Egy vérlázító gondnokság alá helyezési eljárás és elmeorvosi vizsgálat

Bárkivel megtörténhet

Belpol

Egy jogi vita egyik szereplője megkérdőjelezhető érvekkel a gyámhatóságnál gondnokság alá helyezési eljárást kezdeményezett az ellenfelével szemben. A hatóság úgy rendelt el meghallgatást és kért elmeorvosi szakvéleményt, hogy a köztiszteletben álló érintettel nem közölte, ki áll az egész mögött.

Közigazgatási végzés formájában néhány héttel ezelőtt idézést kapott egy teljesen normális életet élő nyugdíjas férfi, hogy a gondnokság alá helyezéséről szóló ügyében jelenjen meg február elején a megyei kormányhivatal járási hivatalában. Minderre „gyámhatósági ügyben hivatalból megindult gyámhatósági eljárás keretében” kerül sor. Arra is felhívták „a megidézett ügyfél” figyelmét, hogy egyebek mellett „a gyámhatósági ügyre vonatkozó rendelkezésre álló bizonyítékokat” is hozza magával – de hogy mik volnának ezek, azt nem tisztázta a hivatalos levél. Amelynek a végén fenyegetéssel felérő figyelmeztetés állt: ha a szabályszerű idézésnek nem tesz eleget, vagy távolmaradása okát nem tudja igazolni, akár 500 ezer forintos bírsággal is sújtható, sőt elővezetést is foganatosíthatnak vele szemben. A gyámhatósági indoklás csupán jogszabályhelyeket idéz, de egy szót sem ejt arról, egyáltalán mi szükség erre az egész cirkuszra.

„Derült égből villámcsapás” – mondta a Narancsnak a hetvenes éveit taposó, köztiszteletben álló turisztikai szakember, egyetemi oktató. Kérésére sem az ő, sem a városa nevét nem írjuk le, csak ezzel a feltétellel osztotta meg velünk a történetét. (Az egyszerűség kedvéért a továbbiakban Andrásként említjük.) „Tudom, hogy az eset nyilvánosságért kiált, s a jogi képviselőm mellett ez véd meg a méltatlan és aljas eljárástól” – mondta.

Néhány nappal az idéző végzés után András újabb hivatalos levelet kapott a gyámhivataltól. Ebben arról értesítették, hogy a gondnokság alá helyezése miatt hivatalból megkeresték a helyi kórház pszichiátriai szakrendelésének főorvosát azzal, hogy 15 napon belül adjon szakorvosi véleményt a mentális állapotáról. És biztos, ami biztos, „a végzés ellen önálló jogorvoslatnak nincs helye”.

Az egész kezdett kísértetiesen hasonlítani Franz Kafka híres regényének a világára: nem tudni, kinek a kezdeményezésére, nem tudni, milyen indok vagy jelzés alapján kezdeményeztek András ellen az emberi méltóságát súlyosan sértő gondnokság alá vételi eljárást. A nyugdíjas férfit behívták meghallgatásra a gyámhivatalba, egyben elrendelték elmeorvosi vizsgálatát. Ahogyan egykor Kafka fogalmazott: „az eljárás maga válik lassanként ítéletté”.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.