Orbán üzent Brüsszelnek: Meddig fogjuk ezt csinálni?

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 26.

Belpol

Kiállt Magyarország EU-s tagsága mellett, az olasz választás eredményét üdvözölte, a szlovákoknak és a cseheknek beszólt, Brüsszelt ismét durván bírálta a miniszterelnök az őszi parlamenti nyitányon mondott beszédében. Az ellenzék arra figyelmeztette, az általa kárhoztatott, Oroszország elleni szankciókat ő is megszavazta.

Hosszú, de sok újdonságot nem tartalmazó beszédet mondott hétfőn az Országgyűlés őszi ülésszakának nyitónapján Orbán Viktor miniszterelnök. Központi elemei az ukrajnai háború, a Fidesz retorikájában visszatérő elhibázott brüsszeli szankciók, az energiaválság és a kormányzati intézkedések voltak. 

Orbán szerint Oroszország és Ukrajna háborúja globális háború lennne, de a Nyugat szankciói globális háborúvá változtatták. Elhúzódó háborúra kell számítanunk, mondta a miniszterelnök, arra, hogy idén és jövőre is folytatódik. A Nyugat a háború pártján áll, Magyarország a béke oldalán, azonnali fegyverszünetet és békét követelünk - mondta Orbán.

Úgy folytatta: a háború gazdasági következményei a családokat érintik. Egész Európában magas az infláció, az eurozóna országainak egy részében a 20 százalékot is meghaladta, a mi régiónkban a legmagasabb. A miniszterelnök hozzátette, a gazdasági bajok oka a háborús szankciók és az azok miatt sokszorosára emelkedett energiaárak. Az energiaárak növekedését egyértelműen a gazdasági szankciók okozták, ezért a brüsszeli politika a felelős. Európa az energia terén törpe, Oroszország óriás.

"Most látok először olyat, hogy a törpe vet ki szankciót az óriásra"

- mondta Orbán Viktor. 

Visszaidézte: 2022 júniusában Brüsszelben elfogadták a szankciókat, aminek az az eredménye, hogy Európa országai ma az energiáért szankciós felárat fizetnek. "Mondjuk ki nyíltan: az árak a felére esnének vissza, az infláció megfeleződne, ha megszüntetnék a szankciókat, és az európai gazdaság újból erőre kapna" - fogalmazott a kormányfő. Arra, hogy szerinte nem működnek az oroszok elleni szankciók, azt hozta fel, Oroszország 158 milliárd euróra bevételre tett szer fél év alatt, ez több, mint a 2021-es teljes exportbevételük, ebből 85 milliárd eurót az Európai Unió (EU) országai fizették ki; a szankciók miatt az európai emberek szegényebbek lettek, Oroszország pedig nem ment tönkre. "Európa lábon lőtte önmagát" - mondta Orbán.

"Választ várunk Brüsszeltől, meddig fogjuk ezt csinálni. Ha ez így megy tovább, egész Európa belegebed, amerikai barátainkkal is őszintén kell beszélnünk erről" - folytatta a beszédet. Nem csoda, hogy az elégedetlen emberek egymás után váltják le a kormányokat. Ezen a ponton az olasz választás eredményére reagálva azt mondta: "Dicsőség Olaszországnak, avanti ragazzi, de persze ez a mai estére nem vonatkozik." (A magyar labdarúgó-válogatott hétfőn este Budapesten Olaszországgal játszik a Nemzetek Ligájában a csoportelsőségért.)

Orbán megismételte azt a többször elmondott gondolatát, hogy a szankciók bevezetése nem demokratikus módon történt, erről a brüsszeli bürokraták döntöttek, az embereket nem kérdezte meg senki. "Meg kell ismernünk az emberek véleményét is, ezért Európában elsőként megkérdezzük az emberek véleményét a szankciókról is. Most is nemzeti konzultációt indítunk, amelynek sorát az emberek elmondhatják a véleményüket a szankciókról" - mondta a miniszterelnök.

A továbbiakban arról beszélt, amíg élnek a szankciók és tart az energiaválság, garantálni kell az energia árát, védeni kell a családokat és a munkahelyeket. "Jelentem a magyar Országgyűlésnek, biztosítjuk a magyar emberek energiaellátását, van olaj, villamosenergia, a gáztározókat feltöltöttük. Magyarország éves fogyasztásának 41 százalékát betáraztuk. A szlovákoknak és a cseheknek is elintéztük az olajat, köszönetet sem mondtak érte. Sebaj, szívesen" - fogalmazott. Utóbbi gondolatával arra utalt, hogy állítása szerint Magyarország nem szavazta meg az olajszankciót, így hazánk és az említett két ország vásárolhat orosz olajat.

Orbán Viktor ezután a kormány korábbi hónapokban hozott döntéseit ismertette: a hazai földgázfelhasználást csökkenteni kell, érvényben van a benzin- és élelmiszerárstop, a kamatstoppot meghosszabítják, fenntartják a rezsicsökkentett árat az átlagfogyasztásig. Ezzel kapcsolatban kitért arra, Németországban az energiatámogatás a család havi jövedelmének 20, Ausztriában 6, itthon 30 százaléka, ezt pedig úgy biztosították, hogy extraporiftadót vetettek ki. Kedvezményes tűzifa- és barnaszénprogramot indítottak, segítik a hazai vállalkozásokat is: több mint 200 milliárd az energiaintenzív kkv-k számára, munkahely- és gyármentőprogram indul. Jelenleg 9400 milliárd forint állami beruházás zajlik Magyarországon, újabbakat nem indítanak.

A miniszterelnök beszédében arról is szó volt, 11 400 milliárd forintnyi fejlesztés történik a követekző tíz évben; 32 nagy beruházást valósít meg a kormány. A szükséges pénzügyi forrásokat az EU megígérte, ha a "brüsszeli bürokraták" mégsem adják oda, más forrásból valósítják meg. Ezenkívül felsorolta: a kormány egyszerűsítette és felgyorsította a napenergiát termelő és a geotermikus energiarendszereket; folytatják a családtámogatást - ezzel kapcsolatban decemberre ígért újdonságokat - és a közlekedés fejlesztését

"Magyarország továbbra is az EU tagjaként képzeli el a jövőjét. Mi magyarok európai nemzet vagyunk, ragaszkodunk a hagyományaiknhoz, saját észjárásunkhoz, ha tetszik ez másoknak, ha nem.

Büszke nem zet vagyunk, mindig többet adtunk a világnak, mint amennyit kaptunk tőle" - mondta a kormányfő.

Beszédét azzal zárta, "a Jóisten mindenek felett, Magyarország mindenek előtt".

A miniszterlnök szavaira elsőként Toroczkai László reagált a Mi Hazánk részéről. "Nem hallottunk semmi újat" - mondta, majd feltette a kérdést, miért szavazott Orbán a szankciók beindítására. A kormányfő szerinte ezzel kettős beszédet folytat, mert kint együttműködik Brüsszellel, itthon bírálja. Hozzátette ugyanakkor: a kormány számíthat a Mi Hazánk támogatására, ha őszintén kívánja képviselni a magyar érdekeket.

Az LMP-s Ungár Péter azt a kérdést szegezte a miniszterelnöknek, mit tett a kormány az orosz energiafüggőség felszámolásáért az utóbbi tizenként évben. Lehet kritizálni a szankciós politikát, mondta az LMP politikusa, de akkor mi az alternatívája, kérdezte. "Mit tesz Magyarország, ha egyedül marad a szankciós politikával kapcsolatos véleményével?" - kérdezte Ungár, aki szerint Orbán nem mond alternatívát az általa bírált szankciókra.

Lukács László (Jobbik) a háborúval kapcsolatban úgy fogalmazott, nem a Nyugatnak van elsődleges szerepe a békteremtésben, hanem az oroszoknak. "Ön a szankciókat megszavazta" - emlékeztette Orbánt a jobbikos képviselő is. Hozzáfűzte, senki sem mondta, hogy a szankciók hatására azonnal lezárul a háború, de ha nem szankciókban kell gondolkodni, akkor miben? Aztán adatokat sorolt, amelyek azt bizonyítják, hogy az oroszokkal szembeni szankciók működnek: a GDP-jük 11 százalékkal fog visszaesni, exportjuk és importjuk 30%-ot meghaladóan esett, 22 %-os az infláció, tehát a szankciók nagyon komolyan érintik őket. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a magyar emberek dühösek, beütött a recesszió, amit éppen Varga Mihály mondott, 20 %-os infláció, itt a legmagasabb az élelmiszerek árának emelkedése, 18 éves rekordon áll az alapkamat.

