Megszólalt a Jahn főigazgatója: „a helyzet mindenkitől együttműködést igényel”

  • narancs.hu
  • 2020. április 14.

Belpol

Ralovich Zsolt szerint csak olyanokat küldenek haza, akik otthon is ápolhatók.

Vasárnap írta meg a 24.hu, hogy az ünnepi hosszú hétvége alatt telefonáltak a Jahn Ferenc Kórház krónikus belgyógyászati osztályán ápolt betegek hozzátartozóinak, hogy keddig haza kell vinniük javarészt idős, súlyos állapotban lévő rokonaikat.

A Narancs.hu-hoz is ilyen információk jutottak el, mint arról reggel beszámoltunk, egy fővárosi krónikus belgyógyászaton dolgozó forrásunk szerint ők csütörtökön délben tudták meg, hogy keddig nálunk is ki kell üríteni az osztályt, ami hatalmas gondot okozott nekik, hiszen az ápoltak egy jelentős része magatehetetlen és nem biztos, hogy a családtagjaik el tudják látni őket, vagy egyáltalán elérhetőek. „Az, hogy hogyan oldjuk meg, mindegy, a kórházé a felelősség, megkaptuk az utasítást, véghez kell vinni” – mondta forrásunk.

Ez annak a kormányzati rendelkezésnek a része, hogy a fekvőbetegeket fogadó összes hazai gyógyító intézményben a közfinanszírozott ágyak minimum 60 százalékát alkalmassá kell tenni az új koronavírussal fertőzöttek ellátására. Mint ismeretes, a humánminiszter, Kásler Miklós a napokban főigazgatókat váltott le, mert nem intézkedtek elég gyorsan. Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet dolgozói húsvét hétfőn tüntettek a kirúgott főigazgatójuk, Cserháti Péter mellett azt hangsúlyozva, a vezető humánusan járt el, ezért kellett mennie.

Most a hvg.hu megkeresésére megszólalt a Jahn főigazgatója. „Csak olyan betegeket engedünk haza a Jahn Ferenc Kórházból, akiknek az ápolása otthon is megoldható” – közölte Ralovich Zsolt. Szerinte a betegeket a megfelelő receptekkel és az első munkanapig elég gyógyszerekkel bocsátják el. A főigazgató a következőt közölte a hírportállal: „hazánkban is tömeges megbetegedések várhatók, ezért az egészségügyi ellátórendszert fel kell készítenünk arra, hogy a legrosszabb forgatókönyv esetén is elegendő kórházi kapacitás legyen a súlyos állapotú koronavírusos betegek kezelésére. Ez a helyzet mindenkitől együttműködést igényel, így azoktól a családoktól is, ahol a beteg hozzátartozó otthoni ápolása megoldható.”

(Nyitóképünk illusztráció, nem a Jahn kórházban készült.)

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.