Zöld párti szimbiózis érlelődik az idő méhében

Lehet más a párbeszéd!

Belpol

Verseny és együttműködés – erre készül az EP- és az önkormányzati választásokig az LMP és a Párbeszéd. A két párt úgy véli, hogy csak együtt képesek kellő erővel képviselni a zöld ügyeket, illetve elérni a parlamenti küszöböt. Ehhez először a Karácsony Gergely körüli személyi ellentéteket és a szakpolitikai különbségeket kell tisztázni.

Az LMP pártszakadása óta eltelt kilenc év után szokatlan egységet mutattak a zöld pártok múlt szerdán: egy éjszakán át közösen izzasztotta a kormánypártok képviselőit a Párbeszéd és az LMP az Országgyűlésben, a szociális biztonságról szóló törvénymódosítás vitájában.

„Jámbor András képviselőnk volt a motorja, karmestere a szerdai obstrukciós akciónak, aki közös fellépésre kérte a többi pártot. Az LMP-vel könnyen hangot találtunk, bajtársiasan álltunk szemben a Fidesszel” – mondta lapunknak a Párbeszéd társelnöke, Tordai Bence. Az Országgyűlés időkeret nélkül tűzte vitára azt a salátatörvényt, amely egyebek mellett arról is rendelkezne, hogy az állam az utolsó abban a sorban, amely a szociális biztonságot garantálja, illetve, hogy az állampolgár elsősorban magáért, illetve a családja szociális biztonságáért felelős. Jámbor András ebben a lényegében korlátlan időkeretben látta meg a lehetőséget, hogy lassítsák a szerintük morálisan elfogadhatatlan törvénymódosítást, és a csütörtök reggelig tartó akcióval valódi vitára kényszerítsék a kormánypártot. Az LMP társelnökénél, Ungár Péternél nyitott kapukat döngetett; ő már a törvénymódosítás benyújtásakor megkongatta a vészharangot. „Akár napokig is tarthatott volna az obstrukció, ha sikerül ügyeleti rendszerben felosztani az ellenzéki pártok között, ki mikor legyen jelen a vitán. Mivel csak rövid időnk volt a szervezésre, ezt az egy napot is nagy eredménynek tartom” – mondta Tordai. Hozzátette, a DK, az MSZP, a Jobbik, valamint rövidebb időre a Momentum képviselői is hozzájárultak a vita sikeres elnyújtásához, de az igazi közösséget az LMP-vel alkották aznap.

„Ez valami kezdete lehet, nem csak a napi politizálásban találtunk egymásra” – fogalmazott lapunknak az LMP egy névtelenséget kérő politikusa. A két pártból több forrás is megerősítette, valóban elindult egy közeledés a zöld pártok között. „Ha érvényre akarjuk juttatni azt, hogyan lehet egyszerre zöld és szociálisan érzékeny a jövő Magyarországa, akkor erős zöld platformot kell alkotnunk. Hogy ez egyáltalán elérhető-e, hogy partnerség vagy összeolvadás lehet-e a vége, azt mindannyian elkezdtük vizsgálni” – fogalmazott lapunknak a Párbeszéd egyik önkormányzati politikusa. A párt egy vezető politikusa arról is beszélt, hogy az Európai Parlament zöld frakciója értetlenül áll az előtt, hogy Magyarországon két zöld párt versenyzik a szavazókért; ha közös listán lennének vagy egyesülnének, az szerintük biztos parlamenti mandátumot jelentene Budapesten és Brüsszelben is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.