Három kakas egy szemétdombon - Szigeti László, a pozsonyi Kalligram Könyvkiadó igazgatója

  • Bojtár B. Endre, Turcsányi Sándor
  • 2006. június 15.

Belpol

A hétvégén parlamenti választások lesznek Szlovákiában. A könyvhetet használtuk fel arra, hogy a szlovák közélet elismert alakjával, számos szlovákiai magyar és szlovák politikus, társadalomkutató és szépíró kiadójával, nem egy köztársasági elnök, miniszterelnök és házelnök egykori s jelenlegi tanácsadójával politizáljunk egy kicsit.

Magyar Narancs: Előre hozott választásról beszélünk, szeptemberben lennének rendesen. Jobb így, három hónappal korábban?

Szigeti László: A második Dzurinda-kormány négypárti koalícióját elsőként az tette instabillá, hogy a kormányfő menesztette saját pártja honvédelmi miniszterét, mert az kétségbe vonta a Nemzetbiztonsági Hivatal főnökének visszahívását. Emiatt néhány parlamenti képviselő kilépett Mikulás Dzurinda pártjából, az SDKÚ-ból. Amikor valamivel később a tévémágnás Pavol Rusko által létrehozott, és magát liberálisnak tituláló, de elsősorban alkalmi pártnak minősülő ANO elnöke korrupciógyanús ügyek miatt kibukott a kormányból, fokozódott az instabilitás. És miután a kormány jegelte a Vatikánnal kötött szerződést, és emiatt a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) faképnél hagyta a koalíciót, egyszer csak ez a megannyi sunyiságot, torzulatot képző instabilitás is megszűnt. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) javaslatára a parlamenti pártok megállapodtak az előre hozott választásokban, s így vetettek gátat a Dzurinda-kormány azonnali bukásának.

MN: És nagy a tét?

SZL: Bizony nagy! Többféle koalíció is elképzelhető, s távolról sem mindegy, milyen pártokból áll majd össze az új szlovák kormány.

MN: Mielőtt rátérnénk, tisztázzuk a szisz-témát.

SZL: Tisztán listás a rendszer. Az ország egyetlen választókerület, egy párt maximum százötven jelöltet állíthat, ennyi hely van a képviselőházban. Nem két-, hanem egyfordulós a választás, de lehet karikázni, ami annyit jelent, hogy négy képviselőjelöltet a szavazópolgár előbbre juttathat a pártlistán. Akik kellő számú karikát begyűjtenek, följebb mászhatnak a szamárlétrán. Ez a preferenciaküszöb a választási törvény módosításával 10-ről 3 százalékra csökkent, ami ugyan demokratikusnak tűnhet, de nagy veszélyeket is rejthet magában. Ugyanis a pártok listáján úgy a huszadik-harmincadik helytől lefelé meglehetősen silány a felhozatal, és ha a 3 százalék révén túl sok töltelék bekerül, a pártnak is, a parlamentnek is annyi. A provinciális talmiság uralna mindent, hiszen az ilyen perszonális állag nemcsak az MKP-ra, mindegyik pártra érvényes.

MN: Hány párt várható a következő parlamentbe?

SZL: A közvélemény-kutatások alapján már több mint két éve a magát szociáldemokratának tituláló Smer mutatkozik a választások győztesének, húsz és harminc százalék között mozog. A pártot az a jogi végzettségű Robert Fico vezeti, aki elsősorban szociális és nacionalista retorikájának tulajdoníthatóan jó ideje az ország leg-népszerűbb politikusa. A Smert négy, nagyjából tízszázalékos párt, a Meciar vezete néppárti HZDS, és a három kormánypárt, az SDKÚ, a KDH és az MKP követi. Köztük a sorrend gyakran változó. Sarkukban a szélsőséges nacionalista Jan Slota Szlovák Nemzeti Pártja (SNS), s valamivel hátrébb az SDKÚ-ból, illetve az ANO-ból kivált képviselők létrehozta soros alkalmi párt, a Szabad Fórum (SF). Talán ők is elérik a parlamenti küszöböt. Szerintem a komunista pártot csak azért nem juttatják be a szavazóik, hogy biztossá tegyék Fico kormányalakítási pozícióját.

