Brüsszelből jelentkezett be szokásos péntek reggeli rádióinterjújára Orbán Viktor. A miniszterelnök az európai vezetők találkozóján vett részt, ahol a féléves magyar elnökséget értékelték, és szó volt az Ukrajna elleni háborúról is. A Telex összefoglalója szerint Orbán azzal kezdte a beszélgetést, hogy „stratégiai nyugalomra” van szükség.
„Ami a békét illeti, futottam még egy utolsó kört”
– mondta a kormányfő, majd felsorolva, hogy járt Donald Trumpnál, telefonon beszélt Putyinnal és a török elnökkel is. A karácsonyi tűzszünet Orbán szerint 2-3 nap lenne, ami azt jelezné, hogy hosszú távon nem reménytelen tető alá hozni a békét.
„Az orosz elnököt sikerült rávennem, hogy legalább fontolja meg a tűzszüneti javaslatot” – mondta Orbán. Ehhez hozzá kell tenni, hogy Putyin és Orbán telefonbeszélgetése után az orosz elnöki hivatal azt közölte, hogy Putyin „felvázolta alapvető értékelését az Ukrajna körüli helyzet jelenlegi alakulásáról és a kijevi rezsim destruktív irányvonaláról, amely továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét.” Az orosz fél ezzel is igyekszik Ukrajnára tolni a háború folytatódásának felelősségét, holott Volodimir Zelenszkij nem utasított el semmit, ezt csak Orbán terjeszti. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az ukrán elnök Putyin és a magyar kormányfő egyórás telefonbeszélgetésére reagálva a közösségi oldalán arról írt, egyik fél tájékoztatásából sem derül ki, tulajdonképpen jutottak-e bármire.
Orbán szerint, ha Ukrajnát felveszik az EU-ba, akkor az európai és a magyar gazdák elveszítik a mezőgazdasági bevételeiket. Szerinte azért van jelentősége az új európai pártcsaládnak, a Patriótáknak, mert sok olyan ország képviselteti magát a frakcióban, akiknél erős az agrárium. Orbán ezzel kapcsolatban egy „furcsa helyzetről” és a „globális hálózatokról” kezdett beszélni. A Patriótáknak szerinte azzal kell szembenézniük, hogy
„Soros elvesztette Washingtont, de Brüsszelt még a kezében tartja, ide vonul vissza.”
A beszélgetés során ezután a féléves magyar EU-elnökség teljesítményéről volt szó, Orbán pedig el is kezdte felsorolni az eredményeket:
- 13 év után felvették Romániát és Bulgáriát a Schengeni-övezetbe,
- a Nyugat-Balkán közeledik az EU-hoz,
- van egy akcióterv a versenyképesség helyreállítására,
- több mint ezer tanácskozást tartottak,
- köztük „Magyarország legnagyobb diplomáciai eseményét” is megrendezték.
Orbán szerinte mindez kicsit mindenkinek visszaadta a hitét abban, hogy a munkának van eredménye. A magyar gazdaság helyzetével kapcsolatban a miniszterelnök Nagy Márton gazdasági minisztert dicsérte, aki hamarosan „csúcsminisztérium” élére kerül. Orbán Viktor hozzátette: a 2025-ös költségvetés – amiről péntekne szavaz a parlament – legfontosabb célja, hogy januárban „repülőrajtot vegyünk”.