Varga Ferenc, a DK országgyűlési képviselője a romapolitikáról

„Néhány ágyat visszavittek”

Belpol

Tejgyárban dolgozott, hogy el tudja végezni az egyetemet, közben a szegvári roma önkormányzatot vezette. Voltak kételyei annak idején, amikor romaként a Jobbik-lista befutó helyén képviselőjelölt lett. Úgy véli, a Fidesznek jó a cigányok nyomorban tartása, mert így kevés ígérettel is megszerezheti a szavazatukat.

Magyar Narancs: Közgazdászként végzett Szegeden. Milyen családból jött?

Varga Ferenc: Munkáscsaládból. Mindig is azt láttam a szüleimtől, nagyszüleimtől, hogy a munka és a tanulás visz előre, ennek szellemében nőttem fel. Kilencedikesen tudtam, hogy közgazdász akarok lenni. Szentesen jártam általános iskolába, majd szakközépiskolába, immáron közgáz szakirányon. 2012-ben végeztem, akkor szigorította be a Fidesz a jogi és a közgáz egyetemi karokat, országosan 50 hely maradt államilag finanszírozott. A családom anyagi lehetőségei nem tették lehetővé, hogy fizetősre menjek, egy félév több százezer forintba került. Tudtam, hogy hiába érettségiztem 4,5 feletti átlaggal, nem fogok beférni a néhány állami helyre. Elmentem dolgozni. Sokan azt mondják, hogy „az egyetem életed legjobb időszaka” – nekem annyira nem volt az. Nem volt albérletem, innen Szeged 50–60 kilométer. Bementem nappal az egyetemre, miután végeztem, elmentem a tejgyárba dolgozni. Lenyomtam egy nyolcórás műszakot, este hazajöttem, aludtam néhány órát. Aztán kezdtem elölről.

MN: Mindemellett közélettel is foglalkozott. 2014-ben a szegvári roma nemzetiségi önkormányzat vezetője lett.

VF: 19 évesen lettem elnök. Ez idő alatt egyetemre jártam. Én kaptam a legtöbb szavazatot, egyúttal jó sok pofont is a rendszertől. Fontos tapasztalat volt a parlament előtt.

MN: 2021-ben Szűcs Ildikó, a Jobbik támogatta civil országgyűlési képviselőjelölt kampányfőnöke lett.

VF: Szűcs Ildikó korábban a DK jelöltje volt, amit sokan nem tudnak, ezért a DK-val vettük fel a kapcsolatot először. Ez még nem nagyon látott napvilágot, hogy én tulajdonképpen a DK-nál kezdtem a politizálást. Aztán Ildikónál történt egy nagy változás: közölte, hogy mégiscsak a Jobbik jelöltje lesz.

MN: Később ön is a Jobbik jelöltje lett.

VF: A véletlenek hozták így. Nem hagytam cserben Ildikót, folytattuk együtt a munkát. Így megismertem a jobbikos politikusokat, végül befutó helyen lettem listás jelölt.

MN: Bár ez már a Jobbik mérsékelt időszakában történt, a párt múltja elég sötét: a 2000-es években gárdisták masíroztak számos település romák lakta részein, ily módon is gerjesztve a cigányellenes hangulatot. Egyesek szerint a 2008–2009-es romagyilkosságok nem függetlenek attól a közhangulattól, amit nem kis részben az akkori Jobbik is alakított. Voltak dilemmái emiatt?

VF: Hogy a fenébe ne lettek volna? Persze, hogy voltak. Úgy voltam vele, hogy miután 8–9 évig voltam roma önkormányzati vezető, ha tudok képviselni hiánypótló módon egy közösséget, akkor ha gondolkodás után is, de el tudok fogadni egy ilyen felkérést. Függetlenként ültem a Jobbik-frakcióban, soha nem voltam párttag. Az Országgyűlésben mindig el tudtam mondani a valóságot, soha nem adtak szavakat a számba. Volt egy komoly pozitív hozadék is: arra, amit én mondtam, figyeltek az emberek. A legelső felszólalásomnál a fideszes képviselők elővették a telefonjukat és elkezdtek videózni. Már akkor tudtam, hogy ebből országos hír lesz – és az is lett.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tánc az ördöggel

  • SzSz

„Hé, van egy vicced?” – cukkolják naponta tucatszor az őrök Arthur Flecket, aki azután került elmegyógyintézetbe, hogy Jokerként öt emberrel is végzett. Arról, hogyan ég Nesszosz-ingként az emberre az antihős figurája, a rendező, Todd Phillips is tudna mesélni – gyakorlatilag erről szól a Kétszemélyes téboly.