MN: Már itt is vagyunk a tétnél. A mindebből fakadó konstellációknál.

SZL: A fő veszélyt a Smer-HZDS-SNS hármas koalícióban látom. Meciart annak idején az európai sajtó Lukasenkóhoz és Milosevichez hasonlította. Egész Európa tudja, ki ez az ember, s mi lenne Szlovákiával, ha Fico hatalomhoz segítené. Fico mégis azt mondja, neki mindenki koalíciós partnere lehet, hiszen valamennyi párt demokratikus választások révén jut be a parlamentbe. Senki sem tudja, kikre számit. Két hete vasárnap Fico Slota guberniumában, Zsolnán vendégeskedett, hogy leparolázzon Haider és Le Pen szlovák szellemi bajtársával. Fico bement annak a Slotának a sasfészkébe, aki csak azért nem uszít az idegenekkel szemben, mert Szlovákiában egyelőre elhanyagolható a létszámuk. Helyettük a magyarokat és a romákat szidja. Ez a hármas koalíció visszavetné Szlovákiát. A reformokat kivégezné, a titkosszolgálatokkal visszaélne, a korrupció elmélyülne, miközben Európa demokratikusabb fele tehetetlenül nézné, ahogy Lengyelországgal is teszi, hogy Szlovákiában felütötte fejét a posztmeciarizmus. Ráadásul a HZDS és az SNS választói alapjában véve EU-ellenesek, az SNS-nek pedig nem titkolt USA- és NATO-undora van. Általuk radikálisan megváltozna a jelenleg jónak mondható szlovák-magyar államközi viszony is.

MN: Kampányoltak is az EU ellen?

SZL: Csak Slota, de ő született ellenbeszélő. Egy Isten, egy vezér, egy haza van csupán, az, amelyet ő testesít meg. Mint szélsőjobbos, ágál a kommunisták ellen, tagadja a szociáldemokratákat, a homokosokat pártoló liberálisokat máglyára vetné. Iszonyatosan gazdag, ügyeskedései, korrupt magatartása révén többszörös milliárdos lett. 'rült lenne Fico, ha ezzel a két emberrel alakítana kormányt.

MN: És a Szabad Fórum? 'k most kvázi a liberális erő? 'k mit szólnak Slotához?

SZL: A köztudottan SNS-szimpatizáns, helyenként nyilvánosan is nackós, alkalomadtán már meglehetősen szenilisen viselkedő Ivan Gasparovic köztársasági elnöknek, sajnos, van némi befolyása erre a pártra. Ha a választási eredmények alapján kínálkozna egy ilyen lehetőség, nagyon kellene drukkolnom, nehogy Zuzana Martináková, az SF elnökasszonya hagyja magát koalícióba sodortatni a Smerrel és az SNS-szel. Ficónak tudatosítania kell, hogy Szlovákia megalakulása, vagyis 1993 óta minden kormányba bekerült egy alkami párt, amely aztán szép lassan eltűnt a semmibe. Meciar alatt a Lupták-féle parasztpárté, az első Dzurinda-kormány idején a Schuster-féle polgári párté volt ez a szerep. Schuster csak azért hívta életre a pártját, hogy beülhessen a köztársasági elnöki székbe. A második Dzurinda-kormányzatban az ANO-nak jutott ez a szerep. Most pedig itt van a Szabad Fórum, amelyet akár konzervatív-liberális-szocdem pártnak is titulálhatnék. Ez is mutatja, mennyire átmeneti jellegű a szlovák demokratikus pártstruktúra, és mennyire ingatag a szlovák társadalom.

