Horogkeresztekkel szórta meg Kispestet egy vállaltan neonáci szurkolói csoport

Belpol

A fehér büszkeséget és Hitlert is élteti a Kispest Youth – más néven Militant Jugend Kispest.

Horogkeresztek, neonáci kelta keresztek, 88-as feliratok tűntek fel néhány hónapja Kispest több részén, így a Vak Bottyán utcában, az Üllői úton és a Móricz Zsigmond utcában. A kódolt vagy nyilvánvalóan fasiszta szimbólumokat (a H a 8. betű az ábécében, duplázása így a Heil Hitler rövidítésének felel meg) nem egy szédült kamasz fújkálta fel.

A graffitizők büszkén hirdetik a Kispesth Youth nevű keményvonalas szurkolói csoportot. Azt a társaságot, amelyiknek koponyás, gót H-betűs matricái amúgy már évek óta ellepik Kispest hirdetőtábláit, falfelületeit, de a fővárosban másutt is találkozni velük.

 
 
 Fotó: A szerző felvétele

A csoport tagjainak a Black Lives Matter-mozgalomról éz az LMBTQ-emberekről is sommás véleményük van. A Kispest Youthról kevés dolgot találtunk az interneten, ennek ellenére elszánt és ütőképes neonáci drukker csoport "hirdeti" magát Kispesten.

 
 
 Fotó: A szerző felvétele

Keresik a harcot, hirdetik az eszmét

A Hools (focihuligán) portálokon látható felvételek szerint kigyúrt, küzdősportokban jártas társaságról van szó: maszkos, kitakart arcú tagjaik gyakran vesznek részt ustawkákon (azaz radikális szurkolói csoportok előre kijelölt helyszínen történő összecsapásain), a vérre menő bunyók közben közben pedig büszkén viselik a piros-fehér-fekete horogkeresztes pólót. A banda másik neve – Militant Jugend Kispest – szintén szélsőséges nézeteikre utal, Telegram-csatornájukon visszatérő elem a szvasztika, a fehér büszkeség éltetése, és a Hitlert méltató megosztások.

 
Haverok, buli, horogkereszt: a Militant Jugend Kispest csoportképe
Forrás: Telegram / Militant Jugend Kispest

A csoporttal kapcsolatban több közismert szurkolói szervezetet is megkerestünk, hogy többet megtudjunk róluk és a szurkolói körökben elfoglalt helyükről. Levelet írtunk a magyar válogatott szurkolóit összefogó Carpathian Brigade-nak, az Ultras Liberinek és az Ultras Kispestnek, ám nem válaszoltak érdeklődésünkre. 

Érdeklődtünk a Budapest Honvéd FC sajtóosztályánál is, hogy mik a tapasztalataik Kispest Youthszal kapcsolatban, de tőlük sem kaptunk választ. A kispesti önkormányzat viszont a jelek szerint tőlünk értesült arról, hogy több horogkereszt is látható a kerületben – mint közölték, hamarosan felmérik a terepet, és eltávolítják az önkényuralmi jelképeket, legalábbis ott, ahol jogkörük van eljárni. A BRFK is lapunktól hallhatott először a horogkeresztes graffitikről: válaszuk szerint, „a XIX. kerületi Rendőrkapitányság önkényuralmi jelkép használata és rongálás bűncselekmény gyanúja miatt hivatalból nyomozást rendelt ismeretlen tettes ellen”.

Közöny és kormányzati hátszél is segíti a szélsőségeseket

Mindez arra is rámutat, hogy Kispest lakói jó ideje közönyösen sétáltak el a házfalakra, csövekre fújt horogkeresztek mellett; tény, hogy a szvasztikák nem a leforgalmasabb utcákban, tereken láthatóak, ám a civilek passzív hozzáállása bátoríthatja a szélsőséges nézetek terjesztőit. Akiket láthatóan a kormány is védelmébe vett.

Hiába váltott ki nemzetközi megütközést a Carpathian Brigade viselkedése –az Eb előtti barátságos mérkőzésen kifütyülték a rasszizmus ellen térdeléssel tiltakozó ír válogatottat, söröspoharakkal dobálták, majomhuhogással gúnyolták a magyar-angol világbajnoki selejtezőn a minket amúgy 0-4-re verő angol válogatott tagjait –, Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külügyminiszter is rendszeresen a magyar szurkolók védelmére siet.

Orbán egy június eleji kormányinfón fejtette ki, hogy a térdelés a magyaroktól kultúriadegen dolog és provokációnak számít, Szijjártónak, az ország külügyeiért felelős miniszternek pedig első dolga a magyar-angol meccs utáni botrány relativizálása volt: a Facebookon megosztott egy videót, amelyen az angol szurkolók kifütyülik az olasz himnuszt. „Az angol játékosok panaszkodnak a tegnapi »ellenséges budapesti hangulat miatt«. Az alábbi felvétel a Wembley-ben készült az EB-döntő előtt. Az olasz himnusz alig hallható az angol szurkolók füttykoncertje közepette. Akkor is nyilatkoztak vajon hasonlókat???” –vetette fel a kormánytag.

A Bellingcat is felfigyelt rájuk

A kispesti neonáci drukkerek ténykedése ugyanakkor nem maradt meg kerülethatárok között: felfigyelt rájuk a Bellingcat nevű oknyomozó portál is, mely a Carpathian Brigade és a Légió Hungária szélsőjobboldali mozgalom között talált egy kispesti szálat.

A cikket a Telex szemlézte. Mint írják, június 23-án, a magyar válogatott németek ellen játszott meccse alatt néhány magyar szurkoló kifeszített egy molinót, amelyen a magyar–német kevert szöveg mellett egy kezdetleges ikon volt látható: egy szexelő meleg párra utaló ábrázolás áthúzva.

Csakhogy ez a molinó már a meccs előtt is felbukkant a neten. A Bellingcat felfedezte, hogy délután, körülbelül nyolc órával a kezdőrúgás előtt egy neonáci Telegram-csatornán megjelent egy poszt, amely szerint a molinó tulaja a Kispest Honvéd szurkolója. Bár az oknyomozó portál nem nevezi meg, az említett csatorna a Militant Jugend Kispesté, vagyis a Kispest Youthé.

 
Melegellenes molinó - ezt lobogtatták a német és magyar válogatott Münchenben tartott meccsén is. A kép előtte a Militant Jugend Kispest Telegram-oldalán jelent meg
Forrás: Telegram /Militant Jugend Kispest  

A neonáci csoport amúgy szívesen népszerűsíti a Légió Hungária üzeneteit, de a mozgalom portálján is találtunk olyan képet, amelyen egy férfi a kispesti neonáci ultrák koponyás pólójában vesz részt a szervezet Nacionalista Sporttábor nevű sporteseményén.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)