Egy játékvezető tragédiája és annak következményei: Áldozathozatal

Belpol

Egy békéscsabai kézilabdabíró három évvel ezelőtti közúti tragédiája máig vitát kavar az érintettek körében. Részben azért, mert az áldozat családja és jogi képviselője kétségbe vonja a rendőrség által lezárt vizsgálat eredményét. Másrészt azért, mert az eset rávilágított arra, hogy a bajnoki mérkőzésekre rendelt bírók munkajogi és foglalkoztatási helyzete rendezetlen. Biztosítás hiányában senkitől nem számíthattak semmilyen segítségre. A Magyar Kézilabda Szövetségtől - az elhunyt iránti tisztelet és a család fájdalmának megértése ellenére - méltányosságból sem.
Villanynarancs

Egy békéscsabai kézilabdabíró három évvel ezelőtti közúti tragédiája máig vitát kavar az érintettek körében. Részben azért, mert az áldozat családja és jogi képviselője kétségbe vonja a rendőrség által lezárt vizsgálat eredményét. Másrészt azért, mert az eset rávilágított arra, hogy a bajnoki mérkőzésekre rendelt bírók munkajogi és foglalkoztatási helyzete rendezetlen. Biztosítás hiányában senkitől nem számíthattak semmilyen segítségre. A Magyar Kézilabda Szövetségtől - az elhunyt iránti tisztelet és a család fájdalmának megértése ellenére - méltányosságból sem.Abékéscsabai bírópáros a játékvezető-küldő ívnek megfelelően útban volt Fehérgyarmat felé, ahol egy NB I/B-s férfi kézilabda bajnoki mérkőzést kellett levezetniük. 2001. március 3-án, nem sokkal délután három óra után zuhogott az eső, amikor az akkor már hat éve együtt bíráskodó Horváth István és Medovarszki Pál egy Opel Kadett-tel elhagyta Debrecent. A 471-es úton haladtak a szabolcsi kisváros felé, az anyósülésen ülő Medovarszki megnyugtatta a 70-80 kilométeres sebességgel haladó Horváthot, hogy időben vannak, nem kell sietniük. Majd egy újságot terített maga elé. A főcímeket futotta át, amikor arra kapta fel a fejét, hogy mellette ülő társa minden átmenet nélkül felkiált: "Hogy jön ez az őrült?!"

Az iszonyatos csattanás után Medovarszki - mint tanúvallomásából kiderül - felsőtestével előrevágódott, a biztonsági öv rántotta vissza. Fejét és mellkasát erősen beütötte, de eszméletét nem vesztette el. A kocsi jobb oldalra vágódott ki. Nagy nehezen kikapcsolta a biztonsági övet, és kinyitotta a jobb oldali ajtót. Egy szempillantás alatt többen is a szerencsétlenül járt kocsikhoz futottak, és közülük néhányan azt mondták, hogy Horváth Istvánt a mentők megérkezéséig nem szabad megmozdítani, mert félő, hogy leszakad a karja. Ekkor Horváth jól érthetően megszólalt, és halkan azt mondta: "Nyissátok ki az ajtót, engedjetek ki, meghalok."

Horváth István nem sokkal később a kiérkező mentőben, még a helyszínen elhunyt. A hírt a súlyos sérüléssel a debreceni Kenézy Gyula Kórházba szállított Medovarszki Pálnak csak másnap merték megmondani az orvosok.

A szakértők bevonásával elvégzett rendőrségi vizsgálat a balesetben az elhunyt Horváth István vétkességét állapította meg. Eszerint a 471-es út Debrecen és Hajdúsámson közötti szakaszán Horváth István figyelmetlenül fogott előzésbe, mintegy 0,7-0,9 méterre áttért a menetirány szerinti bal oldali sávba, ahol összeütközött a vele szemben szabályosan közlekedő Oláh Sándor Audijával.

A közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt indult bűnügyben a vétkes halála miatti nyomozást megszüntető rendőrségi határozat ellen nyújtotta be panaszát a Horváth család jogi képviselője, Botos Mihály békéscsabai ügyvéd. Érvelése szerint a feltárt adatokból nem lehet megállapítani a többi jármű pontos mozgását, emellett az sem tisztázott, melyik autót akarta megelőzni a békés-csabai kézilabdabíró. Ráadásul az elhunyt utolsó szavai ("Hogy jön ez az őrült?!") arra utalnak, hogy a szembejövő autós hajtott végre rendkívüli manővert. A panaszt a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség a rendőrségi vizsgálatra, a szakértő megállapításaira és két tanú val-lomására hivatkozva 2001. május 9-én elutasította.

Botos Mihály ügyvéd lapunknak elmondta: a nem tisztázott részletek miatt - a jogorvoslat lehetőségével élve - hamarosan polgári pert indítanak. Botos nem tartja életszerűnek, hogy a Horváth előtt haladó autó vezetője állítólagos balra indexelésével figyelmeztette volna - az egyébként jól és mindig nyugodtan vezető, ráadásul a kézilabda-mérkőzésre nem siető - Horváthot, hogy ne előzzön, mert jönnek szembe.

A baleset miatti tragédiában az a rendhagyó, hogy a valódi történet a nagy részvét mellett megtartott békéscsabai temetés után kezdődött, ahol mindenki segítséget ígért az özvegynek és két fiának.

Elutasított kérelem

A temetés költségeit felerészben a békéscsabai polgármesteri hivatal, Horváth István volt munkahelye, míg másik részét a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) vállalta magára. A gyászszertartáson a békési főváros közélete és a honi kézilabdasport csaknem minden prominense részt vett. A közlekedési balesetben elhunyt családfő tragédiája nyomán a közalkalmazottként dolgozó özvegy, valamint két, az önálló élet elején álló fia egy megkezdett házépítés minden pénzügyi nyűgével az anyagi ellehetetlenülés szélére sodródott. Azzal tisztában voltak, hogy a családfőnek nem volt életbiztosítása, ám arra számítottak, hogy mivel megbízatás, munkavégzés közben érte a baleset, valamilyen kártérítésre vagy özvegyi járadékra joggal tarthatnak igényt. Özvegy Horváth Istvánné és ifjabb Horváth István mindezt a játékvezető-küldő ívvel látta igazolni, amelynek fénymásolatát megmutatták a Narancsnak is, és amelyet ők hivatalos iratnak tekintettek.

2001 nyarán azonban elutasító határozatot kaptak a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságtól a baleseti özvegyi nyugdíj iránti kérelemre. "A társadalombiztosítási jogok és kötelezettségek minden esetben valamilyen személyes munkavégzéshez, tevékenységi formához kötődnek. A kijelölt játékvezetőnek sem a szövetséggel, sem a sportegyesülettel nincs olyan jogviszonya, amely e tekintetben társadalombiztosítási jogviszony létrejöttét megalapozhatná. (...) A fentiek alapján a baleseti hozzátartozói nyugdíj iránti kérelmét az igazgatóság elutasítja" - áll a határozatban.

Mindez azt is jelenti, hogy a honi kézilabda-játékvezetők "hivatalos kiküldetése" semmilyen jogviszonyt nem alapoz meg, és baj esetén semmiféle kártérítési kötelezettséget nem ró a szakági szövetségre.