MN: Létezne tehát egy liberális szavazathalmaz, amit ezek a mindenkor más formációk azzal, hogy ők liberálisok, el tudnak vinni?

SZL: Kételkedem e halmaz létezésében. Kételyem Csehország vonatkozásában is beigazolódott. Pártként (az Unie Svobody - a szerk.) ott is elgyengültek a liberálisok. Közép-Európában már közel kilencvenéves a vágyakozás, hogy létrejöjjön egy állandó szavazóbázissal támogatott nagy liberális párt, de ez eddig valami miatt még sosem sikerült. Kivéve azt a történelmileg villanásnyinak mondható időszakot, amikor Magyarországon hatalomra került az SZDSZ. A liberális szellemiségű szavazók sokkal inkább szétszavaznak, mint a nem liberálisok. Nemcsak Magyarországon és Csehországban, de Szlovákiában is. A liberális elemek valamennyi demokratikus ideológia szerkezetébe beépültek. Aminek viszont csak örülni lehet. Maradjunk annyiban, hogy a Szabad Fórum nem liberális párt.

MN: De azért bejuthatnak.

SZL: Szerintem bejutnak, de számomra nem az az alapvető kérdés, hogy lesznek-e liberálisok a következő szlovák kormányban, vagy nem lesznek. Elég csak a lengyel demokrácia jelenlegi állagára, illetve a cseh patthelyzetre gondolnom, hogy belássuk, ma Közép-Európában a demokrácia minősége a tét. Ha Lengyelországhoz hasonlóan Szlovákia visszaesik és lefékez, akkor Közép-Európában elkerülhetetlenül kezdetét veszi a demokráciában való kétkedés hosszabb időszaka.

MN De a hatalom megszerzésén túl lehet-e hosszabb távú összefogást várni a demokratikus pártoktól? Hisz Fico, Meciar és Slota mind egy-egy primadonna.

SZL: Primadonna? Három kakas egy szemétdombon. Látványuk azonban legfeljebb a külső szemlélőnek tűnhet vidám mulatságnak, de aki ebből a szemétdombból él, annak nem az. Ha Robert Fico és a körülötte lévő emberek konstruktívan gondolkoznak, nem vállalhatják ezt a posztmeciari szemétdombot. A Meciarral és Slotával kötött szövetségre nehezen találnának hiteles interpretációt. Egy ilyen interpretációnak mind a pragmatikus, mind az etikai érvrendszere hiteltelen lenne, s ha azzal érvelnének, hogy egyedül ez a szövetség képes garantálni a szükséges szocializációs és modernizációs folyamatokat, az maga lenne a szánalom. De csak a remény beszél belőlem. Szlovákiában minden politikai párt sumákol. Nem tudni, ki ez, és ki amaz. Eddig például csak a Magyar Koalíció Pártja lépett fel nyilvánosan a Slota-féle uszító retorika ellen. A többi párt hallgatva tűri az alapjában véve alkotmányellenes kirohanásait. Nem vagyok híve annak, hogy az ilyen félfasiszta pártokat megszüntessék, de a magát demokratikusnak mondó párttól elvárom az ellenvéleményt. Tény, hogy Robert Fico szinte semmiben sem hasonlítható a modern szociáldemokrata idolhoz. Inkább zárt, mint nyitott, pedig még nem is volt hatalmon. Az utóbbi hónapokban kordában tartja magyarellenességét, holott közismerten magyarfóbiás. Államigazgatási alapeszménye a kemény, asszimiláló nemzetállam. Beszédében sok az üresjárat és a bizonytalanság. Az a fajta baloldali politikus, akinek szellemiségét leginkább a lakiteleki mélymagyarsághoz hasonlítható mélyszlovákság jellemzi. Magyarán: megvan benne az a nacionalista stich, amelynek a magyar politika piacán is nagy a keletje. A szombati választásokat ő nyeri meg. A jobboldali SDKU-KDH-MKP koalíciónak a közvélemény-kutatások alapján legfeljebb annyi képviselője lehet, mint a Smernek. Szlovákia sorsa szombaton Fico kezébe kerül. Mindenki arra vár, mit lép. Kivált Gasparovic, aki mindent megtesz majd, hogy az MKP ne kerüljön ismét kormányzati pozícióba.

