Több száz, a „kifogástalan életvitelről” szóló adatlap miatt már felmondott, vagy a távozást fontolgató gyermekvédelmi szakember kereste meg a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezetét – tudta meg a Népszava Boros Ilonától, az egyesület Egyenlőség programjának vezetőjétől.
Az ügyfelek keresetleveleit szeptember közepéig kell elküldeni az illetékes munkaügyi bíróságokra, így a perek akár már a hónap végén elkezdődhetnek.
Boros Ilona szerint a jogi eljárás nehézkes lesz, mivel egy már meglévő jogszabály alapján történtek az elbocsátások. Így nehezen támadható a munkáltató, a bíróság nem mondhatja ki könnyen, hogy jogszerűtlenül jártak el a munkavállalóval.
„Ezért a stratégiai cél az, hogy a munkaügyi peren keresztül maga a jogszabály kerüljön az Alkotmánybíróság elé. Úgy, hogy a bíró az alaptörvénybe ütköző jogszabály miatt kérjen állásfoglalást a testülettől” – fogalmazott a szakértő. A TASZ álláspontja ugyanis az, hogy a „kifogástalan életvitelt” firtató adatlapon szereplő kérdések, a kapcsolódó környezettanulmány és az, hogy mindez a dolgozóval egy háztartásban élő családtagokra is kiterjed, az Alaptörvényben rögzített magánélethez fűződő jog súlyosan sérelme.
„A jogszabály a bicskei botrány nyomán született, de a céljával teljesen ellentétes lett. Arra alkalmatlan, hogy segítse a megfelelő szakemberek kiválasztását vagy megtartását. A vizsgálat pedig semmit nem mutat abból, hogy a szakemberek miként bánnak a gyerekekkel. A jogalkotás céljával ugyanis az nem függ össze, hogy valakinek a falmászás a hobbija, vagy az evezés” – mondta a lapnak a TASZ Egyenlőség programjának vezetője, hozzátéve, hogy a jogszabály arra viszont tökéletes, hogy folyamatos félelemben tartsa a dolgozókat, tudatosítsa bennük, a kormánynak esetleg nem szimpatikus cselekedeteik nem maradnak titokban.
A TASZ mindenkit arra biztat, aki nem ért egyet a kormány módszerével, hogy pereljen akár saját maga is. Az ehhez szükséges összes információ elérhető a TASZ oldalán, többek között a bíróságra beadni szánt keresetlevélhez is közzétettek egy mintát.