A szerk.

Választhat szegény

A szerk.

„Köszönöm, hogy Önökkel tölthettem egy napot!” – írta tavaly februári Facebook-bejegyzésében Novák Katalin, amikor látogatást tett Tiszabőn, a legszegényebbek közé sorolt falvak egyikében.

 Korábban az járta, hogy tíz év alatt csak egyetlen tiszabői fiatal tudott leérettségizni, 2012-ben pedig „hivatalosan” is az ország legszegényebb településének tartották Tiszabőt. Ám az elnöki vizit idején, a kormány Felzárkózó Települések elnevezésű programjának anyagi hátszelével afféle mintafalu lett. Még sportcsarnok is épült, amit az elmúlt száz év legnagyobb fejlesztésének neveztek. „A tiszabőiek bebizonyították, hogy van kiút a szegénységből” – jegyezte meg akkor Novák Katalin, ám elég volt csak egy pillantást vetni arra a fényképre, amelyen a mosolygó exelnök megszeppent gyerekek között áll, hogy lássuk: ami Tiszabőn zajlik, az nem a kiút a szegénységből, legfeljebb pislákoló fény az alagút mélyén.

A falu nyomorúságát nem csak szocioriportokban örökíti meg az országos sajtó. Például 2006-ban azért lett nevezetes Tiszabő, mert a néhány önkormányzati képviselőjelölt becenévvel – Csudi, Szopi, Kubu, Postás stb. – szerepelt a hivatalos névjegyzékben. Tíz évvel később meg azért, mert az ún. migráns-népszavazáson a szavazásra jogosultak több mint 75 százaléka vett részt, minden szavazat érvényes volt, és mindenki ugyanarra szavazott. „Ebben a faluban, mindenki fideszes, velem az élen” – jelentette ki akkor Bruna László polgármester (a választási névjegyzékben: Törpe), amiben már csak azért sem kételkedhetett senki, mert Bruna akkora fideszes volt, hogy 2013-ban feloszlatta magát a szintén fideszes polgármester vezette képviselőtestület. Hogy Brunát választhassák meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.