formációknál is (például a Megoldás Mozgalom). A Fidesz csendestársára és szélsőjobboldali előőrsére, a csak pro forma ellenzéki Mi Hazánkra szintén nem pazarolnánk több betűt.

A helyhatósági választásokon két olyan szerveződés indul, amely csak Budapesten állított listát: az egyik a Tisza Párt, a másik Vitézy Dávid csapata (és farvizén az LMP).

A Tisza gyors felfutása sok mindennel, így többek között a NER-rel szembeni tömeges elégedetlenséggel is magyarázható. Tényleges vezetőjük nyilatkozataiból leszűrhető, hogy egy Orbán nélküli, megreformált orbánizmusban gondolkodik. Jelen állás szerint a Fővárosi Közgyűlésben a mérleg nyelve is lehet a Tisza esetleges frakciója, miközben semmit nem tudni arról, hogy akár Magyar, akár a jelöltjei mit gondolnak a fővárosról – egyáltalán gondolnak-e róla bármit is. „Ügyek mentén” szavaznak majd, nyilván. Az alapján, amit pillanatnyilag tudni lehet róluk, nagy biztonsággal csak az állítható, hogy minél több képviselőjük lesz a közgyűlésben, annál instabilabb lesz Budapest következő vezetése. Így a rájuk adott szavazatok nem az Orbán-Magyarországgal szembeni politikai erőket segítik.

Ugyanez a helyzet Vitézy Dávid esetében is. Róla és a fővárosi elképzeléseiről persze sok mindent lehet tudni – a Narancsban is beszélt a terveiről –, de a legnagyobb jóindulattal is csak az állítható róla, hogy a szándékaitól és akaratától függetlenül használja fel őt Karácsony Gergellyel szemben Orbán és a Fidesz. (Feltűnő például az a, hogy is mondjuk, pozitív semlegesség, amellyel a propaganda kezeli a személyét.) Ha el is tekintenénk eddigi pályájától, vagy attól, hogy legfőbb támogatója, Ungár Péter mennyire függ egzisztenciálisan a NER uraitól, amellett már nehezebb lenne elmenni, hogy Vitézy alapvetése döntően hamis. (Csak az áldott jó modorunk tart vissza attól, hogy ne a félrevezető, sunyi, hazugság kifejezéseket használjuk.) A pártpolitika helyett várospolitikát szlogenje azért fals, mert Orbán Viktor politikai bosszúja, ti. a főváros pénzügyi lehúzása tette a pártpolitizálás kiemelt terepévé Budapestet. Ráadásul két nem egyenlő fél áll szemben egymással: az alkotmányozó többségével és az irányítása alatt álló állami intézményrendszerével bármit keresztülvinni képes Orbán, és a kormányzati pártpolitizálás révén folyamatosan nyomás alatt tartott, egyre eszköztelenebb Városháza és a főpolgármester.

A főpolgármester az a legmagasabb közjogi méltóság, akit közvetlenül választanak a polgárok; a poszt súlyát mindenekelőtt ez adja. Orbán Budapest lojalitását nem tudta megvenni, pedig volt erre két olyan ciklusa is, amikor ő mozgatta az akkori főpolgármestert. A demokratikus és valóban szabad – szuverén! – Magyarország elemi érdeke, hogy ez mandinerből se sikerüljön neki. Hogy az Orbán-Magyarországgal szembeni legerősebb ellenállítás, a főváros politikai pozíciója ne változzék. Mi ezért szavazunk június 9-én Karácsony Gergelyre.

S hogy az aktuális fővárosi választási rendszerben (a közgyűlést októbertől nem a győztes polgármesterek és a kompenzációs listáról bejutottak, hanem a pártlistákról mandátumot szerzők alkotják majd) az ellenzéki polgármesternek biztos háttere legyen, az lenne kívánatos, hogy a liberális Momentum és a Karácsonyt jelölő DK–MSZP–Párbeszéd adja a városházi többséget. Akinek pedig a „pártpolitikamentes” pártpolitizálás a vonzó és nem akar a „hagyományos ellenzékre” szavazni (egyik felfogással sem értünk egyet), az se hezitáljon, adja voksát a Kutyapártra. Az ő szándékaik felől (ellentétben a Tiszával és Vitézyékkel) nincs kétségünk, mert ha nem lennének is formális szövetségesei Karácsonynak, a város érdekében kiszámítható együttműködés várható tőlük. Hasonló megfontolásból ajánljuk e három párt (de elsősorban a Momentum) támogatását a főváros kerületeiben is.

 

A lapszám további cikkei itt érhetőek el >>>

Heti hírlevelünkre itt tud feliratkozni >>>

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.