Egymásra induló ellenzéki jelöltek

Rosszul jönnek ki

Belpol

Az ellenzéki erők egy sor településen egymás ellen is indítanak polgármesterjelöltet. A nem fideszes térfélen elsősorban a DK próbál meg a többiek fölé kerekedni. Az együttműködés hiánya az ellenzéki összefogást mindig is minden lehetséges módon bomlasztó Fidesz esélyeit növeli.

A jelenlegi állás szerint az ellenzék nem prolongálja a 2019-ben sikeres önkormányzati összefogást számos településen. Például október 20-án Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy nem támogatják a 2019-es összellenzéki jelölt, Veres Pál miskolci polgármester újrázását, ehelyett a DK-s Hegedűs Andreát indítják. Szigetszentmiklóson négy éve csaknem az összes ellenzéki párt felsorakozott a Mindenki Magyar­országa Mozgalom színeiben induló pol­gármesterjelölt, Nagy János mögött, akiből ­polgármester is lett. Jövőre Nagy János mellett Kocsis Éva, a DK választókerületi elnöke, valamint Gyurcsik József, a Momentum önkormányzati képviselője is megméretteti magát a polgármester-választáson. Dunakeszin hasonló a helyzet: a Momentum és a DK jelöltje (Cseresznyés Csilla, illetve Tonzor Péter) is kihívója lesz a jelenlegi fideszes városvezetőnek. Bár a jelöltállítás a minél kedvezőbb tárgyalási és alkupozíció elérésének az eszköze is lehet a majdani ellenzéki egyeztetéseken, a Fidesszel szemben kialakítandó hatékony összefogás felől nézve sok helyen máris késésben vannak az ellenzéki szervezetek.

Szalámizás

Lapunkban nemrég azzal foglalkoztunk, hogy hol tartanak azok az ellenzéki vezetésű települések, ahol alapvetően továbbra is együttműködésben gondolkodnak (lásd: Egység, kétség, háromság, Magyar Narancs, 2023. november 1.). Ahogyan abban a cikkünkben is említettük, a sok jól működő kooperáció mellett néhány helyen darabjaira hullott a 2019-es győztes ellenzéki összefogás – ezek közül a legismertebb, az országos nyilvánosság ingerküszöbét is elért példa a gödi együttműködés kudarca. De hasonlóan széles körben ismert eset az Egerben lezajlott látványos törés is, ahol a 2019-ben győztes Mirkóczki Ádám polgármester, korábbi jobbikos országgyűlési képviselő és az őt a választáson támogató Egységben a Városért Egyesület (EVE) közgyűlési frakciója között alakult ki áthidalhatatlan ellentét. Mirkóczki úgy érezte, a frakció szembefordult vele és akadályozta városvezetői munkáját, míg az EVE képviselői szerint Mirkóczki elkezdte nem az ellenzék, hanem a Fidesz szekerét tolni. Egy helyi ellenzéki politikus a város múltjához igazodva azt nyilatkozta korábban, hogy Mirkóczkit „2019-ben az egriek Dobó Istvánnak választották meg”, de Hegedűs Istvánt kapták meg helyette, aki „a NER-nek és a törököknek átadta a város kulcsait”.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?