A Direkt36 már a honvédelmi miniszter nyilatkozata előtt azonosította Orbán Gáspárt a csádi delegációkban

  • narancs.hu
  • 2024. január 26.

Belpol

Az utolsó pillanatig titkolni próbálták a miniszterelnök fiának részvételét.

Bár a magyar kormányfő fia már-már komikus módon igyekezett leplezni, hogy részese a Csádban tervezett magyar katonai misszió szervezésének, és ezzel kapcsolatban eleinte a kormány is titkolózott, a francia Le Monde és a Direkt36 bizonyítékokat szerzett Orbán Gáspár részvételéről a csádi projektben – írja az oknyomozó portál a Telexen megjelent cikkében.

A titkolózás egyébként már csütörtökön véget ért, amikor Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter egy interjúban elárulta: Orbán Viktor miniszterelnök fia, Orbán Gáspár a csádi misszión dolgozik. A magyarázkodásra látszólag azért volt szükség, mert az interjút készítő Index újságírója szerint „a miniszterelnök fiának halálhírét keltik a közösségi médiában.” A honvédelmi miniszter erre közölte: „Speciális képzettsége jogi ismerete és nyelvtudása miatt alakulatától a miniszteri kabinetbe vezényelve a csádi misszió előkészítésében vesz részt, más katonai és civil elöljárókkal együttműködve.”

Csakhogy a Direkt36 cikke szerint korábban nem volt ennyire közlékeny a minisztérium. Az oknyomozó portál ugyanis már a váratlan afrikai misszió bejelentése után nem sokkal azt az információt kapta egy Magyar Honvédséghez kötődő forrástól, hogy a miniszterelnök 31 éves, Afrikához személyesen kötődő fiának meghatározó szerepe van a csádi misszió elindításában. Az információ ellenőrzése során azonban falakba ütköztek. Három minisztériumnak – Honvédelmi Minisztérium (HM), Miniszterelnöki Kabinetiroda és Miniszterelnökség –, majd nem sokkal később egy negyediknek is – Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) – közérdekű adatigényléseket küldtek, a HM válaszából viszont csak annyi derült ki, hogy Orbán Gáspár „tiszti rendfokozatban és beosztásban a Magyar Honvédség állományában szolgál”. A HM a portál többi kérdésre arra hivatkozva nem válaszolt, hogy a csádi katonai misszióval kapcsolatos adatok nem nyilvánosak.

A többi minisztérium mind tagadta, hogy Orbán Gáspár munkát végezne a számukra.

A Direkt36 és a Le Monde ezek után után kezdte el tüzetesen átnézni a csádi és nigeri kormányzati Facebook-oldalakat, így sikerült beazonosítaniuk Orbán Gáspár szerepvállalását mind magyar katonai, mind külügyminisztériumi delegációkban. Mint kiderült, a miniszterelnök fia az egyetlen olyan szereplő, aki 2023 májusától 2024 januárjáig a legalább hat, az afrikai magyar katonai misszió előkészítéséhez kapcsolódó tárgyalás mindegyikén részt vett a fotók és videók tanúsága szerint. Több helyen azonban csak hátulról vagy profilból, a testalkat, hajviselet vagy éppen öltözködés, más fotókon is felbukkanó (civil) ruhadarabok alapján lehetett beazonosítani. A Le Monde-nak egy, a csádi hatóságokhoz közel álló forrás azonban azt is elárulta, hogy eleve Orbán Gáspár volt az, aki az Afrikában bevettnek számító „családi diplomácián” keresztül a tárgyalások előmozdításához szükséges kapcsolatokat megteremtette.

A Direkt36 január 23-án este kapta meg a a negyedik közérdekű adatigényléssel megkeresett tárca, a KKM válaszát, amelyben tagadták, hogy bármiféle adatuk lenne Orbán Gáspárról. Szalay-Bobrovniczky Kristóf végül a két nappal később megjelent interjúban beszélt arról, hogy a miniszterelnök fia a csádi misszióban vesz részt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.