A Fővárosi Közgyűlés és a főpolgármester az alakuló ülés után

Ízekre szednék

Belpol

Közösen szavazta le a Fidesz, a Tisza Párt és Vitézy Dávid frakciója Karácsony Gergely főpolgármestert a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén, így a szervezeti és működési szabályzatot sem sikerült elfogadni. Megnéztük, milyen szavazási tömbök kezdenek kialakulni, és mindez mivel járhat.

„Ez a közgyűlés egy közéleti laboratórium” – fogalmazott Szaniszló Sándor DK-s fővárosi képviselő (és XVIII. kerületi polgármester) az új Fővárosi Közgyűlés múlt pénteki alakuló ülésén. Arra utalt, hogy míg a parlament jelenlegi összetétele egyre kevésbé tükrözi az aktuális pártszimpátiákat, addig a közgyűlésbe a június 9-i választással pártlistáról nagy arányban bekerültek a Magyar Péter vezette Tisza Párt képviselői is, ezzel pedig a testületben eddig nem látott helyzet alakult ki. A Karácsony Gergely főpolgármesterrel együtt 33 fős közgyűlésben 10-10 képviselője van a Fidesznek és a Tiszának, 3-3 a DK-nak, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak (MKKP) és a magát most már Podmaniczky Mozgalomnak nevező Vitézy Dávid–LMP szövetségnek, kettő a Párbeszédnek, illetve megtarthatta helyét a testületben az MSZP-s Tüttő Kata is.

Mint azt a legutóbbi lapszámban kifejtettük, Karácsonynak ebben a felállásban előzetesen nem sikerült stabil többséget kialakítani maga mögött, de úgy tűnt, hogy másnak sem – ez pedig rövid távon is kormányhivatali beavatkozáshoz vezethet, amennyiben nem sikerül az alakuló vagy az azt követő ülésen meghozni bizonyos törvényileg előírt döntéseket. Az október 4-i alakuló ülés végül maximálisan igazolta az előzetes sejtéseket: bár voltak olyan ügyek, amelyekben teljes konszenzus alakult ki, a kötelezően elfogadandó szervezeti és működési szabályzat (szmsz) a Fidesz, a Tisza és Vitézyék azonos aggályai miatt nem ment át. Vitézy javaslatára végül elnapolták a kérdést azzal, hogy a következő ülés előtt kikérik a kormányhivatal véleményét.

Magyar Péter a közgyűlés után azt mondta, hogy pártja annak alapján döntött az előterjesztésekről, hogy mi szolgálja Budapest érdekeit; az szmsz elnapolásáról pedig úgy fogalmazott, hogy „pártokon átívelő egyetértés” alakult ki. A fideszes frakcióvezető, Szentkirályi Alexandra az ülés után Karácsonyra mutogatott az szmsz elfogadásának sikertelensége miatt, és arról beszélt, hogy baloldali főpolgármester és balliberális közgyűlési többség van, de a „szivárványkoalíció” a pozíciók elosztásával van elfoglalva. Vitézy Dávid szintén Karácsonyt hibáztatta, mondván, a főpolgármesternek kellene engedni, ám nem hajlandó együttműködni a közgyűlés többségével. Karácsony úgy értékelte a helyzetet, hogy egyrészt felerősödtek a pártpolitikai szempontok a közgyűlésben, másrészt hogy miközben baloldali a főpolgármester, a közgyűlés többsége jobboldali várospolitikát képvisel, és ennek szellemében születtek a döntések is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk