Orbán Viktor: Egyesítjük Pannóniát és Hunniát

  • narancs.hu
  • 2023. február 18.

Belpol

Gyuri bácsi és Brüsszel mellett most Pucciniról is szólt a miniszterelnök évértékelő beszéde.

A törökországi és a szíriai földrengés után a mentésben részt vett 167 magyar összesen 35 embert mentett ki a romok alól. Nekik mondott köszönetet huszonnegyedik évértékelő beszédének elején Orbán Viktor miniszterelnök szombaton délután a Várkert Bazárban a 24.hu beszámolója szerint

A kormányfő úgy gondolja, az a legfontosabb kérdés, hogy azok a változások, amelyek az európaiak életét érintik, és hatással vannak a magyarok életére is, lelomboznak vagy felvillanyoznak minket. A 2010 óta eltelt időszakra utalva mondta, hogy már jól alakult és szépen el volt gondolva minden. 

„Átrágtuk magunkat a szocialista kormányok törmelékhalmain, munkanélküliségen, zsugorodó gazdaságon, nyugat előtti hasra esésen, segélyből élő ügyeskedésen, rezsiszámlákon, a »jó ez így is« beletörődő igénytelenségén. Már éppen kezdtük elhinni, hogy lesz hely a nap alatt magyarnak, és az a hely itt lesz. Hogy a munkából jobban meg lehet élni, mint segélyből, hogy a gyerek úgy teher, hogy boldogság. Hogy nem egymásét kell elvenni, mert tudunk jóval nagyobb kenyeret is sütni, mint eddig tettük. Egymillió ember állt munkába, a gazdaság háromszorosára növekedett, a minimálbér is háromszorosa, mint az átlagbér volt a szocialisták alatt. Újjászerveztük a magyar államot, az akadékoskodókat félretolva új gazdaságot építettünk, amiben mindenki megtalálja a maga számítását. Izzadtunk rendesen, térd, könyök lehorzsolva, vízhólyag is akadt jónéhány, de úgy éreztük, megérte” – mondta a miniszterelnök.

A tavalyi országgyűlési választáson elért újabb kétharmados Fidesz–KDNP-győzelemmel kapcsolatban megemlítette, hogy az egész baloldal összefogott ellenük, még Brüsszel is „megpróbálta kiszárítani a kincstárat”,  „Gyuri bácsiék pedig begurítottak ide négymilliárd forintnyi dollárt, de pórul jártak, nem kicsit, nagyon”. Ezzel a kampánytámogatásra utalhatott, és Gyurcsány Ferenc szófordulatát idézte az őszödi beszédből.

Orbán Viktor szerint a tavalyi volt a rendszerváltás óta a legnehezebb év, és miután a nyugat a szankciók révén részt vesz az „ukrajnai háborúban”, újra kellett gondolni mindent, az összes nagy célt, amit a kormány 2010 óta maga elé tűzött. Arra jutott, hogy a célokon nem szabad változtatni, csak az eszközökön. Magyarország ezután is barátokat akar szerezni külpolitikájával, gondoskodik a külhoni magyarokról, kitart a családpolitikája, a nyugdíjasokkal kötött szövetsége, a munka alapú társadalom és a rezsicsökkentés fönntartása mellett.

További tervekről is beszélt a kormányfő: folytatódik az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása, a kormány a bankszektort és a médiaipart ezután is magyar kézben fogja tartani, ahogyan a távközlési ágazatot. A magyar vidék fejlődésére több pénz jut, mint az Osztrák-Magyar Monarchia idején, és fel akarja támasztani Orbán Viktor kormánya a magyar élelmiszeripart is. A keleti és nyugati országrész fejlettsége közötti különbségre utalva mondta, „ideje, hogy végre gazdaságilag is, életszínvonal tekintetében is egyesítsük Pannóniát és Hunniát.” Megígérte, hogy hidak épülnek a Dunán, és erőművek is, ha Brüsszel ebben nem vállal szerepet, majd vállal más. Bejelentette a kormányfő, hogy

bevezetik Magyarországon a vonat- és buszközlekedésben a vármegyei és országbérletet.

