Ellenzéki obstrukció: közel 18 órán át tartott a parlamenti vita az egészségügyi átalakításokról

  • MTI/narancs.hu
  • 2022. november 24.

Belpol

Ismét felszólalásokkal nyújtotta el a vitás törvény tárgyalását az ellenzék. 

Az ellenzéki felszólalások sokasága miatt több mint 17 órán át vitáztak a parlamentben az egészségügyi törvénycsomagról, amely egyebek mellett a szociális ellátórendszerre bízná az elfekvőket, külön városi és vármegyei kórházakat határozna meg, és az Országos Mentőszolgálatra bízná az ügyeleti ellátást. A javaslaton a Magyar Orvosi Kamara több ponton is módosítana

A javaslat általános vitája még szerdán kora este kezdődött Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkárának felszólalásával, aki elmondta, a törvényjavaslaton túl hamarosan várható kormány- és miniszteri rendeleti szabályozócsomag is. Takács arról beszélt, hogy a javaslat

  • a legkisebb egységnek nem a települést, hanem a járást tekinti, a háziorvosi körzethatárok kijelölésének joga az önkormányzatoktól átkerülne az Országos Kórházi Főigazgatósághoz, amelynek alapellátási igazgatóságán belül hoznák létre a Nemzeti Praxiskezelőt. 
  • új alapokra helyezné az alapellátási ügyeletet, a telefon így nem egy ügyeleti szolgáltatónál, hanem az Országos Mentőszolgálatnál cseng majd ki, ahol képzett szakember az állapotának megfelelő ellátási szintre irányítja a beteget.
  • a háziorvosi ügyelet a jelenlegihez képest többletszolgáltatásként délután négytől este tíz óráig a járásközpontban lenne mindig azonos helyen. Este tíztől reggel nyolcig, amikor 90 százalék felett komolyabb problémákkal fordulnak orvoshoz a betegek, országosan egységesen a mentőszolgálatra bíznák a feladatokat.
  • fejlesztenék a háziorvosok informatikai felületeit, amelyek az eeszt-vel kompatibilisek lennének.
  • a városi kórházak a megyei intézményekhez tartoznak majd, az ellátásszervezés azonban átlépheti a megyehatárokat; az irányító megyei kórház a megyében az alapellátástól a megyei szintig betegirányító funkciót is kap. 

A parlamenti vitában az ellenzéki felszólalók ugyanakkor több pontját is kritizálták a törvénycsomagnak: 

  • hogy nem előzte meg valódi egyeztetés, 
  • hogy az ellátórendszer térben és időben is távolabb kerül a betegektől, ezért sokan nem fogják tudni igénybe venni az egészségügyi szolgáltatásokat, 
  • hogy a javaslat valójában megszüntet háziorvosi praxisokat és ezzel növeli a területi egyenlőtlenségeket az ellátásban,  
  • hogy a törvény előkészíti a szakrendelők elvételét az önkormányzatoktól, 
  • hogy az elfekvők átadása plusz terhekkel jár majd a páciensek hozzátartozóinak, 
  • hogy a mentők eddig is túlterheltek voltak, és ezután még inkább azok lesznek, 
  • hogy nő az egészségügyi szakdolgozók kiszolgáltatottsága, 
  • hogy a javaslat csak a központosítást növeli az egészségügyben, amely már az oktatásban sem vált be. 

A vita végül csütörtökön délelőtt ért véget. 

Nemrég a szociális törvény vitájában is obstrukcióval tiltakozott az ellenzék, akkor 22 órán át nyújtották az ülést

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.