Interjú

„Borzasztó állapotban fogjuk átvenni az országot”

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője a pártépítésről, Orbán Viktorról és a főváros helyzetéről

Belpol

Néhány napon belül tízezreket vitt a közmédia elé, felforgatták a Fővárosi Közgyűlést, először kerülhetett szemtől szembe a miniszterelnökkel. Ezekről, és még sok minden másról is beszélgettünk a legtámogatottabb ellenzéki párt vezetőjével.

 

Magyar Narancs: A múlt héten először állhatott szemtől szemben Orbán Viktorral az Európai Parlamentben. Elégedett a beszédével?

Magyar Péter: Ezt nem nekem kell eldönteni. De nagyon örülök annak, hogy hét hónap után, még ha nem is Magyarországon, fel tudtam tenni neki azokat a kérdéseket, amelyek gyűlnek a magyar társadalomban 14 éve. Nem voltak illúzióim, de szomorú voltam, hogy sem a miniszterelnök, sem az ott lévő fideszes képviselők meg sem próbáltak válaszolni egyik konkrét kérdésre sem, legyen szó a megszűnő közszolgáltatásokról vagy az Európa-rekorder áfáról. A miniszterelnök jó szokásához híven világrendszerváltásról és „latteavokádó” kérdésekről beszélt. Nekem öt percem volt, a miniszter­elnök összességében majd egy órát kapott, kiegyenlítetlen volt a terep. Nincs ezzel semmi gond, a mi üzenetünk világos. Arról sajnos már nem tudtam beszélni, mi hogyan oldanánk meg a problémákat. De itt el tudom mondani, hogy azonnal csatlakoznánk az Európai Ügyészséghez, elfogadnánk a korrupcióellenes intézkedéseket, amelyek hiányában be van fagyasztva az a 8 ezer milliárd forint, ami járna a magyar embereknek. Kicsit szomorú vagyok amiatt, hogy a miniszterelnök úgy van vele: hiá­ba tragikus a magyar gazdaság helyzete, ha nem lehet ez a pénz az övé vagy az oligarcháié, akkor inkább ne legyen a magyar embereké sem. Mi nem így fogunk eljárni: amint 2026-ban megnyerjük a választást, elfogadjuk az antikorrupciós intézkedéseket, és egy hónapon belül elkezdik utalni a pénzt. A baj az, hogy ennek a pénznek egy része 2026-ig el fog veszni – és ehelyett vesz fel drága kínai hitelt a kormány.

MN: Orbán Viktor Strasbourgban azt kifogásolta, hogy az ülésen magyar belügyekről volt szó, nem pedig a soros elnökség programjáról.

MP: A magyar elnökség két uniós intézményi ciklus közé esik, ilyenkor nincs igazi jogalkotás. Legyünk őszinték, igazi program sincs, a miniszterelnök is egy termelési jelentést adott le arról, hány munkacsoport- és hány nagyköveti ülés volt. Ettől nem fog megváltozni Európa sorsa. De lehetne itthon is vitatkozni, ez lenne a normális. Csakhogy itthon kiöltek mindenféle vitalehetőséget. Nem lehet leülni a miniszterelnökkel, a parlamentben sem válaszol érdemben a kérdésekre. Az azért furcsa volt, hogy míg itthon a harmadik világháborúról beszél, addig Strasbourgban egy szót sem szólt az orosz–ukrán háborúról, majd amikor rákérdeztek, sértődötten kikérte magának, hogy az 1956-os felkelők és az ukránok közt bárki párhuzamot vonjon. Pedig korábban ő maga is ezt tette, valamilyen szinten helyesen. Nem újdonság persze, hogy saját maguknak mondanak ellent.

MN: Tudott arról, hogy a plenáris ülésen Manfred Weber és Ursula von der Leyen is ennyire keményen neki fog menni Orbán Viktornak?

MP: Nem. A frakcióvezető úr csupán annyit kért, juttassuk el hozzá Orbán Balázs szavait. Egyet kértem tőlük, hogy beszéljenek közvetlenül is a magyar emberekhez, és örülök, hogy ezt megtették. Rengeteg emberhez eljutottak ezek a beszédek, meghallgathatták az emberek a kormány bűnlajstromát. November 7-én Budapestre jön Ursula von der Leyen az informális uniós csúcsra, akkor lesz külön találkozónk, leül magyar fiatalokkal közvetlenül, és ott is elmondhatja, hogyan dolgoznak Magyarországért, és ők sajnálják a legjobban, hogy idáig eszkalálódott a viszony. Persze, nem az ő, hanem a maffiakormány hibájából.

