Szeged és a háborús menekültek

Bőröndről biciklire

Belpol

Magyarul tanítani, gyereket kísérni a sürgősségire, CD-tokra festett képeket szárítani, kiskanalat gyűjteni a frontra, kinyomtatott kormányrendelettel érvelni a postán – így lehet segíteni a háborús menekülteken. A szegedi Nemzetiségek Háza most bicikliket is gyűjt. Van, aki harmincat ajánlott fel.

Május 14-én 5656 ember érkezett Magyarországra Ukrajna felől. Akik a román–magyar határon át léptek be, azok közül 5747 nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából jött. A 11 és fél ezer ember közül 87 kért és kapott a rendőrségtől ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ez idő alatt kell elmenniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak a tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalához, s ott kiállítják nekik a végleges okmányokat.

Ezeket a számokat mindennap közli az Országos Rendőr-főkapitányság az Ukrajna elleni háború kitörése óta. Az MTI-hírben mindig szerepel az a mondat, hogy a rendőrség továbbra is segíti a háború elől menekülőket.

„Értesítést kaptunk róla januárban, hogy egy évre automatikusan meghosszabbították a menekültstátuszt, 2024. március 31-ig. Kormányrendelet született róla. Csakhogy a menekültek kártyáján, a »mindenkártyán« ez a hosszabbítás nem szerepel” – mondta a Magyar Narancsnak Sajtos-Zapotocsnaja Natália, a Szegedi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. „Akik áprilisban mentek a postára a pénzükért, nem kapták meg, mert aki az ablak mögött ült, azt mondta, a kártya lejárt. Mennem kellett tárgyalni a postaigazgatóval, vinni a kormányrendeletet kinyomtatva, ami alapján kiderült, hogy az a kártya mégis érvényes. Ugyanígy a sürgősségire is vinni kellett, mert ott is azt mondták, nem érvényes a kártya. Szerencse, hogy annak a gyereknek, akit vinni kellett, csak a fogával volt gondja. Mindenütt köszönték a felvilágosítást, mert ők is segíteni akartak, és örültek, hogy így megoldódik a gond. Nyilván senki sem hibás, csak nem értettem, hogy erről a rendeletről miért nem tudtak. Kinyomtattam, sokszorosítottam, és minden menekültnek, aki jön, adok belőle azzal, hogy e nélkül a papírka nélkül nem szabad kimozdulni.”

Ha orosz már a polgármester

Előfordul, hogy a helyi önkormányzat értesíti a menekültekkel kapcsolatban álló szervezetet, hogy szívesen adna munkát az embereknek. Ehhez erkölcsi bizonyítvány és iskolai végzettséget igazoló dokumentum is szükséges. „Ez nyilván egy munkahelyen természetes, de akad, aki úgy jött ide, hogy csak kulcscsomó volt nála, egy olyan lakáshoz, amely már nem létezik” – magyarázza Natália. Ha nincsenek meg az iratok, elvileg fel lehet venni a kapcsolatot Ukrajnában a tanácsházával vagy az iskolával, ha még áll és működik az adott településen. Ha sikerül is kapcsolatba lépni az ottaniakkal, nem biztos, hogy az a legfontosabb teendőjük, hogy kiállítsanak egy erkölcsi bizonyítványt. Az is lehet, hogy a település már orosz fennhatóság alatt áll, és az ügyintézés szinte reménytelen.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.