Nemzetközi megfigyelők a júniusi választási kampányról: „a Fidesz uralta a terepet”

Belpol

Szeptember végén jelent meg az ENEMO nevű szervezet teljes jelentése az önkormányzati és az európai parlamenti választásról: átláthatatlan párt- és kampányfinanszírozásról, fideszes médiafölényről írnak.

„A választók megtévesztését célozta és eredményezte az a stratégia, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és a támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon” – egyebek mellett ezt állapította meg a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata (ENEMO) június 10-én, a választásokat követően. A szervezet előzetes jelentése már májusban megjelent, nemrég viszont közzé tette 66 oldalas végső beszámolóját is, melyben többek között a választási rendszert, a média helyzetét, a kampányfinanszírozást részletezi.

Az ENEMO jelentésében kiemelte az állami támogatásokkal való esetleges visszaéléseket, állítva, ezeket a valóságban kampánycélú tevékenységre fordíthatták egyes jelöltek. A szervezet számos visszaélésszerű esetet azonosított: Debrecenben és Nyíregyházán például a helyi hatóságok akadályozták az ellenzéki jelölteket azzal, hogy megnehezítették számukra a kampányhoz szükséges engedélyek beszerzését, és nyomást gyakoroltak a közszféra alkalmazottaira, hogy támogassák a szavazatukkal a Fidesz jelöltjeit. Szegeden a szocialista polgármester (Botka László) hivatalos rendezvényeket használt fel politikai beszédekre, Pécsett pedig azzal vádolták meg a polgármestert (Péterffy Attila) a kihívói, hogy kisajátítja a közterületi reklámfelületeket. Ezek rávilágítottak az állami források közötti határvonal elmosodására. 

A választási megfigyelő szervezet szerint nem volt egyértelmű az állami és a pártforrások közötti különbség, legyen szó fideszes vagy ellenzéki önkormányzatokról. A hivatalban lévő polgármesterek a közigazgatási forrásokat a saját előnyükre használták, ellenőrizték a helyi médiát, és akadályozták a jelöltek kampánytevékenységét. A Fidesz gyakran használta az önkormányzatokat a mobilizálásra, illetve a hozzá köthető civil szervezeteket is. A párt- és a szatelitszervezetei uralták a terepet az ellenséges dezinformációs narratívák terjesztésében, dominálták a közterületi hirdetéseket, a dominanciájuk a közösségi médiában is nyilvánvaló volt.

Nem sokkal a választás előtt a kormány levelet küldött a katolikus egyházközösségeknek, de az ENEMO szerint aggályos volt a gyerekek rendezvényeken történő szerepeltetése is, ami ellentétes a kiskorúak jogait védő nemzetközi normákkal.

Jelentős Fidesz-fölény a civil szférában

A parlamenti választással ellentétben az önkormányzatin nincsenek jogi korlátok a kampánykiadásokat illetően, ami lehetővé teszi a korlátlan költekezést, és egyenlőtlen feltételeket teremt. A pártokat illetően nincs pénzügyi átláthatóság, se a beszámolókra vonatkozó szigorú határidők, ezek pedig nem elég részletesek ahhoz, hogy a nyilvánosság ellenőrzni tudja őket. A legtöbb párt azt állítja, a kampányát a tagdíjakból és mikroadományokból finanszírozza, a jelöltek pedig személyes forrásokra vagy a jelölőszervezetek támogatására hivatkoznak. Ugyanakkor a megfigyelők jelentős eltéréseket tapasztaltak:

a Fidesz-KDNP lényegesen több kampányforrást használ fel, mint az ellenzék. 

Aggodalmak merültek fel a megyei forrásokből finanszírozott civil szervezetek átláthatóságával kapcsolatban is, például a Pest megyei Fidesz-közeli szervezetek esetében, melyeknek nem kellett részletes adatokat szolgáltatniuk a pénzügyi beszámolóikban. 

Az ENEMO aggályosnak tartja az ún. „árnyékfinanszírozási” gyakorlatot, beleértve a kormányközeli civil szervezetek, az állami vállalatok tevékenységét, valamint a „be nem jelentett” finanszírozási forrásokat. Külön kiemelték a jelentős állami támogatásból működő Civil Összefogás Fórumot (CÖF), amelynek tevékenysége áltáthatósági és integritási kérdéseket vet fel. Ezt gyakorlatilag az átláthatatlan pénzügyi hátterű Megafon esetében is megállapította az ENEMO. De megemlítette a Miniszterelnökség alá tartozó Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Városi Civil Alapját is; erről azt írták, visszaél az állami forrásokkal azáltal, hogy a civil szervezeteknek adott támogatásokat azok politikai tevékenységre használják fel.

