A tankerület elé vonultak a kirúgott karinthys tanárok

  • narancs.hu
  • 2022. december 2.

Belpol

Az általuk tanított diákok listáját is magukkal vitték, hogy a tankerület lássa, kiknek az életéről van szó.

Pénteken a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium épülete elé is tüntetést szerveztek az iskolából szerdán kirúgott hat tanár miatt. A tiltakozók az iskola épülete előtt gyülekeztek, majd a Külső-Pesti Tankerületi Központhoz vonultak, hogy megmutassák, nem törődnek bele a pedagógusok elbocsátásába – írja a hvg.hu.

A lap tudósítása szerint a déli gyülekező előtt 50-60 ember volt az iskola előtt, majd kijöttek az diákok is, így végül több száz tüntető kezdte meg a vonulást. A már megszokott „nincs tanár, nincs jövő” és hasonló plakátok mellett feltűnt egy transzparens, amin a tankerült vezetőjére utalva az állt: „Rábel Tornya”. Rábel Krisztina korábbi fideszes pályafutásáról és 1 590 000 forint értékű motivációs elismeréséről egyébként lapunk is beszámolt.

A szervezők magukkal vitték a kirúgott tanárok által tanított diákok listáját is, hogy a tankerület lássa: „ami nekik csak adat, az nekünk az életünk.” 

Berta Beáta, az egyik elbocsátott tanár felszólalását azzal kezdte: „Szerettük volna megmutatni Rábel Krisztinának, hogy néznek ki azok a diákok, akiknek az életét egy tollvonással akarták megváltoztatni”, majd felosorolta kirúgott kollégai nevét és elmondta, hány diákot tanítottak. Kollégája, Kerékgyártó Vera elmondta, bár őt nem rúgták ki, a 26 tiltakozó egyikeként úgy érzi, a retorzió rá is kiterjed.

„Dühösek vagyunk és kérjük vissza az osztályfőnökünket!” – mondta egy tizenegyedik osztályos diák, akinek osztályfőnöke, Horváth Brigitta is a héten kapta kézhez felmondását.

Péntek reggel az Eötvös József Gimnázium diákjai szülőkkel együtt zárták el az iskola bejáratát, hogy így tiltakozzanak a pedagógusok elbocsátása miatt, miközben országszerte már csaknem 700 tanár csatlakozott a határozatlan idejű munkabeszüntetéshez.

FRISSÍTÉS:

A fővárosban zajló megmozdulásokra és a pedagógusok kirúgására reagálva sok iskola is szolidaritási nyilatkozatot adott ki. Többek között a Váci Madách Imre Gimnázium is, ahol december 2-án 14 pedagógus vállalt polgári engedetlenséget.

NYILATKOZAT Mi, a Váci Madách Imre Gimnázium alulírott tanárai ma, 2022. december 2-án a polgári engedetlenség eszközét...

Posted by Kardos-Csiky Tibor on Friday, December 2, 2022

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.