„Az ombudsman jelentésében megállapította, hogy korábbi vizsgálatai óta sem történt előrelépés, a szakellátásban élő gyermekek harmadát ma is szegénysége miatt szakítják el a hatóságok családjától” – közölte ma a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), miután megjelent az alapvető jogok biztosának jelentése. A szervezet évek óta ismétli: megengedhetetlenül nagy számban szakít el az állam gyermekeket a családjuktól kizárólag a család rossz anyagi körülményei miatt. Ez egyébkéntsérti a gyermekek alapvető jogait és a gyermekvédelmi törvény alapelveit is.
„Az állam kötelessége, hogy minden eszközével megelőzze a szegénység miatti gyermekkiemeléseket” – áll az egyesület közleményében. Hozzáteszik: az ombudsmannak adott szakmai válaszokból az is kiderül, hogy kizárólag a gyermekjóléti alapellátás megerősítésével nem lehetséges megelőzni a családok ilyen nagy arányú elszegényedését, ezért további, a gyermekvédelem területén kívüli, összehangolt szociálpolitikai intézkedések is szükségesek a jogsértő helyzet megszüntetéséhez.
A szervezet 2016 szeptemberében indított Hiányzó Emlékek névvel kampányt, 2016. szeptember 20-án pedig, a gyermekek világnapján petíciót adott át az Emmi képviselőjének, amiben számos szakember és közel 2000 állampolgár aláírásával és érintett szülők történeteivel hívta fel a tárca figyelmét a szegénységük miatt szétszakított családok problémájára. Bár az Emmi tagadja a szegénység miatti gyermekkiemelés tényét, a múlt héten kiadott alapjogi biztos jelentése mindenben megerősíti a TASZ által hangsúlyozottakat.
„Az ombudsman átfogó jelentése azért különösen fontos és előremutató, mert mától kezdve többé nem lehet kétségbe vonni, hogy sok ezer gyermeket azért szakítanak el szerető szüleiktől, mert nagy szegénységben élnek. Az állam felelőssége, hogy segítsen ezeknek a családoknak! Szülők és szakemberek évek óta kérik a minisztériumot, hogy a családok büntetése helyett érdemi, strukturális intézkedéseket tegyen, reméljük, hogy az ombudsman felszólítását végre komolyan veszik” – mondta el Boros Ilona, a TASZ egyenlőségprojektjének jogásza.
A problémáról az alábbi cikkben írtunk részletesen.
Nem segít, fenyeget – A lakhatási szegénység gyerek áldozatai
Bár gyermekjogi törvényeink tiltják, sok esetben még mindig anyagi és lakhatási okok miatt szakadnak szét családok. A helyzetet a gyermekvédelmi rendszer növekvő előítéletessége és a gyatra lakáspolitika tovább rontja.