Mészáros Lőrinc a Bodrog partjára is odatette magát

Belpol

Nyitva már a miniszterelnök falubelijének üvegfalú bisztrója Bodrogkeresztúron, ahol 50 ezer forintból jóllakhat egy négytagú család.

Várja vendégeit Mészáros Lőrinc panorámás bisztrója a Bodrog kanyarulatában. A pincével és terasszal ellátott éttermet Bodrogkeresztúr és Bodrogkisfalud találkozásánál építette fel az első számú magyar mágnás. A napelemekkel terített sátortetős épület tágas üvegfalai pazar kilátást engednek a folyóra, amivel két kisebb mólon is kapcsolatot teremtettek.

A vendéglátóegység a bodrogkeresztúri Dereszla Pincészethez tartozik, az pedig a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő, Felcsúton székelő Talentis Ago Group Zrt.-hez. A pincészet 2019-ben, úgynevezett uralmi szerződéssel került Mészáros 15 agrárcéget összefogó mezőgazdasági holdingjához, de már évekkel korábban, 2016 novemberben bekebelezte a Búzakalász 66 Kft.-je révén. A Talentis cégcsoport 2020-ban 1 milliárdot meghaladó bevétel mellett félmilliárd forintos nyerséget hozott a leggazdagabb magyarnak.

Igaz, hogy Mészárosék nem saját pénztárcájukhoz igazították az árakat, de nem is a túlparton elterülő, a legszegényebb hazai régiók topmezőnyében tanyázó bodrogköziek átlagjövedeleméhez, ami egy fő számára évente nem sokkal haladja meg az 500 ezer forintot. A legolcsóbb előétel, mangalica és tarcali sonka 2600 forintba kerül, főételt 3 ezer forinttól lehet rendelni, ahogy a tiszai harcsahalászlevet is haltejjel. A legdrágább a 4400 forintos rántott borjúkaraj burgonyapürével, valamint a marhapofa zellerrel, ördögszekér gombával.

A szénsavas üdítők 600 forintba, a pohár sör ezer forintba, a 4 centes röviditalok 2 ezer forintba kerülnek.

Számításunk szerint egy négytagú család kávéval desszerttel, italokkal együtt három fogást 50 ezer forintból abszolválhat borfogyasztás nélkül.

A VIP borbár építésével többször is foglalkoztunk. Legutóbb áprilisban számoltunk be a tető alá hozott szerkezetről, a terméskővel körberakott épület kiemelkedéséről, a parkoló építéséről.

Ekkor hoztuk szóba Mészáros étvágyát is, ami csillapíthatatlanak mutatkozott a Tokaj-hegyaljai borvidéken is. Bodrogkeresztúron két év alatt bekebelezte a legnagyobb bortermelőt, a Chateau Dereszla Borászatot 50 hektáros szőlőbirtokkal, borfeldolgozóval, pezsgőüzemmel. A 600 éves Dereszla-pince a legnagyobb Bodrogkeresztúron egykilométeres hosszúságával, ötszintes mélységével. Mészáros vett hozzá pálinkafőzőt, Tarcalon pedig a vidék és Borsod megye top szállásadóját, az ötcsillagos Andrássy Rezidencia Wine and Spa Hotelt. Utóbbira két évvel később a miniszterelnök veje 800 milliós MFB-hitelből tette rá a kezét.

Mészáros Lőrinc kiváló üzleti érzékkel látott hozzá a beruházásához, éppen akkor, amikor Bodrogkeresztúron sínre került az Európai Unió és magyar állam által finanszírozott, pincészete forgalomnövekedésére is serkentő hatású másfél milliárd forintos közterület-fejlesztés. Az EU szó szerint kikövezi az útját. Bodrogkeresztúr turisztikai attraktivitásának fejlesztése 100 százalékban vissza nem térítendő támogatásból valósul meg. Ennek keretében kerül sor a Dereszla Pincészet előtti közterület és a pincesori vigalmi negyed fejlesztésére: Mészáros borászatát gyalogos sétánnyal kötik össze a leendő kilátóponttal, a Hétvezér családbarát pihenőparkkal. A promenádnak köszönhetően közvetlen, kiépített kapcsolat jön létre a Bodrog-parttal Mészáros bisztrójáig. A 2017-es kormánydöntés 1,2 milliárdos projektkeretet hagyott jóvá a turisztikai fejlesztésekhez, amit még 300 millióval megtoldottak.

 
Fotó: A szerző felvétele

A Dereszla Pincészet ügyvezetője, Mészáros kisebbségi cégtársa kérdéseinkre több hét elteltével sem reagált. Kalocsai Lászlót többszöri telefonos megkereséssel sem sikerült elérnünk, folyamatosan házon kívül tartózkodott, visszahívást nem kaptunk. A Mészáros Lőrinc borászaként emlegetett Kalocsai nevét október elején kapta fel a hazai sajtó, amikor a 24.hu megírta, hogy Franciaországban feltehetően 2 milliárd forintért megvásárolta a Les Salles-de-Castillon településen 1782-ban alapított Chateau de Clotte 65 hektárnyi szőlőbirtokát.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.