MN: Még mindig az a gyakorlat él, hogy az MKP úgy viselkedik, ahogy akar, hiszen etnikai alapon akkor is összejöhet a 10 százalék, ha nem csinál semmit, vagy sok mindent elszúr?

SZL: Olyan sok mindent nem szúrhat el, mert a szavazóik nem mennének el szavazni. Egyébként a szlovák sajtó egy része elismerőleg beszél az MKP nyolcéves kormányzati szerepvállalásáról. Bugár Béla pártja hathatósan politizált annak érdekében, hogy Szlovákia bekerüljön a NATO-ba, az EU-ba, hogy a felzárkózási elvárásokhoz szabjuk a költségvetési hiányt, és teljes frontszélességben beinduljanak a reformok. Az etnikai politizálás területén az MKP legnagyobb sikere a kulturális támogatások összegének megduplázása, s hogy Komáromban magyar egyetemet alapított. Természetesen az MKP-nak is szemére vethető a reformok legsúlyosabb szociális következménye, az iszonyúan magas munkanélküliség, meg az, hogy nem került számottevő nagyberuházás Dél-Szlovákiába. Rengetegen Magyarországon találtak munkahelyet. Vigaszként talán elmondható, hogy 1999 óta 2006 első negyedévében csúszott először 15 százalék alá a munkanélküliség, s jelenleg 395 ezer munkanélküli van az országban. Csakhogy ebből 220 ezer azoknak a száma, akik több mint két éve munka nélkül élnek. A pszichológusok tudják, miről beszélek. Ha valamiért, elsősorban emiatt örültem Gyurcsány Ferenc bejelentésének, hogy nem kívánja követni a szlovák reformokat.

MN: Ráadásul Gömörben és a Bodrogközben a legnagyobb a munkanélküliség.

SZL: Igen, a keleti szlovák, ruszin, ukrán országrészekben, és a dél-szlovákiai, zömmel magyarok és szlovákok lakta járásokban, ami arra kényszerítette az MKP-t, hogy újragondolja belpolitikai stratégiáját. Nem véletlen, hogy a Bugár irányításával készült új pártprogram már nem az etnikai politizálást, hanem a gazdasági, a szociális és az oktatásügyi politikát, a felzárkózást hangsúlyozza. Emiatt a kizárólagosan etnikai alapú politizálás bölcselői akár még ki is sodródhatnak majd a pártból, noha ez nagy ostobaság lenne részükről. Ugyanis az MKP következetesen és hatékonyan betölti a magyar és kisebbségvédő párt funkcióját is.

MN: Lehet-e következménye ennek az arculatváltásnak, hogy az MKP szlovák szavazatokat is szerez?

SZL: Úgy három hete egy pozsonyi társaságban én voltam az egyetlen magyar vendég, számos befolyásos szlovák értelmiségi, újságíró, társadalomtudós között. Éjféltájt került terítékre, hogy ki kire fog szavazni. A jelen lévő szlovákok mintegy 80 százaléka az MKP-t jelölte meg. Nekik az SDKÚ ellen nem a reformokkal járó szociális igazságtalanság, hanem az etikai magatartás hiánya, még pontosabban az etikátlanság volt a legfőbb kifogásuk. Igaz ugyan, hogy Dzurinda miniszterelnök menesztette azokat az SDKÚ-s minisztereit, akikre a korrupció gyanúja vetült, de mindig többet habozott a kelleténél. Az áltatala irányított titkosszolgálatok pedig teljesen elveszítették hitelüket. Már a szlovák sajtó is élt a gyanúperrel, hogy a titkosszolgálatok alkalmazottai információkkal kereskedtek, belpolitikai indíttatásból manipuláltak anyagokkal. Koalíciós partnereit is nemegyszer átverte, a magyarokat is, természetesen. Dzurindáéknak sikerült kiüresíteniük a morál meg az átfogó kollektív identitás helyét, és számukra a pénzen és a hatalmon kívül minden puszta absztrakcióvá lett. A nyolcévnyi kormányzási időszak alatt az MKP-nak sikerült megúsznia a nagy perszonális botrányokat, egyetlen miniszterét sem érték tetten, egyetlen vezető politikusát sem gyanúsíthatták korrumpálódással.

