Zöld párti szimbiózis érlelődik az idő méhében

Lehet más a párbeszéd!

Belpol

Verseny és együttműködés – erre készül az EP- és az önkormányzati választásokig az LMP és a Párbeszéd. A két párt úgy véli, hogy csak együtt képesek kellő erővel képviselni a zöld ügyeket, illetve elérni a parlamenti küszöböt. Ehhez először a Karácsony Gergely körüli személyi ellentéteket és a szakpolitikai különbségeket kell tisztázni.

Az LMP pártszakadása óta eltelt kilenc év után szokatlan egységet mutattak a zöld pártok múlt szerdán: egy éjszakán át közösen izzasztotta a kormánypártok képviselőit a Párbeszéd és az LMP az Országgyűlésben, a szociális biztonságról szóló törvénymódosítás vitájában.

„Jámbor András képviselőnk volt a motorja, karmestere a szerdai obstrukciós akciónak, aki közös fellépésre kérte a többi pártot. Az LMP-vel könnyen hangot találtunk, bajtársiasan álltunk szemben a Fidesszel” – mondta lapunknak a Párbeszéd társelnöke, Tordai Bence. Az Országgyűlés időkeret nélkül tűzte vitára azt a salátatörvényt, amely egyebek mellett arról is rendelkezne, hogy az állam az utolsó abban a sorban, amely a szociális biztonságot garantálja, illetve, hogy az állampolgár elsősorban magáért, illetve a családja szociális biztonságáért felelős. Jámbor András ebben a lényegében korlátlan időkeretben látta meg a lehetőséget, hogy lassítsák a szerintük morálisan elfogadhatatlan törvénymódosítást, és a csütörtök reggelig tartó akcióval valódi vitára kényszerítsék a kormánypártot. Az LMP társelnökénél, Ungár Péternél nyitott kapukat döngetett; ő már a törvénymódosítás benyújtásakor megkongatta a vészharangot. „Akár napokig is tarthatott volna az obstrukció, ha sikerül ügyeleti rendszerben felosztani az ellenzéki pártok között, ki mikor legyen jelen a vitán. Mivel csak rövid időnk volt a szervezésre, ezt az egy napot is nagy eredménynek tartom” – mondta Tordai. Hozzátette, a DK, az MSZP, a Jobbik, valamint rövidebb időre a Momentum képviselői is hozzájárultak a vita sikeres elnyújtásához, de az igazi közösséget az LMP-vel alkották aznap.

„Ez valami kezdete lehet, nem csak a napi politizálásban találtunk egymásra” – fogalmazott lapunknak az LMP egy névtelenséget kérő politikusa. A két pártból több forrás is megerősítette, valóban elindult egy közeledés a zöld pártok között. „Ha érvényre akarjuk juttatni azt, hogyan lehet egyszerre zöld és szociálisan érzékeny a jövő Magyarországa, akkor erős zöld platformot kell alkotnunk. Hogy ez egyáltalán elérhető-e, hogy partnerség vagy összeolvadás lehet-e a vége, azt mindannyian elkezdtük vizsgálni” – fogalmazott lapunknak a Párbeszéd egyik önkormányzati politikusa. A párt egy vezető politikusa arról is beszélt, hogy az Európai Parlament zöld frakciója értetlenül áll az előtt, hogy Magyarországon két zöld párt versenyzik a szavazókért; ha közös listán lennének vagy egyesülnének, az szerintük biztos parlamenti mandátumot jelentene Budapesten és Brüsszelben is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.