A Horváth család jogi képviselője 2002 februárjában kompromisszumos megoldást javasolt Sinka Lászlónak, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkárának. "Jelen helyzetben, átértékelve az eddigi történéseket, a jogi tanácsom a családnak a perindítás vagy polgárjogi megbízás teljesítés miatti kár, avagy munkaügyi perben az üzemi úti baleset miatt kártérítés iránti igény. Ezen jogi eljárások hosszadalmasak, egyben a Magyar Kézilabda Szövetség elleni perek lennének, amelyek sértenék az elhunyt és a szövetség jó viszonyát" - írta levelében a békéscsabai ügyvéd. Álláspontja szerint Horváth István a szövetségtől kapta a játékvezető- küldő ívet, a szövetség érdekében és megbízásából kelt útra és vitt egy másik résztvevőt is egy olyan mérkőzésre, amelyet az MKSZ égisze alatt rendeztek meg. Végkövetkeztetése: "klasszikus közúti balesetről" van szó, amelynél a munka törvénykönyve szerint az objektív felelősség a munkáltatóé is, amennyiben a Magyar Kézilabda Szövetség valóban az.

A kialakult ellentmondásos helyzetben áthidaló megoldásként a tényleges dologi kár, kiadások és kiesett havi jövedelem pótlására - a nem vagyoni kárról nem is beszélve - havi 30 ezer forint járadékot kért az ügyvéd a kézilabda-szövetségtől az özvegynek.

A kérést törvényes jogcím hiányára hivatkozva az MKSZ eluta-sította. 2002 őszére az ügyben a Legfőbb Ügyészség álláspontja egyértelművé tette: a játékvezetők, a Játékvezető Küldő Bizottság és a szövetség viszonyrendszerében a bírók baj esetén kiszolgáltatottak. A Legfőbb Ügyészség ugyanis a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság határozatát megerősítve - másfél évvel a közlekedési tragédia után - úgy foglalt állást, hogy Horváth Istvánné nem jogosult baleseti özvegyi nyugdíjra.

Ezzel egy időben - társuk tragédiája nyomán és lehetetlen helyzetükre rádöbbenve - csaknem fellázadt a honi kézilabdabírók közül az az ötven páros, amely az első és a másodosztályú mérkőzéseket hétről hétre (hétvégéjüket rendszeresen feláldozva) vezeti. A szélesebb nyilvánosság mindebből semmit sem érzékelt.

Munkajogi nonszensz

A bírók a Magyar Kézilabda Szövetség Játékvezető Küldő Bizott-sága kijelölése alapján mennek a mérkőzéseket vezetni, ám munkájuk ellenértékét nem a dele-gáló szervezettől, hanem a hazai csapattól kapják - az összegeket persze később szerepeltetni kell az adóbevallásban is. Ez - állítja több ügyvéd - jogilag több mint kacifántos megoldás. S mint kiderült, munkajogilag nem is értelmezhető. "Valakinek, és sajnos közülünk az egyik legjobbnak, Horváth Istvánnak meg kellett halnia ahhoz, hogy ez az ellentmondásos helyzet mindenki számára világossá váljon" - mondta a Narancsnak egybehangzóan Török Péter, az MKSZ Játékvezető Küldő Bizottságának elnöke és Soós József, a Békés Megyei Kézilabda Szövetség alelnöke.

Sajátos mellékzöngéje a történetnek, hogy megromlott a viszony a család, valamint jogi képviselője, illetve a kézilabda-szövetség vezetése és megbízott jogásza között. Minderről az élesebb hangú levelek árulkodnak, ám a megoldáshoz két és háromnegyed év elteltével semmivel sem kerültek közelebb a felek. Vagyis bár a sportágon belül mindenkit megdöbbentett Horváth István halála, és mindenki a szakág közkedvelt, szeretett, nagy tudású szereplőjeként emlékezik rá, és bár mindenki segítséget ígért a családnak - mégsem történt semmi. "A férjem halála mellett ez a legelszomorítóbb" - mondta lapunknak az özvegy.

Az előzetesen megbeszéltek szerint nyolc pontban tettük fel kérdéseinket írásban Sinka Lászlónak, az MKSZ főtitkárának. A sportági vezető annak előrebocsátásával válaszolt megkeresésünkre, hogy igyekszik, "ha nem is megnyugtató, de világos képet adni az üggyel kapcsolatban".

