Az utolsó szalmaszál: az Alkotmánybíróság gáncsolhatja el Orbánék sunyi rendeletét

  • Magyar Krisztián
  • 2016. október 10.

Belpol

Kész a beadvány az esztelenül magas óradíj miatt.

„Az átláthatóság megadóztatása” – a napokban így kommentálta portálunknak Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója azt a kormányrendeletet, amely a kvótanépszavazás előtti pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben. Az új szabályozás – amely napokon belül életbe lép – lényege, hogy ezentúl a közhivatalok súlyos összegeket kérhetnek azért, hogy teljesítsenek egy-egy közérdekű adatigénylést. Az Orbán Viktor aláírásával jegyzett rendeletben egyebek közt szerepel: ha túl sok munkaórába telik a válaszok összeállítása, óránként akár 4400 (!) forintot is felszámolhat az adatkezelő, amit előre kell kifizetni. Erre akkor kerülhet sor, ha az „adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás” ideje meghaladja a négy munkaórát. Ráadásul még a fénymásolásért – oldalanként minimum 12, de akár 130 forintot –, a postaköltségért és az adathordozóért is fizethetünk majd, ha meg szeretnénk tudni, hogy mire költik az adóforintjainkat.

Repkedhetnek majd a milliók?

Minden bizonnyal nem a véletlen műve, hogy a rendelkezésben nincsen semmilyen garancia arra nézve, hogy az új szabályokkal ne élnének vissza a kormányzati szervek, ha nagyon szeretnének valamilyen közadatot titokban tartani. Hogy lássuk, miről is lehet majd szó, érdemes felidézni egy, a közelmúltban történt túlkapást, amely során a Magyar Posta és az egyik cége úgy akart kérni 70 millió forintnál is többet az MSZP-s Tóth Bertalan adatigényléseinek teljesítésére, hogy ehhez akkor semmi jogalapja nem volt. Az új rendelet életbe lépésekor már a Magyar Posta is teremthet olyan helyzetet, hogy elvileg jogosan követelhet pénzt a sok-sok szerződés kiadásáért, bár a több tízmilliós költségek kiszabása minden bizonnyal továbbra sem állja majd meg a helyét.

Az, hogy ez tisztán csak a Fidesz és a kormány érdekeit szolgáló rendelkezés, abból is látható, hogy a most megjelent szabályozást senki sem véleményezhette, a tervezett szöveget nem tették közzé, így gyakorlatilag fű alatt hozták be a nyilvánosságot különösen visszataszító módon korlátozó újdonságot. Az is roppant furcsa, hogy az egy évvel korábbi, tárgyban született tervezet jóval kevesebb, még csak 1100 forintos óradíjjal számolt.

A több mint egy hete nyilvánosságra került rendelet eddig nem csapta ki a biztosítékot az ellenzéki pártoknál, s ez részben annak is köszönhető, hogy elsősorban a kvótanépszavazás uralta a közbeszéde. Az új szabályozás a Népszabadság-botrány tükrében is mutatja, hogy a kormány ismét szűkítette annak a lehetőségét, hogy az oknyomozó újságírók vagy maguk az ellenzéki politikusok feltárjanak a Fidesz számára kellemetlen ügyeket.

A témában közölt cikkeink után az LMP viszont Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul az ügyben – tudtuk meg Hadházy Ákostól, a párt társelnökétől. Információink szerint ezt hétfőn jelentik be, ekkortól kérik az országgyűlési képviselőket, hogy írják alá a beadványukat, ugyanis minimum 50 aláírás szükséges ahhoz, hogy az Ab befogadja a dokumentumot.

Alaptörvény-ellenes lehet főosztályvezetői órabért kérni

A portálunk birtokába került beadványtervezet egyértelműen leírja, hogy az új kormányrendelet alaptörvény-ellenes. Az indoklásban egyebek közt részletezi, hogy 4400 forintos óránkénti költség túlzó, hiszen ez „napi nyolc órás és havi huszonegy munkanapos foglalkoztatással számítva 739 200 forintnak, azaz hozzávetőleg egy minisztériumi főosztályvezető bérének felel meg”.

Idéznek az Alaptörvény szövegéből is, amely szerint „(…) a közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával. A közpénzeket és a nemzeti vagyont az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve szerint kell kezelni. A közpénzre és a nemzeti vagyonra vonatkozó adatok közérdekű adatok”.

Arra is hivatkozik a beadványtervezet, hogy az Alkotmánybíróság eddigi határozataiban kiemelt védelmet biztosított a közhatalmi döntések nyilvánosságának, és külön kiemelte a közpénzekkel és a nemzeti vagyonnal kapcsolatban a közérdekű adatok megismerhetőségének fontosságát, így bíznak abban, hogy ez a gyakorlat tovább folytatódik, és az Alkotmánybíróság megsemmisíti az új kormányrendeletet. Ha mégsem semmisítené meg, akkor legalább arra kötelezzék a kormányt, hogy a költségek kiszabása során az adatigénylések teljesítésében valóban közreműködő közfoglalkoztatottak óradíját, és nem a 4400 forintot kelljen alapul venni.

Azt már korábban a Transparency International jogi igazgatója is megerősítette a magyarnarancs.hu-nak, hogy lenne miért Alkotmánybírósághoz fordulni, s nagyjából a mostani tervezet érveihez hasonlókat fogalmazott meg. Hogy az LMP kezdeményezése célba jut-e, formailag elsősorban az Alkotmánybíróságtól függ, hiszen az ötven támogatói aláírás minden bizonnyal meglesz. Az pedig, hogy az Ab továbbra is kiáll-e a közérdekű adatok megismerhetősége és az átláthatóság mellett, reméljük, hogy csakis rajtuk múlik majd.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.