Nemzetközi megfigyelők a júniusi választási kampányról: „a Fidesz uralta a terepet”

Belpol

Szeptember végén jelent meg az ENEMO nevű szervezet teljes jelentése az önkormányzati és az európai parlamenti választásról: átláthatatlan párt- és kampányfinanszírozásról, fideszes médiafölényről írnak.

„A választók megtévesztését célozta és eredményezte az a stratégia, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és a támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon” – egyebek mellett ezt állapította meg a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata (ENEMO) június 10-én, a választásokat követően. A szervezet előzetes jelentése már májusban megjelent, nemrég viszont közzé tette 66 oldalas végső beszámolóját is, melyben többek között a választási rendszert, a média helyzetét, a kampányfinanszírozást részletezi.

Az ENEMO jelentésében kiemelte az állami támogatásokkal való esetleges visszaéléseket, állítva, ezeket a valóságban kampánycélú tevékenységre fordíthatták egyes jelöltek. A szervezet számos visszaélésszerű esetet azonosított: Debrecenben és Nyíregyházán például a helyi hatóságok akadályozták az ellenzéki jelölteket azzal, hogy megnehezítették számukra a kampányhoz szükséges engedélyek beszerzését, és nyomást gyakoroltak a közszféra alkalmazottaira, hogy támogassák a szavazatukkal a Fidesz jelöltjeit. Szegeden a szocialista polgármester (Botka László) hivatalos rendezvényeket használt fel politikai beszédekre, Pécsett pedig azzal vádolták meg a polgármestert (Péterffy Attila) a kihívói, hogy kisajátítja a közterületi reklámfelületeket. Ezek rávilágítottak az állami források közötti határvonal elmosodására. 

A választási megfigyelő szervezet szerint nem volt egyértelmű az állami és a pártforrások közötti különbség, legyen szó fideszes vagy ellenzéki önkormányzatokról. A hivatalban lévő polgármesterek a közigazgatási forrásokat a saját előnyükre használták, ellenőrizték a helyi médiát, és akadályozták a jelöltek kampánytevékenységét. A Fidesz gyakran használta az önkormányzatokat a mobilizálásra, illetve a hozzá köthető civil szervezeteket is. A párt- és a szatelitszervezetei uralták a terepet az ellenséges dezinformációs narratívák terjesztésében, dominálták a közterületi hirdetéseket, a dominanciájuk a közösségi médiában is nyilvánvaló volt.

Nem sokkal a választás előtt a kormány levelet küldött a katolikus egyházközösségeknek, de az ENEMO szerint aggályos volt a gyerekek rendezvényeken történő szerepeltetése is, ami ellentétes a kiskorúak jogait védő nemzetközi normákkal.

Jelentős Fidesz-fölény a civil szférában

A parlamenti választással ellentétben az önkormányzatin nincsenek jogi korlátok a kampánykiadásokat illetően, ami lehetővé teszi a korlátlan költekezést, és egyenlőtlen feltételeket teremt. A pártokat illetően nincs pénzügyi átláthatóság, se a beszámolókra vonatkozó szigorú határidők, ezek pedig nem elég részletesek ahhoz, hogy a nyilvánosság ellenőrzni tudja őket. A legtöbb párt azt állítja, a kampányát a tagdíjakból és mikroadományokból finanszírozza, a jelöltek pedig személyes forrásokra vagy a jelölőszervezetek támogatására hivatkoznak. Ugyanakkor a megfigyelők jelentős eltéréseket tapasztaltak:

a Fidesz-KDNP lényegesen több kampányforrást használ fel, mint az ellenzék. 

Aggodalmak merültek fel a megyei forrásokből finanszírozott civil szervezetek átláthatóságával kapcsolatban is, például a Pest megyei Fidesz-közeli szervezetek esetében, melyeknek nem kellett részletes adatokat szolgáltatniuk a pénzügyi beszámolóikban. 

Az ENEMO aggályosnak tartja az ún. „árnyékfinanszírozási” gyakorlatot, beleértve a kormányközeli civil szervezetek, az állami vállalatok tevékenységét, valamint a „be nem jelentett” finanszírozási forrásokat. Külön kiemelték a jelentős állami támogatásból működő Civil Összefogás Fórumot (CÖF), amelynek tevékenysége áltáthatósági és integritási kérdéseket vet fel. Ezt gyakorlatilag az átláthatatlan pénzügyi hátterű Megafon esetében is megállapította az ENEMO. De megemlítette a Miniszterelnökség alá tartozó Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Városi Civil Alapját is; erről azt írták, visszaél az állami forrásokkal azáltal, hogy a civil szervezeteknek adott támogatásokat azok politikai tevékenységre használják fel.