A főtitkár nem érzi mulasztásnak, hogy Horváthék közlekedési balesetekor nem volt sem élet-, sem baleseti biztosításuk a bíróknak a szakági szövetség részéről, noha a játékvezető-küldő bizottságon keresztül az MKSZ delegálta őket a mérkőzések levezetésére. "Valakinek meg kellett oldani a verseny- és csapatsportok versenyzési körülményeit. A szükség által a szövetségekre hárult a feladat, hogy gondoskodjanak a rendszerbe vont egyesületek mérkőzéseinek levezetéséről. Ez a keret az önként vállalkozó, a sportot szerető, szabadidejüket a sportra áldozó személyekből került ki. Ezeket a személyeket a szövetségek >>toborozták<<, képezték, és az arra alkalmasakat felkérték mérkőzések vezetésére. Kezdetben ezek a személyek szabadidős tevékenységüket ellenszolgáltatás nélkül végezték, később alakult ki, hogy közreműködésükért költségtérítést kaptak, majd valamiféle díjat is" - írta Sinka László. Szerinte addig baj nélkül működött ez a felállás, amíg a játékvezetők gyalog vagy tömegközlekedési eszközökkel mentek a meccsek helyszínére. Akkor változott meg a helyzet, amikor "autóstársadalommá" alakult át a világunk, és közben senki nem gondolt arra, hogy ez a megváltozott életforma veszélyekkel járhat. "Sem a szövetségek, sem a sportszervezetek és bámulatos módon maguk a játékvezetők sem. Csak akkor, amikor a tragédia bekövetkezett" - írta a Narancsnak adott válaszában az MKSZ főtitkára.

Méltányosság nélkül

Sinka egyetértett azzal, hogy a jogi helyzetet a jövőben rendezni kell. Ugyanakkor leszögezte, hogy a kialakult helyzet miatt "sem személyi, sem testületi felelősséget" nem lát. Megítélése szerint "elsősorban maguknak a játékvezetőknek kellett volna az ügy megoldását sürgetni" - ám ezt nem tette senki.

Minden érintett - Sinka László főtitkár, Török Péter, a játékvezető- küldő bizottság elnöke és Soós József, a kézilabda-szövetség Békés megyei alelnöke - kérdésünkre megerősítette: ma már csoportos élet-, baleset- és betegbiztosítási kötvényük van a bíróknak. Ez a Horváthéhoz hasonló tragédia esetén hatmillió forintos segélyt jelent a hozzátartozóknak.

"Hogy ez a biztosítási forma ma már védje a játékvezetőket, Horváth Pistának meg kellett halnia" - mondta keserűen Soós József. Török Péter ezt azzal egészítette ki, hogy a szó legszorosabb értelmében igaz: "A békéscsabai sportember a kézilabdáért áldozta fel az életét." Mind Soós, mind Török tud arról, hogy a Horváth család és a szövetség között jogi és anyagi természetű vita van, és azt is, hogy az MKSZ a történtek ót eltelt csaknem három év alatt a temetés költségeinek részbeni átvállalása mellett semmilyen más segítséget nem adott Horváthéknak.

"Ha a Magyar Kézilabda Szövetség semmilyen jogcímet nem talált a hozzátartozók segítségnyújtására, akkor mindig ott van a méltányosság lehetősége, amivel még mindig nem késtek el" - mondta Soós József. "Ezt az ügyet már régen le kellett volna zárni. Szomorú, hogy itt tartunk - jegyezte meg Török Péter. - Kínzóan merül fel a kérdés kézilabdaberkekben, hogy megtettünk-e mindent Horváth Istvánért."

Sinka László szerint méltányossági alapon nem tudnak fizetni. A legtöbb, amit a szövetség "e vonatkozásban megtehetett, hogy átvállalta a temetési költség felét".

Majd` három évvel a történtek után egy ifjúsági kézilabdatorna, valamint a család és néhány barát őrzi Horváth István emlékét és nevét.

Bod Tamás

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.