Belharcok és korrupció a Dunakanyar szívében

„Ha ez így megy tovább, akkor vége Zebegénynek”

Belpol

Időközi polgármester-választás lesz október 2-án Zebegényben, és a Dunakanyar egyik legszebb településén folyamatos korrupciógyanú fűti az indulatokat. Egy bebukott 900 millió forintos támogatás és egy kellemetlen peres ügy mellett a kormánypártok erőszakos nyomulása rontja a helyzetet.

Április végén lemondott az 1300 lelkes dunakanyari község polgármestere, Hutter Jánosné. Döntését megromlott egészségi állapotával és felépülése elhúzódásával indokolta. Október 2-án ezért időközi polgármester-választást tartanak, de Zebegény nem most került először ilyen helyzetbe: 2009-ben a képviselő-testület több tagja távozott, majd 2013-ban volt egy időközi választás, tavaly pedig a koronavírus-járvány kellős közepén szinte az összes önkormányzati képviselő felállt. „Olyan szintű a széthúzás, hogy ez már a falu kárára megy. De nagyon nem jó az sem, hogy a politikai pártok nyomulnak” – mondja elkeseredetten egyik forrásunk. (Zebegény hivatalosan község, de mindenki következetesen faluként hivatkozik rá.)

A hétvégi időközi választáson négy jelölt indul, akik az önkormányzati lap, a Zebegény legfrissebb számának választási mellékletében ismertették röviden szándékaikat. Bíró Gyula szerint a „jelenlegi képviselő-testületben meglévő túlsúly, kiszámíthatatlan eredményeket hozhat”, „nagyon fontos a szolidaritás, nemcsak a gyűlölet, s az értelmetlen belharc”, továbbá „felül kell vizsgálni az értelmetlen beruházási programokat, és ha szükséges, el kell halasztani, le kell róla mondani”. Faludiné Kmetty Éva (korábbi önkormányzati képviselő, a kulturális, idegenforgalmi és sportbizottság volt elnöke) így indokolta az indulását: „Megengedhetetlen, hogy háttéralkuk mentén, a lakosság kizárásával történjenek dolgok a faluban.” Krebsz Gábor (korábbi alpolgármester, tavaly ő is lemondott a posztjáról) azt ígéri, hogy „a korrupciót, a mutyizást, a közvagyon ellopását, a zsebre dolgozást sokkal következetesebben fogom számon kérni és felszámolni, mint az elmúlt 33 évben bármikor. … Különösen fontosnak tartom, hogy az önkormányzat teljes működése transzparenssé váljon és nyilvánosságra kerüljön.” Drámai hangot ütött meg Parádi Katalin, aki szerint „falunkra évek óta sötét fellegként telepedik a korrupció és a hataloméhség. Kisemberek nagy egója teszi lehetetlenné a békét, amire mindannyian vágyunk. (…) A transzparencia és az őszinteség, amit oly buzgón ígértek a jelenlegi képviselők a mandátum felvételekor, ismét lefüggönyözött, füstös szobák mélyére költözött. Eltávolítom a jelenlegi, álláspontom szerint illegitim polgármestert”. Megjegyzendő, hogy jelenleg nincs polgármestere Zebegénynek, a községet Ferenczy Ernő irányítja alpolgármesterként.

Amiben majdnem mindenki egyet­ért: a település életét a sok pénz ígérete bolygatta fel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.