Menesztési hullám a honvédségnél

A főcsapás új iránya

Belpol

„Fiatalítás” ürügyén katonatisztek sorát menesztette a honvédelmi miniszter az elmúlt hetekben. Az állományban felháborodást, egy teljes korosztályban pedig félelmet keltett az intézkedés, amely ellentmond annak a bevett szemléletnek, hogy a hadsereg egy életen át gondoskodik a tagjairól.

„Mivel menedzseri tapasztalata okán el tudna vezetni akár egy több ezer fős céget is, várhatóan menni fog neki a HM igazgatása is” – fogalmazott egyik forrásunk nyár elején, amikor arról írtunk, hogy Orbán Viktor az üzleti életben tevékeny Szalay-Bobrovniczky Kristófot nevezte ki honvédelmi miniszternek (lásd: A nagyságos fejedelem szolgálatában, Magyar Narancs, 2022. június 1.). Hogy a kormányfő miért őt választotta, arra a közelmúlt eseményei szolgálhatnak a korábbiaknál pontosabb magyarázattal: olyan drasztikus döntés született, amilyenre az elmúlt években nem volt példa a honvédelemben.

A nemrég megjelent kormányrendelet szerint a Magyar Honvédség (MH) parancsnokságainak, alakulatainak és támogató szervezeteinek, valamint a Honvédelmi Minisztérium (HM) katonai állományának fiatalítása a cél, ezért a miniszter egyoldalú döntéssel és kéthavi felmentési idővel megszüntetheti azon katonák szolgálati viszonyát, akik a 45. életévüket betöltötték, és legalább 25 év tényleges szolgálat áll mögöttük. Az érintettek részére a kormány bevezeti a honvédelmi juttatást: ennek alapja az utolsó illetmény 70 százaléka, amely az életkor és a nyugdíjkorhatár közötti időszakban évenként 2 százalékkal csökken. Ez akkor is jár a jogosultaknak, ha mellette munkát vállalnak. Az új juttatási forma azonban nem automatikus, a miniszter egyénenként határoz ennek megadásáról. A honvédségnél egyébként relatíve jók a fizetések, az elmúlt években több emelés is történt, idén januárban például csaknem 30 százalékos; nem ritka a millió forint feletti illetmény. Azt azonban nem tudni még – jegyezte meg erről a minap a Napi.hu –, hogy a juttatás bruttó vagy nettó, vagyis terhelik-e még járulékok, és hogy mi lesz a menesztettek által használt szolgálati lakásokkal – ezek a tényezők is nyomaszthatják az érintetteket.

Nem sokkal a kormányrendelet megjelenése után arról kezdtek szállingózni a hírek, hogy százhoz közelít vagy már annál is több azoknak a száma, akikkel szóban közölték az elbocsátásukat. A Blikk értesülései szerint az érintettek között vannak tábornokok, ezredesek, alezredesek. Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője, egykori honvédelmi államtitkár az ATV Egyenes beszéd című műsorában 170 távozóról beszélt. Szerinte nem tudni, mennyi lesz a vége, de a HM „környékéről ezres nagyságrendet hallottam”. A képviselő úgy ítélte meg, hogy „NATO-mentesítés” zajlik a honvédségnél, mivel „a 45 éves tisztek és tábornokok nemzetközi tapasztalattal rendelkező, nyelveket beszélő és a NATO-ban szocializálódott katonák”. A képviselő úgy véli, az is az intézkedés célja, hogy ezentúl a politikai hűség legyen az irány­adó a honvédségnél.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.