Szegváron „kormányváltásnál több” történt

És most viszi

Belpol

A szegvári művelődési ház tulajdonrészének 30 szá­zalékát szerezné meg perrel az egyesület, amely ­korábban pályázati pénzből bővítette az épületet. Ez az egykori fideszes és a jelenlegi független polgármester közötti harc új fejezete. Előbbi szerint a szegvári köz­élet durvább, mint az országos.

Ugyanabban a futballcsapatban játszott hajdan a Csongrád-Csanád megyei, négyezer lelkes Szegvár közéletének két erős embere, a fideszes Gémes László, illetve a független Szabó Tibor György. Mindketten 2002-ben lettek önkormányzati képviselők. Gémes azt mondja, Szabó a testület baloldalához húzott, míg ő a jobbhoz, és már akkor eltért sok mindenben a véleményük. 2006-ban Gémes polgármester lett, Szabó a pénzügyi bizottság tagja. A következő ciklust ismét Gémes nyerte, Szabó a bizottság elnöki posztját kapta. Gémes arra számított, így változik a Szabóhoz fűződő kapcsolata, de megmaradt a személyes ellentét. Szabó erről azt mondja, Gémessel az együttműködés mindaddig jól ment, amíg ki nem derült, hogy más a nézete, mert Gémes az ellentmondást nem állta, és szeretett nyomást gyakorolni. 2014-ben megmérkőztek a polgármesteri tisztségért. Gémes 1100 voksot kapott, Szabó 989-et, de képviselőjelöltként akkor nem indult. 2019-ben Szabó ismét polgármesternek jelöltette magát, ám akkor Gémest a szomszédos nagyobb városban, Szentesen indította a kormánypárt. Nem nyert, viszont az általa Szegváron támogatott jelölt is alulmaradt Szabóval szemben, aki 1768 szavazatot kapott – többet, mint Gémes a korábbi választásokon. A képviselő-testületbe is a Szabót támogató jelöltek jutottak be.

Gémes szerint „kormányváltás zajlott” Szegváron: a 15 önkormányzati dolgozóból 11 az első félév után távozott, és az önkormányzati cégnél is ekkora volt a fluktuáció. Az egykori polgármester állítja, direkt rászabták az ingatlanadó-rendeletet, amely miatt súlyos milliókat fizet, miután pedig a körforgalomban lévő korlátra a fia ráejtett egy körbála szénát, üzentek neki, ha nem állítja helyre, feljelentik. Gémes azt mondja, azt a korlátot nem a bála rongálta meg először, de helyreállították mind a három korlátot, nem csak azt az egyet, és még csak meg sem köszönték nekik. Úgy tapasztalja, olyan kemény dolgok, mint Szegváron, az országos politikában sincsenek: összeállt egy csapat, amelynek minden tagja őt utálja, de szerinte egyszer túl lesz ezen is a nagyközség.

Lapos tetejű kultúr

Gémes 2019-ben a megyei közgyűlés elnöke lett, és Szegváron is meghatározó ember maradt, hiszen agrárvállalkozó, és bár nincs tisztsége, személye a helyi közéletben is megkerülhetetlen.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.