 

Festett malaszt

Alá vagy fölé becsüljük-e a művészet erejét? Képes-e megváltoztatni minket? Woody Allen legújabb színdarabja meglehetősen szélsőséges körülmények között keresi a valódi értékeket, Raffaello Szűz Máriát ábrázoló festményét vetve az 1930-as évek Brooklynjának tenyeres-talpas gengszterei elé.

Ha tízig számolok

  • Pálos György

A szerző az Egyesült Államokban született dél-olaszországi kivándorlók unokájaként, siket szülőktől. S bár úgy tűnt, hogy a második emigrációs generáció is talajt fog Brooklyn környékén, a Durastanti szülők válása után a 6 éves Claudiát visszaviszik az óhazába, Basilicatába, ahol olaszul kezdi meg a tanulmányait.

A városarcheológus ravatalánál

A kiállítás Lugosi Lugo László személyes Budapest-fotográfiái köré épül, és egyik nagy érdeme az, hogy azt is megérinti, aki keveset tud a szamizdatról, vagy akinek a rendszerváltás előtti avantgárd végtelen távolságból ködlik csupán.

Valóra vált álom

Kilenc évvel ezelőtt egy álom uralta Tarlós István sajtótájékoztatóját. Az akkori főpolgármester szerint a csepeli HÉV helyett villamosokat kellett volna forgalomba állítani. Tarlós azt mondta, hogy ezek a villamosok majd a Nagykörútra kanyarodnak reá, hogy a 6-os nyomába eredjenek, ám sem a költségekről, sem a határidőről nem ejtett szót.

Vakvágányon

Most, hogy a magyar gazdaság romlásával, az állam diszfunkcionális működésének szaporodó jeleivel, az életszínvonal immár elhazudhatatlan süllyedésével, a nemzetközi térvesztés nyilvánvalóvá válásával a valóság mind többször betüremkedik abba a párhuzamos univerzumba, amelyet másfél-két évtizede építget az orbáni propaganda – és amely világban minden, de tényleg minden Orbán Viktor körül forog, és minden, de tényleg minden jó Orbán Viktor politikusi zsenialitásának és tévedhetetlenségének az eredménye –, a miniszterelnök és a környezete mind többször hivatkozik a valóságra.

És tessék sűrűn imádkozni is!

Ott áll az az ember Európa színe előtt, és kiabál kígyót-békát a többiekre. Dühös, felháborodott, üldözöttnek tünteti fel magát. Kapkod és gesztikulál. Bántják a magyart, tódítja.

„Iránban ma mély korrupciós és legitimációs válság van”

  • Orosz Ildikó

A Károli Gáspár Református Egyetem docensével, Irán-szakértővel beszélgettünk a pattanásig feszült közel-keleti konfliktusról, a reformista kormány és a vallási vezetés belviszályáról, a nagyhatalmakkal való viszonyról, elnyomott nemzeti érzésről, és persze a magyar szálról.

A világ legeslegjobb dolga

Békés Márton, aki a szélsőjobbról felszippantott lázadóból időközben a magát szélsőjobb­oldalivá formáló egykori „cent­rális” erőtér kultúrkampfjának zászló-, pontosabban Molotov-koktél-vivője lett (vö. Békés Márton: Gerillaháború, KKETTK Alapítvány, 2017), szeptember elején újabb kultúrpolitikai esszét bocsátott közre.

„Szerettük”

Akik kedvelték Bese Gergő plébánost Dunavecsén, undorítónak tartják, ahogyan a politikusok kihátráltak mögüle. Templomba járó emberek tűnődnek most azon, hogy talán tényleg senkire nem tartozik egy ember nemi élete. A kétszínűségen nem gondolkodnak el.

 

Áramvonalasítanák

Az utóbbi öt évben háromszor átnevezett egykori akadémiai kutatóhálózatban dolgozók továbbra sem nyugodhatnak meg: a hálózat NER-közeli vezetése és Hankó Balázs kultuszminiszter hol vállvetve, hol egymással is vitatkozva próbálná átalakítani a struktúrát a még Palkovics László kijelölte irányba.

Callas szíve

Modellként kezdte a pályáját, ám Giuseppe Tornatore Maléna című filmje óta az amerikai és a francia filmipart is meghódította. A hatvanadik születésnapját ünneplő Belluccival a San Sebastián-i filmfesztiválon beszélgettünk Maria Callasról, és az újdonságnak számító produceri és színpadi munkáiról.