A kegyelmi ügy és Orbán érinthetetlensége

Holtodig óvd!

Belpol

A pedofil intézményvezető tetteinek eltussolásában segédkező férfinek adott elnöki kegyelem eddig elsodorta Novák Katalin köztársasági elnököt és Varga Juditot, a Fidesz EP-listájának vezetésére kinézett volt igazságügyi minisztert.

A kormányoldalon gyorsan elkezdték firtatni Balog Zoltán református püspöknek, volt miniszternek – egy időben Orbán Viktor lelki vezetőjének – a felelősségét, de Rogán Antal propagandaminisztert is kóstolgatják. Egyetlen ember áll minden gyanú felett: a NER-univerzum origója, akinek pedig az engedélye nélkül a beosztottjai jószerivel levegőt sem mernek venni.

Az államfői kegyelem miatti kormányoldali politikai válsághelyzet az ügyet kirobbantó 444-cikk február 2-i megjelenése után hat nappal, február 8-án vált világossá mindenki, talán még a legelkötelezettebb Fidesz-szavazók számára is. Orbán Viktor múlt csütörtök délután egy rövid Facebook-videóban jelentette be, hogy „kialakult egy vita” a köztársasági elnök kegyelmi jogköréről, ám „itt nem jogászkodni kell, hanem tiszta helyzetet teremteni egy világos és egyértelmű döntéssel”. Nem felejti el megemlíteni, hogy ő maga „félbe hasítaná”, „miszlikbe vágná”, ha „valakik hozzányúlnának” az unokáihoz. Ezért a kormány nevében alkotmánymódosítást nyújt be (ami aznap este meg is történt), amely kizárja, hogy pedofil bűnelkövetők elnöki kegyelemben részesülhessenek.

Csak egy maradhat

Orbán sem a konkrét ügyet nem említette (vitáról beszélt, holott semmiféle jogi természetű vita nem zajlott úgy általában az elnöki kegyelemről), sem az általa a köztársasági elnöki székbe emelt Novák Katalin nevét. Azt, hogy e vehemens kormányfői kihátrálással lényegében eldőlt Novák Katalin sorsa, azonnal tudni lehetett (és ezt sokan észrevételezték is). Sőt Orbán valósággal eltaposta az államfőt, hiszen rövid monológjában és alkotmánymódosító javaslatában azt implikálta, hogy a köztársasági elnök nem képes felelős döntést hozni a gyermekek rovására elkövetett bűntettek ügyében, ezért kell korlátozni a kegyelmi hatáskörét. Orbán bejelentkezése, miután majdnem egy hétig hallgatott az ügyben, más miatt is figyelemre méltó mozzanat azonban; és ez fontosabb is, mint a Nováknak küldött selyemzsinór. Orbán mondatainak a helyes értelmezését ugyanis azok publikálása után szinte azonnal elkezdte szájba rágni a kormánypárti média (a hagyományos sajtóformától a különböző közösségi oldalas lecsatlakozásokig). Ennek a lényege az, hogy a pedofilügyek kezelése eddig némileg rendezetlen, hovatovább laza volt, de Orbán Viktor végre a tettek mezejére lépett, és rendbe teszi (ezt is).

Ez politikailag észszerű lépés volt: a pedofília megvetése és megítélése egyöntetű a társadalomban, ezért nem vetülhet annak a gyanúnak az árnyéka a „gyermekvédelmi” intézkedések sorát foganatosító kormányoldalra, hogy akár egy bűnsegédet is futni hagy. Orbán ezért a hibát vétőkre kíméletlenül lesújtott: és nem számított, hogy a háromgyerekes Novák Katalint egyfajta NER-szimbólummá építette föl a propaganda az elmúlt évek alatt, ahogyan az sem, hogy a korábban már ejtett volt igazságügyi miniszter politikai karakterét a neki szánt listavezetéssel újra akarták fazonírozni. Orbán lépése még a vele kritikus „megfigyelők” egyik-másikából is elismerést váltott ki: a miniszterelnök úgymond hideg profizmussal kármentett, gyorsan cselekedett, és így tovább.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.