Felfedezte az ellenzék a szociáldemokráciát

Balra át!

Belpol

A 2022-es választási bukás után az ellenzéki pártok ­elkezdték újradefiniálni magukat. A nagy felfedezés többüknél is az, ami egy gazdasági válság közepén elvárható: a kisemberekről kell beszélni.

Nem lenne egyszerű feladat az egyes ellenzéki pártok ideológiájáról beszélni. A Fidesz felépítette centrális erőtér környékéről annyit lehetett tudni, hogy egy ideig a Jobbik volt, manapság pedig a Mi Hazánk a nagyon radikális jobboldal, a Fidesztől balra elhelyezkedő szervezeteket pedig nem a gondolatiságuk, hanem inkább egy-egy jellemző tulajdonságuk alapján különböztetjük meg. A DK Gyurcsány Ferenc pártja, a Momentum a fiatalok pártja és így tovább.

A kiábrándult fideszesek legendája

Ráadásul a NER úgy alakította a választójogi szabályokat, hogy 2018 végére összekényszerítette ellenzékét. Az egységet utóbbi azzal is demonstrálta, hogy nemigen lehetett egymástól megkülönböztetni a résztvevőit. Például Márki-Zay Péter előválasztási győzelme után az lehetett sokak érzése, hogy az összefogás valamiféle jobbközép alakulat. Márki-Zay feltűnésével ismét előkerült a „kiábrándult fideszesek” feltételezett tábora, amelyet majd jól becsatornáz az ellenzék, elsősorban is a felső vezetés és a kommunikációja szintjén nácitlanított Jobbik révén. Csak hát e misztikus szavazói tömeg soha nem létezett, ehhez képest a megszólításuk olyannyira fontos volt az ellenzéknek, hogy a közös programból egész passzusok repültek azért, nehogy sértsék a vágyott lemorzsolódott volt fideszes választókat. A végeredményt ismerjük. Pedig nem csak utólagos okoskodással állítható, hogy e jobbközép mítosz vonz­ereje eleve roppant gyenge az ellenzéki oldalon. Példa volt rá a maga jobbközépiségével és ­kiugrott fideszességével próbálkozó Pálinkás József, aki az előválasztási induláshoz szükséges 20 ezer aláírást sem tudta összeszedni, ahogyan a szintén jobbközépre belőtt Új Világ Néppárt nevű kísérlete sem győzte meg a „narratíva” szerint évek óta változásra váró, csalódott kormánypárti szavazókat (2022-ben meg is szűnt a szervezet).

A baloldal tulajdonképpen egyetlen helyen létezett: a Fidesz kommunikációjában. Abban ugyanis évek óta baloldal, esetleg szélsőbaloldal a teljes ellenzék, meg úgy általában mindenki, aki nem hisz a háttérhatalom, Soros György és a woke-terroristák ármánykodásaiban. Így lett a baloldal része Márki-Zay Péter vagy a hajdan zsidólistázást követelő jobbikos Gyöngyösi Márton is.

A pártok mentségére persze fel kell hozni, hogy ha valahol nincs független tájékoztatás, a legfőbb ügyész egy fideszes káder, a választási szabályokat pedig a napi érdekeinek megfelelően alakítgatja a kétharmados parlamenti többség, akkor ott a jogállam megteremtése evidens programpont, amit egyként követelhet jobbikos és DK-s is. Más kérdés, hogy a tavaly áprilisi választás után legalábbis kétséges, hogy érdekel-e még tömegeket Magyarországon a jogállam állapota, vagy az ellenzéki kampányban vezető témaként kezelt korrupció.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.