Szentkirályi Alexandra útja a Fidelitastól a főpolgármester-jelöltségig

Az utolsó fiatal

Belpol

Főpolgármester-jelöltsége arra utal, hogy Orbán Viktor sem bízik abban, hogy fideszes jelölt legyőzheti Karácsony Gergelyt. Szentkirályi Alexandra a vere­séggel – vagy a választás előtti visszalépéssel – se vesztene semmit.

 

A Fidesz budapesti választmánya a múlt csütörtöki ülésén egyhangú döntéssel a 36 éves Szentkirályi Alexandra – immár csak volt – kormányszóvivőt javasolta a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltjének.

Egy általános iskolai osztálytársa visszaemlékezése szerint a tősgyökeres fővárosi Szentkirályi a későbbi osztálytalálkozókon gyakran mesélt arról, hogy már középiskolás korától lelkesedett a Fideszért, és sok közösségi munkát végzett a Fidelitasban. Lelkesedése azóta is kitart, máig a Fidesz közösségi médiás jelenlétének egyik legaktívabb alakja. Sőt van városházi rutinja is, hiszen Tarlós István második, 2014–2019 közötti ciklusában a humán ügyekért felelős főpolgármester-helyettes volt.

A megfelelő háttér tehát ránézésre rendben van, ám egyelőre nincs olyan mérés, amely azt mutatná, hogy Karácsony Gergely jelenlegi főpolgármestert legyőzné bármely kormánypárti jelölt. Emiatt is látják sokan reális lehetőségnek, hogy a Fidesz végül beáll az indulását éppen lapzártánk idején bejelentő Vitézy Dávid mögé (aki azért nem áll annyira távol a NER világától). A korábbi ötletelések során egyébként rövid időre Ferencz Orsolya jelenlegi országgyűlési képviselő és űrkutatási kormánybiztos, illetve Kubatov Gábor pártigazgató, FTC-elnök neve is előkerült. Jellemző, hogy maga Szentkirályi még február 16-án, tehát kevesebb, mint egy hónappal a jelölésének bejelentése előtt is határozottan állította a kormányinfón, hogy nem akar főpolgármester lenni.

Nem mellesleg a Fidesz Budapesten már 2019-ben is bajban volt: Tarlós Istvánnak hónapokig mutogatták kormányközeli kutatócégek olyan felméréseit, amelyek az ő biztos győzelmét mutatták, mire a főpolgármester igent mondott az újbóli indulásra. A 2022-es országgyűlési választások is azt jelezték, hogy Budapest a teljesen becsődölt ellenzéki kampány ellenére sem kér a Fideszből.

Habony Árpád magasra húz

Szentkirályi a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán tanult – mely intézmény hagyományosan jó keltetője a jelenlegi kormánypártnak –, és már 2006-ban belépett a Fidelitasba, saját bevallása szerint az őszödi beszéd hatására. A friss fide­litasos Szentkirályi 2006-ban Tarlós István „főpolgármesteri kampányában dolgozott (Demszky Gábort csak megszorítani tudta Tarlós, legyőzni nem), a jó kapcsolat abból az időből maradt meg kettejük között. Ennek is köszönhető, hogy Szentkirályi Tarlós 2010-es győzelme után, 23 évesen bekerült a városházi Fidesz-frakcióba.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.