 
Fotó: Palágyi Barbara 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tánc az ördöggel

  • SzSz

„Hé, van egy vicced?” – cukkolják naponta tucatszor az őrök Arthur Flecket, aki azután került elmegyógyintézetbe, hogy Jokerként öt emberrel is végzett. Arról, hogyan ég Nesszosz-ingként az emberre az antihős figurája, a rendező, Todd Phillips is tudna mesélni – gyakorlatilag erről szól a Kétszemélyes téboly.

 

Festett malaszt

Alá vagy fölé becsüljük-e a művészet erejét? Képes-e megváltoztatni minket? Woody Allen legújabb színdarabja meglehetősen szélsőséges körülmények között keresi a valódi értékeket, Raffaello Szűz Máriát ábrázoló festményét vetve az 1930-as évek Brooklynjának tenyeres-talpas gengszterei elé.

Ha tízig számolok

  • Pálos György

A szerző az Egyesült Államokban született dél-olaszországi kivándorlók unokájaként, siket szülőktől. S bár úgy tűnt, hogy a második emigrációs generáció is talajt fog Brooklyn környékén, a Durastanti szülők válása után a 6 éves Claudiát visszaviszik az óhazába, Basilicatába, ahol olaszul kezdi meg a tanulmányait.

A városarcheológus ravatalánál

A kiállítás Lugosi Lugo László személyes Budapest-fotográfiái köré épül, és egyik nagy érdeme az, hogy azt is megérinti, aki keveset tud a szamizdatról, vagy akinek a rendszerváltás előtti avantgárd végtelen távolságból ködlik csupán.

Valóra vált álom

Kilenc évvel ezelőtt egy álom uralta Tarlós István sajtótájékoztatóját. Az akkori főpolgármester szerint a csepeli HÉV helyett villamosokat kellett volna forgalomba állítani. Tarlós azt mondta, hogy ezek a villamosok majd a Nagykörútra kanyarodnak reá, hogy a 6-os nyomába eredjenek, ám sem a költségekről, sem a határidőről nem ejtett szót.

Vakvágányon

Most, hogy a magyar gazdaság romlásával, az állam diszfunkcionális működésének szaporodó jeleivel, az életszínvonal immár elhazudhatatlan süllyedésével, a nemzetközi térvesztés nyilvánvalóvá válásával a valóság mind többször betüremkedik abba a párhuzamos univerzumba, amelyet másfél-két évtizede építget az orbáni propaganda – és amely világban minden, de tényleg minden Orbán Viktor körül forog, és minden, de tényleg minden jó Orbán Viktor politikusi zsenialitásának és tévedhetetlenségének az eredménye –, a miniszterelnök és a környezete mind többször hivatkozik a valóságra.

És tessék sűrűn imádkozni is!

Ott áll az az ember Európa színe előtt, és kiabál kígyót-békát a többiekre. Dühös, felháborodott, üldözöttnek tünteti fel magát. Kapkod és gesztikulál. Bántják a magyart, tódítja.

„Iránban ma mély korrupciós és legitimációs válság van”

  • Orosz Ildikó

A Károli Gáspár Református Egyetem docensével, Irán-szakértővel beszélgettünk a pattanásig feszült közel-keleti konfliktusról, a reformista kormány és a vallási vezetés belviszályáról, a nagyhatalmakkal való viszonyról, elnyomott nemzeti érzésről, és persze a magyar szálról.

A világ legeslegjobb dolga

Békés Márton, aki a szélsőjobbról felszippantott lázadóból időközben a magát szélsőjobb­oldalivá formáló egykori „cent­rális” erőtér kultúrkampfjának zászló-, pontosabban Molotov-koktél-vivője lett (vö. Békés Márton: Gerillaháború, KKETTK Alapítvány, 2017), szeptember elején újabb kultúrpolitikai esszét bocsátott közre.

„Szerettük”

Akik kedvelték Bese Gergő plébánost Dunavecsén, undorítónak tartják, ahogyan a politikusok kihátráltak mögüle. Templomba járó emberek tűnődnek most azon, hogy talán tényleg senkire nem tartozik egy ember nemi élete. A kétszínűségen nem gondolkodnak el.

 

Áramvonalasítanák

Az utóbbi öt évben háromszor átnevezett egykori akadémiai kutatóhálózatban dolgozók továbbra sem nyugodhatnak meg: a hálózat NER-közeli vezetése és Hankó Balázs kultuszminiszter hol vállvetve, hol egymással is vitatkozva próbálná átalakítani a struktúrát a még Palkovics László kijelölte irányba.

Callas szíve

Modellként kezdte a pályáját, ám Giuseppe Tornatore Maléna című filmje óta az amerikai és a francia filmipart is meghódította. A hatvanadik születésnapját ünneplő Belluccival a San Sebastián-i filmfesztiválon beszélgettünk Maria Callasról, és az újdonságnak számító produceri és színpadi munkáiról.