Szabó Tímea azt vetette a miniszterelnök szemére, tudta, hogy válság lesz, mégis hazudott a kampányban: azt mondta, nem lesz adóemelés, marad a rezsicsökkentés, nem lesznek megszorítások, ígérte. A Párbeszéd képviselője azzal folytatta, egyes élelmiszerek ára 100 százalékkal emelkedett, miközben a nyugdíj csak 9 százalékkal; a tanárok, az egészségügyi szakdolgozók fizetése méltatlanul alacsony, az átlagnyugdíj 160 ezer forint.

"Önök hazudtak, brutál megszorításokat vezettek be. Miniszterelnök úr, ön hazudott a kampányban, hazudott most is"

- mondta Szabó Tímea hozzátéve, közben egy csomó nyugati országban adnak rezsitámogatást a lakosságnak.

Gurmai Zita következett az MSZP részéről. Magyarország soha nem látott megélhetési katasztrófa küszöbén áll - mondta. "A brutális drágulások hamarabb kezdődtek, mint az ön haverjának, Putyinnak a háborúja" - mondta Orbánnak címezve szavait. Ő is megjegyezte, "ordas hazugság", hogy az infláció és az áremelkedések a háború miatt vannak.

A momentumos Gelencsér Ferenc sem hagyta ki azt a ziccert, hogy Orbán is megszavazta az összes szankciót. Most a saját döntései ellen tiltakoznak?  - kérdezte. A szankciók az ellenzéki politikus szerint működnek, béke csak akkor lesz, ha "Ukrajna megnyeri honvédő háborúját az orosz gyilkosok ellen". Gelencsér azt is mondta: a valóság hamarosan rezsiszámlák formájában érkezik meg több százezer magyar háztartásba. "A rossz gazdasági ereményekért önt és a kormányát terheli a felelősség. Az Magyarország érdeke, ha az ukránok győznek, és hazazavarják az oroszokat" - zárta szavait

Simicskó István (KDNP) nagyvonalúan elismerte, az oroszok kezdték a háborút, "de nem kellett volna Oroszországot provokálni, be kellett volna tartani a minszki megállapodást".  Vértelen felszólalásában megjegyezte, Magyarország rendkívül korrekten segítette az Ukrajnából menekülőket

Ezután következett a Fidesz frakciója, Kocsis Máté. "Önök a válság gonosz vámszedői" - mondta az ellenzékre utalva. "Miért nem tetszenek felhagyni a Magyarország-ellenes politikával? Tegyék meg azt a gesztust, hogy csendben maradnak, önök mindig a brüsszeli igényeket elégítik ki" - mondta fel a fideszes mantrát.

Következőként Gyurcsány Ferenc kapott szót. "Azt mondja a kormány, ne büntessük a gyilkost. Önök a háborús bűnökkel vádolt kormányt védik, Európában egyedüliként kezet fognak a gyilkosokkal. Van rongy ember, vannak még rongyabbak, és van a legrongyabb" - mondta a DK elnöke. Szerinte Magyarország nem becstelen, az ország vezetői azok.

"A világ Ukrajna népével van, önök meg Putyinnal. A háború végén a rongy emberek táborába fognak tartozni. A történelemkönyvekben lesz egy lábjegyzet: rongy emberek, kettőspont, és az önök neve ott lesz a felsorolásban."

Gyurcsány azt mondta még felszólalásában, miközben Orbán Putyinnak szalutál, Brüsszelnek letérdel; most éppen másfél tucat törvénnyel adja meg magát "a bátor, szuverén utcai harcos". Gyurcsány is megjegyezte, az EU-s szankciókat Orbán is támogatta.

A miniszterelnök azzal reagált, hogy a Momentum, a Párbeszéd, az MSZP, a Jobbik és a DK - "talán helyes, ha ezt magyar baloldalnak nevezem" - a háború oldalán és a szankciók pártján áll. Ez hiba, mert árt a magyaroknak. Arra a közös ellenzéki kritikára, hogy Magyarország is megszavazta az oroszok elleni szankciókat, úgy reagált, az olajszankciókat nem szavazták meg, a gázra vonatkozó szankciókat pedig Magyarország a jövőben sem támogatja. A háborúval kapcsolatban úgy vélekedett, azt csak egy orosz-amerikai tárgyalás tudja lezárni.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.