„Kedves barátaim, ha ’22 volt a legnehezebb, ’23 lesz a legveszélyesebb év a rendszerváltás óta. Két új ellenség leselkedik ránk a migráció mellett: a háború és az infláció. Ha vissza akarunk térni az emelkedő pályára, ezt a két veszélyt el kell hárítani, ezeken át kell verekedni magunkat. Na de hogyan?” – tette fel a kérdést a kormányfő.

Szerinte úgy, hogy ki kell maradni az ukrajnai háborúból, ami nem egyszerű, mert a nyugati világban, az Európai Unióban és a NATO-ban szerinte mindenki a háború pártján áll, legalábbis így látszik. Magyarország nem szakítja meg az orosz kapcsolatait, nem járul hozzá, hogy papok kerüljenek szankciós listára. A háború Orbán szerint ugyanakkor megmutatja, hogy Oroszországnak nem lenne esélye a NATO-val szemben.

 

 
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédét tartja a Várkert Bazárban 2023. február 18-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
 

 „A háború felszínre hozott néhány súlyos igazságot is.

Az első a NATO-tagságunk kérdése. Szögezzük le, hogy a NATO-tagság létfontosságú Magyarország számára. Túlságosan keleten, a nyugati világ keleti szélén vagyunk ahhoz, hogy lemondhassunk róla.

Beljebb persze könnyebb lenne, de a történelem ezt a luxust nem adta meg nekünk” – mondta a miniszterelnök. Aztán hozzátette: „Aki azt hiszi, hogy képes lépesenként adagolni a háborút, alábecsülik a kockázatot. Akik ezt elkövetik, messze élnek a frontharcok pusztító valóságától. De mi itt élünk. Brüsszeliták még nem adták életüket, de magyarok már adták”, miközben „Munkácson levetetik a jelképeinket, leváltják az iskoláink igazgatóit”. Orbán Viktor szerint ami történt, az újabb érvvel szolgál a brüsszeli szuperállam létrehozása ellen, a nemzetállamok megmaradása mellett. Szerinte a béke pártján ma már Európában csak Magyarország maradt és a Vatikán. 

Arra is kitért a kormányfő, szerinte hogyan romlott így el a kapcsolat az Amerikai Egyesült Államokkal. Szavaiból az derül ki, hogy ezt az amerikaiak szúrták el. Emlékeztetett, először André Goodfriend volt a budapesti nagykövet. „Akkor jól manővereztünk, a számításunk bevált, Donald Trump képében megjelentek a felmentő csapatok, szerencsére nem itt. Azóta sok víz lefolyt a Potomacen.” A miniszterelnök szerint Biden Présembert (David Pressmant) küldte nagykövetnek, nyilvánvalóan azért, hogy „bármi áron, de préselje bele a magyarokat a háborús táborba. Jó ez így, a humor átsegítheti a barátságot a nehezebb időkben. De oda nem kéne eljutni, hogy legközelebb valami Puccini nevű embert küldjenek” – mondta a kormányfő.

Orbán Viktor szóba hozta, hogy 2022-ben nem sokon múlott, hogy a magyar fejlődés megtörik, már „hivatásos károgók, jónevű volt jegybankelnökök, átállt jobboldali közgazdászok” temették a gazdaságot.

Lehet, hogy amikor ezt mondta, őrá is gondolt a miniszterelnök:

Erre a válasz szerinte a rekord devizatartalék, a megnyugodott forint volt, valamint a kivitel, a befektetések és foglalkoztatottság rekordja. Megígérte, az év végére egy számjegyűre gyalulja az inflációt a kormány. Szerinte az inflációt Brüsszel szabadította ránk az energiaszektort sújtó szankciókkal, és nem tartja igazságosnak, hogy a magyar kormányt áztatják Brüsszelben, „pedig az Európai Parlamentnél kellene ügyeletet tartania a rabomobilnak”. Egy átlagos magyar család a kormánynak köszönhetően szerinte havonta 181 ezer forintot spórol a rezsin, a kamatstop 350 ezer embert véd, és ennek így is kell maradnia.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.