 
Egy férfi leadja szavazatát az önkormányzati, európai parlamenti és nemzetiségi választásokon a kisasszondi művelődési házban kialakított szavazókörben
Fotó: MTI/Vasvári Tamás
 

És a médiában is 

Az ENEMO a médiát is vizsgálta. A jelentés szerint aránytalanul kormánypárti, 80 százalékos túlsúlyban vannak a fideszes médiumok, élükön a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvánnyal (KESMA). A független médiumok viszont főként olvasói és YouTube-bevételekból, könyvkiadásból, reklámokból és csak kis százalékban támogatásokból működnek. Ezeket nevezi a propaganda „dollármédiának”, azzal vádolva őket, hogy Soros György finanszírozza a működésüket és külföldi érdekeket szolgálnak.

Vannak továbbá a „szürke zonás” médiumok, amelyek nyíltan nem nyilvánítják ki kötődésüket a kormányhoz, de van mégis van vele kapcsolatuk. Egyre több az olyan propagandaoldal, mint a Megafon, így a Fidesz és a kormány jelentős fölénnyel rendelkezik a nyilvánosságban. A független médiát gyakran kizárják a rendezvényeikről, vagy jelentős megnehezítik számukra a közérdekű információkhoz való hozzáférést.

A 2023-ban létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatalt is szóba hozza jelentésében az ENEMO. Mint írják, a független médiumok sérelmezik, hogy „külföldi érdekeket szolgáló”, a nemzetre fenyegetést jelentő újságoknak bélyegzik őket. 

Az ENEMO megemlítette, hogy a két fő országos kereskedelmi csatorna (Tv2, RTL Klub) jelentős befolyást gyakorol a közvéleményre, előbbi pedig az állami médiával egyetemben a kormányt táamogatja, ami meghatározta a kormánypárti médiumok narratíváját.

A kampány során a jelöltek nem fértek egyenlő mértékben a médiához, a politikai nyomás érzékelhető volt a helyi és az országos médiában is, különösen a fideszes vezetésű településeken: a helyi médiumok közvetlenül vagy közvetve a polgármesterek ellenőrzése allatt állnak, teljes mértékben függtek tőlük. A Fidesz jelentős összegeket különített el a közösségi médiára is (a Lakmusz tényellenőrző oldal számítása szerint 2023. december 31. és 2024. június 22. között a Fidesz 876 millió forintot költött hirdetésekre), miközben az olyan szervezetek, mint a Megafon, a CÖF, illetve a kormánypárti sajtótermékek, mint az Origo vagy a Magyar Nemzet is hozzájárultak az online kampányhoz.

Az ENEMO szerint jelentős aggodalomra ad okot a közösségi média szabályozásának hiánya, amely lehetővé teszik a pártok és kapcsolt szervezeteik kiterjedt és féktelen kampányolását. A hiátus miatt visszaélések, félretájékoztatás történhet, a kiegyensúlyozatlan kampányok pedig jelentősen befolyásolhatják a közvéleményt.

A teljes jelentés itt olvasható.

A propaganda a választási megfigyelőket is támadta

Az ENEMO 2001 szeptemberében alakult Horvátoszágban. Több nem kormányzati szervezetet fog össze, főleg Közép- és Kelet-Európából, Közép-Ázsiából, illetve két uniós országból. A demokrácia iránti érdeklődést igyekszik növelni választási folyamatok, a politikai környezet pontos megfigyelése alapján készült jelentéseivel. 

Nem meglepő módon a kormánypropaganda megtalálta az ENEMO-t, azt terjesztve, hogy az „amerikai baloldal” kezében van, a szálak pedig „egészen Soros Györgyig vezetnek”. Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője például a választások után azt mondta, az ENEMO félrevezeti a közvéleményt. Mint közölte, a szervezet kért egy találkozót, ahol olyan szenzitív pénzügyi adatokra voltak kíváncsiak, amelyek csak a hatóságokra tartoznak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.