Gyömrő távozó polgármestere: Mondja más, hogy nincs pénz

Belpol

Csőd szélére került Gyömrő, a polgármester pedig lemondott. Nem segítette a munkát a városi ellenzék esetenként ordenáré megnyilvánulása, de a lemondás valódi oka a teljes kilátástalanság.

„Én nem tudok leülni húsz ember elé, akikkel éveken át eddig együtt dolgoztam, és azt mondani nekik, hogy ki vagytok rúgva”

– mondta a Magyar Narancsnak Tóth János, Gyömrő város polgármestere. Már csak néhány hétig viseli ezt a tisztséget, hétfőn ugyanis lemondott.

Gyömrő tipikus agglomerációs város. Kevésbé a cégek, inkább az emberek költöztek ide, aminek meglett az előnye és a hátránya is. Mára jelentősen felduzzadt a kiköltözők száma, a lakosságszám meghaladja a húszezer főt. Ez nemcsak a megnövekedett autóforgalom miatt jelent gondot – és nem is az elviselhetetlen kakaskukorékolás okán tett panaszok. Mindenki örül, hogy nincs a város határában betondzsungel, gyár, ipari park, ám ez azzal jár, hogy az iparűzési adóból csak 550 millió forint jön be – szemben mondjuk a közeli Ecserrel, Monorral, ahol ennek két-háromszorosa az adóbevétel.

Az önkormányzati finanszírozási rendszer átalakítása révén a települések elestek a személyi jövedelemadó helyben maradó részétől, ami épp az olyan városokat ütötte meg, mint Gyömrő, vagy a hatalmasra nőtt Érd, ahol nincsenek jelentős vállalatok. A jövedelemadót elbukták, iparűzési adóból pedig nem lehetett pótolni ezt a kiesést. A Covidra hivatkozva a gépjárműadót is elvonta a kormány a településektől. Eközben a kiadások nem csökkentek, sőt. Ezek a települések ma tömegével küzdenek azért, hogy a felszínen tudjanak maradni.

A helyzet

„Engem nem vigasztal, hogy mások is hasonló helyzetben vannak” – mondja Tóth János. – „Attól itt semmi sem lesz jobb.” A város eddig mintegy 500 millió forint mínusznál jár – a kiadási főösszeg 4,5 milliárd forint, tehát a rés, amit be kellene tömni, a teljes költségvetésnek több mint a tíz százaléka. Ebből nagyjából 200 millió forint a maximálisan kihasznált működési és likviditási hitel, a többi pedig beruházási kiadás, útépítés és bölcsődei felújítás, amelyeket nem lehetett halasztani.

 
Tóth János
Forrás: Gyömrő Város Önkormányzata Facebook
 

A probléma már a költségvetés elkészítésekor nyilvánvaló volt, áprilisban pedig rendkívüli intézkedéseket kellett bevezetni. Ez egyebek mellett azt jelentette, hogy minden kifizetést leállított az önkormányzat, a szerződéseket egyenként elkezdték felülvizsgálni. A testület javasolta kommunális adó bevezetését, ami az 550 millió forint iparűzési adó mellett közel 200 millió forint bevételt jelentett volna. Ezzel párhuzamosan az önkormányzati vezetők fizetésük egy részét visszautalták az önkormányzat számlájára, a polgármester havonta nagyjából 300 ezer forintot. Az újabb adó bevezetése ellen a helyi ellenzék hevesen tiltakozott, és a városban sem aratott osztatlan sikert a javaslat, így végül a testület letett annak bevezetéséről.

Mindeközben az egyik általános iskolát a tanév végén át kell költöztetni egy ideiglenes helyre, a gyerekek konténeriskolába fognak járni, amíg az új iskola fel nem épül. Ez a hely azonban a város szélén van. Azon kár merengeni, hogy mennyire volt jó ötlet pont oda tenni az ideiglenes iskolát, a döntés már 2022-ben megszületett. Kis probléma, hogy az oda vezető út nincs leaszfaltozva. Nagyobb probléma, hogy a felállított konténerek annyira kiesnek a városi közlekedésből, hogy csak gyalog lehet oda eljutni; ez több kilométer kutyagolást jelentene 600 gyereknek, ami elsőre nem tűnik soknak, de plusz két fokban, metsző szélben, esőben senki se engedné szívesen útjára az alsós gyerekét.

Az utat le kellene aszfaltozni, mire jön a szeptember, és erre az önkormányzatnak kell forrást találnia, mert az állam – bár az állam feladata lett volna – nem tett az ügyben semmit. Ez százmilliós nagyságrendű kiadás. Valahogy meg kellene oldani a gyerekek kiszállítását is, az ugyanis nem várható el – és nem is kivitelezhető –, hogy a szülők autóval hordják iskolába a kicsiket. Buszt bérelni és vinni a gyerekeket reggel és délután naponta legalább félmillió forint költséget jelent, ez 180 iskolai nappal számolva 90 millió forint.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.