MN: Van-e összefüggés a munkanélküliség és a szélsőjobboldali politizálás térnyerése között?

SZL: Szlovák részről nincsen. Szinte minden szlovák pártelnök részvéttel beszél a kelet- és dél-szlovákiai járások elszegényedéséről. Elismerik, hogy tenni kell valamit. Minimum megépíteni a déli gyorsforgalmi utat, amit egyedül Slota ellenez. Szlovákiai magyar viszonylatban azonban ez az állapot elősegítette a Duray-féle nemzeti traumabeszéd fölerősödését. Ha valamiért nem mennek el a magyarok szavazni, akkor azért nem, mert ez a traumabeszéd újabb témákkal bővült.

MN: Ha egy kormány olyan politikát folytat, ami miatt sokan kerülnek kilátástalan helyzetbe, az általában a szélsőségeseket segíti. Nem ez a titka a Smer és az SNS térnyerésének?

SZL: Robert Fico még nem állt a kormányrúdnál, nem követett el olyan vétkeket, amit Meciar vagy Slota. Rendkívül egyszerű, helyenként a populizmus határait súroló baloldali gazdaságpolitikai retorikát alkalmaz, amely a neoliberális politika súlyos következményeivel operál. Vitathatatlanul legitim, amit Fico csinál, de azzal, amit eddig tett és mondott, szinte kizárta a nagykoalíció lehetőségét. Pedig én nem látok egyéb, a demokrácia értékrendje felől elfogadható lehetőséget. Nem örülnék neki, de még mindig jobb lenne, mint a nacionalista misung. Most mutatkozik meg, hogy az MKP egyik legnagyobb pártszervezői hibája az volt, hogy megszüntette a három platformját. Ha volna egy konzervatív, egy liberális és egy szociáldemokrata platformja, akkor most könnyebb helyzetben lenne, és hathatósan segíthetné Szlovákiát abban, hogy a megkezdett reformok, korrekciókkal bár, de folytatódjanak. Ráadásul a három platform megléte reálisan tükrözné a szlovákiai magyar választók politikai értékorientációját. A legrangosabb szlovák társadalomkutató intézet, az IVO felmérései szerint a szlovákiai magyarok közel fele szociáldemokrata, egyharmaduk konzervatív, s csupán 10 százalékuk liberális beállítottságú - ugyanakkor valamenynyiüknek határozott magyar identitása van. E nemzeti identitás partikuláris egysége mentén követte el a pártelit a platformok megszüntetését, ami számomra, hogy mást ne mondjak, minimum nemzetállami kollektivizmustól bűzlik. És megjegyzem, a szlovákiai magyarok közül senki sem hazaáruló, ahogy azt Duray jó néhányukról feltételezi.

MN: Azt tehát a jelenlegi állás szerint nagy összeggel lefogadhatjuk, hogy Szlovákia következő miniszterelnökét Robert Ficónak hívják, s azon múlik az ország közvetlen jövője, hogy milyen koalíciót alakít. Milyen alakulattal járna a legjobban mindenki?

SZL: Csupán arra fogadnék nagy összeggel, hogy ő kap kormányalakítási megbízást, a többi kérdéses. Ha az ő helyében lennék, az igazán stabil, eurokompatibilis pártok felé fordulnék koalíciós ajánlattal.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.