Zöld párti szimbiózis érlelődik az idő méhében

Lehet más a párbeszéd!

Belpol

Verseny és együttműködés – erre készül az EP- és az önkormányzati választásokig az LMP és a Párbeszéd. A két párt úgy véli, hogy csak együtt képesek kellő erővel képviselni a zöld ügyeket, illetve elérni a parlamenti küszöböt. Ehhez először a Karácsony Gergely körüli személyi ellentéteket és a szakpolitikai különbségeket kell tisztázni.

Az LMP pártszakadása óta eltelt kilenc év után szokatlan egységet mutattak a zöld pártok múlt szerdán: egy éjszakán át közösen izzasztotta a kormánypártok képviselőit a Párbeszéd és az LMP az Országgyűlésben, a szociális biztonságról szóló törvénymódosítás vitájában.

„Jámbor András képviselőnk volt a motorja, karmestere a szerdai obstrukciós akciónak, aki közös fellépésre kérte a többi pártot. Az LMP-vel könnyen hangot találtunk, bajtársiasan álltunk szemben a Fidesszel” – mondta lapunknak a Párbeszéd társelnöke, Tordai Bence. Az Országgyűlés időkeret nélkül tűzte vitára azt a salátatörvényt, amely egyebek mellett arról is rendelkezne, hogy az állam az utolsó abban a sorban, amely a szociális biztonságot garantálja, illetve, hogy az állampolgár elsősorban magáért, illetve a családja szociális biztonságáért felelős. Jámbor András ebben a lényegében korlátlan időkeretben látta meg a lehetőséget, hogy lassítsák a szerintük morálisan elfogadhatatlan törvénymódosítást, és a csütörtök reggelig tartó akcióval valódi vitára kényszerítsék a kormánypártot. Az LMP társelnökénél, Ungár Péternél nyitott kapukat döngetett; ő már a törvénymódosítás benyújtásakor megkongatta a vészharangot. „Akár napokig is tarthatott volna az obstrukció, ha sikerül ügyeleti rendszerben felosztani az ellenzéki pártok között, ki mikor legyen jelen a vitán. Mivel csak rövid időnk volt a szervezésre, ezt az egy napot is nagy eredménynek tartom” – mondta Tordai. Hozzátette, a DK, az MSZP, a Jobbik, valamint rövidebb időre a Momentum képviselői is hozzájárultak a vita sikeres elnyújtásához, de az igazi közösséget az LMP-vel alkották aznap.

„Ez valami kezdete lehet, nem csak a napi politizálásban találtunk egymásra” – fogalmazott lapunknak az LMP egy névtelenséget kérő politikusa. A két pártból több forrás is megerősítette, valóban elindult egy közeledés a zöld pártok között. „Ha érvényre akarjuk juttatni azt, hogyan lehet egyszerre zöld és szociálisan érzékeny a jövő Magyarországa, akkor erős zöld platformot kell alkotnunk. Hogy ez egyáltalán elérhető-e, hogy partnerség vagy összeolvadás lehet-e a vége, azt mindannyian elkezdtük vizsgálni” – fogalmazott lapunknak a Párbeszéd egyik önkormányzati politikusa. A párt egy vezető politikusa arról is beszélt, hogy az Európai Parlament zöld frakciója értetlenül áll az előtt, hogy Magyarországon két zöld párt versenyzik a szavazókért; ha közös listán lennének vagy egyesülnének, az szerintük biztos parlamenti mandátumot jelentene Budapesten és Brüsszelben is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.