 
Egy férfi leadja szavazatát az önkormányzati, európai parlamenti és nemzetiségi választásokon a kisasszondi művelődési házban kialakított szavazókörben
Fotó: MTI/Vasvári Tamás
 

És a médiában is 

Az ENEMO a médiát is vizsgálta. A jelentés szerint aránytalanul kormánypárti, 80 százalékos túlsúlyban vannak a fideszes médiumok, élükön a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvánnyal (KESMA). A független médiumok viszont főként olvasói és YouTube-bevételekból, könyvkiadásból, reklámokból és csak kis százalékban támogatásokból működnek. Ezeket nevezi a propaganda „dollármédiának”, azzal vádolva őket, hogy Soros György finanszírozza a működésüket és külföldi érdekeket szolgálnak.

Vannak továbbá a „szürke zonás” médiumok, amelyek nyíltan nem nyilvánítják ki kötődésüket a kormányhoz, de van mégis van vele kapcsolatuk. Egyre több az olyan propagandaoldal, mint a Megafon, így a Fidesz és a kormány jelentős fölénnyel rendelkezik a nyilvánosságban. A független médiát gyakran kizárják a rendezvényeikről, vagy jelentős megnehezítik számukra a közérdekű információkhoz való hozzáférést.

A 2023-ban létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatalt is szóba hozza jelentésében az ENEMO. Mint írják, a független médiumok sérelmezik, hogy „külföldi érdekeket szolgáló”, a nemzetre fenyegetést jelentő újságoknak bélyegzik őket. 

Az ENEMO megemlítette, hogy a két fő országos kereskedelmi csatorna (Tv2, RTL Klub) jelentős befolyást gyakorol a közvéleményre, előbbi pedig az állami médiával egyetemben a kormányt táamogatja, ami meghatározta a kormánypárti médiumok narratíváját.

A kampány során a jelöltek nem fértek egyenlő mértékben a médiához, a politikai nyomás érzékelhető volt a helyi és az országos médiában is, különösen a fideszes vezetésű településeken: a helyi médiumok közvetlenül vagy közvetve a polgármesterek ellenőrzése allatt állnak, teljes mértékben függtek tőlük. A Fidesz jelentős összegeket különített el a közösségi médiára is (a Lakmusz tényellenőrző oldal számítása szerint 2023. december 31. és 2024. június 22. között a Fidesz 876 millió forintot költött hirdetésekre), miközben az olyan szervezetek, mint a Megafon, a CÖF, illetve a kormánypárti sajtótermékek, mint az Origo vagy a Magyar Nemzet is hozzájárultak az online kampányhoz.

Az ENEMO szerint jelentős aggodalomra ad okot a közösségi média szabályozásának hiánya, amely lehetővé teszik a pártok és kapcsolt szervezeteik kiterjedt és féktelen kampányolását. A hiátus miatt visszaélések, félretájékoztatás történhet, a kiegyensúlyozatlan kampányok pedig jelentősen befolyásolhatják a közvéleményt.

A teljes jelentés itt olvasható.

A propaganda a választási megfigyelőket is támadta

Az ENEMO 2001 szeptemberében alakult Horvátoszágban. Több nem kormányzati szervezetet fog össze, főleg Közép- és Kelet-Európából, Közép-Ázsiából, illetve két uniós országból. A demokrácia iránti érdeklődést igyekszik növelni választási folyamatok, a politikai környezet pontos megfigyelése alapján készült jelentéseivel. 

Nem meglepő módon a kormánypropaganda megtalálta az ENEMO-t, azt terjesztve, hogy az „amerikai baloldal” kezében van, a szálak pedig „egészen Soros Györgyig vezetnek”. Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője például a választások után azt mondta, az ENEMO félrevezeti a közvéleményt. Mint közölte, a szervezet kért egy találkozót, ahol olyan szenzitív pénzügyi adatokra voltak kíváncsiak, amelyek csak a hatóságokra tartoznak. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Államfőt választ Románia

  • narancs.hu

Helyi idő szerint vasárnap reggel hét órakor (magyar idő szerint 6-kor) kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek, 19 millió szavazópolgár választ államfőt a következő ötéves időszakra.

 

Magyar Péter: Nyíregyházán éreztem először, hogy meg lehet csinálni!

  • Cservenyák Katalin

Legalább kétezren gyűltek össze a szabolcsi megyeszékhely központjában Magyar Péter országjárásának péntek esti eseményére. Pedig hideg is volt és hó is. A Tisza Párt elnöke jelezte, Miskolchoz hasonlóan itt is szerettek volna fedett helyen találkozni követőikkel, de a városvezetés nem volt partner, egyúttal élesen bírálta az Orbán-kormányzat gyermekvédelmi rendszerét.