Menesztési hullám a honvédségnél

A főcsapás új iránya

Belpol

„Fiatalítás” ürügyén katonatisztek sorát menesztette a honvédelmi miniszter az elmúlt hetekben. Az állományban felháborodást, egy teljes korosztályban pedig félelmet keltett az intézkedés, amely ellentmond annak a bevett szemléletnek, hogy a hadsereg egy életen át gondoskodik a tagjairól.

„Mivel menedzseri tapasztalata okán el tudna vezetni akár egy több ezer fős céget is, várhatóan menni fog neki a HM igazgatása is” – fogalmazott egyik forrásunk nyár elején, amikor arról írtunk, hogy Orbán Viktor az üzleti életben tevékeny Szalay-Bobrovniczky Kristófot nevezte ki honvédelmi miniszternek (lásd: A nagyságos fejedelem szolgálatában, Magyar Narancs, 2022. június 1.). Hogy a kormányfő miért őt választotta, arra a közelmúlt eseményei szolgálhatnak a korábbiaknál pontosabb magyarázattal: olyan drasztikus döntés született, amilyenre az elmúlt években nem volt példa a honvédelemben.

A nemrég megjelent kormányrendelet szerint a Magyar Honvédség (MH) parancsnokságainak, alakulatainak és támogató szervezeteinek, valamint a Honvédelmi Minisztérium (HM) katonai állományának fiatalítása a cél, ezért a miniszter egyoldalú döntéssel és kéthavi felmentési idővel megszüntetheti azon katonák szolgálati viszonyát, akik a 45. életévüket betöltötték, és legalább 25 év tényleges szolgálat áll mögöttük. Az érintettek részére a kormány bevezeti a honvédelmi juttatást: ennek alapja az utolsó illetmény 70 százaléka, amely az életkor és a nyugdíjkorhatár közötti időszakban évenként 2 százalékkal csökken. Ez akkor is jár a jogosultaknak, ha mellette munkát vállalnak. Az új juttatási forma azonban nem automatikus, a miniszter egyénenként határoz ennek megadásáról. A honvédségnél egyébként relatíve jók a fizetések, az elmúlt években több emelés is történt, idén januárban például csaknem 30 százalékos; nem ritka a millió forint feletti illetmény. Azt azonban nem tudni még – jegyezte meg erről a minap a Napi.hu –, hogy a juttatás bruttó vagy nettó, vagyis terhelik-e még járulékok, és hogy mi lesz a menesztettek által használt szolgálati lakásokkal – ezek a tényezők is nyomaszthatják az érintetteket.

Nem sokkal a kormányrendelet megjelenése után arról kezdtek szállingózni a hírek, hogy százhoz közelít vagy már annál is több azoknak a száma, akikkel szóban közölték az elbocsátásukat. A Blikk értesülései szerint az érintettek között vannak tábornokok, ezredesek, alezredesek. Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője, egykori honvédelmi államtitkár az ATV Egyenes beszéd című műsorában 170 távozóról beszélt. Szerinte nem tudni, mennyi lesz a vége, de a HM „környékéről ezres nagyságrendet hallottam”. A képviselő úgy ítélte meg, hogy „NATO-mentesítés” zajlik a honvédségnél, mivel „a 45 éves tisztek és tábornokok nemzetközi tapasztalattal rendelkező, nyelveket beszélő és a NATO-ban szocializálódott katonák”. A képviselő úgy véli, az is az intézkedés célja, hogy ezentúl a politikai hűség legyen az irány­adó a honvédségnél.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.