"A járvány alatt a tömegrendezvények engedélyezése botrányos"

Belpol

A járványvédelem egyik legfontosabb szabálya a távolságtartás, ezért botrányos, hogy telt házas focimeccseket lehet tartani - mondja Pusztai Erzsébet infektológus.

magyarnarancs.hu: Van értelme a szünetben fertőtleníteni, amikor a diákok távollétében – amiként az illetékes államtitkár fogalmazott – úgyis „kisöprődik” az iskolákból a koronavírus? Amit egyébként már az első tanítási napon visszahozhatnak.

Pusztai Erzsébet: Kétségtelen, hogy ha sokan voltak egy térben, érdemes fertőtleníteni. Ám indokoltabb akkor, amikor a gyerekek iskolába járnak, s miután hazamentek, mindennap elvégezni. Egy kicsit vicces, hogy most, pont a szünetben fertőtlenítenek. Mire visszajönnek a diákok, már nem nagyon lenne ott.

MN: Megbújhat a vírus tíz napig?

PE: Rengeteg közlemény szól arról, hogy milyen felületeken és meddig marad meg a vírus. Ki lehet mutatni, hogy van, ahol akár napokig is. Ám ilyenkor kérdéses az is, hogy az csupán a kimutatható génállomány, vagy valóban fertőzőképes-e még.

MN: A hagyományos tisztítási módszerek egy iskolában nem feltétlenül elegendők? Érdemes tényleg katonai erővel is nekimenni?

PE: Rendkívül jól hangzik, és a nagyon komoly intézkedések látszatát kelti, hogy a katonaságot kirendelik. Eközben a legfontosabb dolgok – például az időben történő tesztelés – elmaradnak. Azt fontosabbnak tartanám mondjuk, hogy a tömegközlekedési eszközök végállomásain minden forduló után átfertőtlenítsék a járműveket, s úgy induljanak el újra a járatok – erre is jó lenne a katonaság. Sokan utaznak, és könnyen meg tud tapadni a vírus a kapaszkodón, amit egy óra múlva esetleg egy másik ember fog meg ugyanott. Egyénileg pedig alkoholos kézfertőtlenítőt kellene használni rendszeresen, s elhelyezhetnének ilyeneket a megállókban is.

MN: Az elsők között javasolta utcai szűrőállomások felállítását. Tavasszal még volt is egy-egy kezdeményezés, mostanra azonban semmi.

PE: A keleti példák tökéletesen mutatták, hogy rendkívül jól működnek az autós mintavételi pontok. Jóformán ki sem kell szállni, megáll az autó, fölveszik az adatokat, leveszik a mintát, és lehet továbbmenni. Tavasz óta is mondtam többször, és most is jó lenne. Nem tudom, miért nem szervezték meg. Sok ember saját autóval is oda tudna menni.

MN: Van olyan módszer is, hogy benyújtják az autó ablakán a tesztelő csomagot, avagy éppenséggel – magánvállalkozások – házhoz szállítják, és az érintett önmaga hajtja végre a műveletet.

PE: Sokszor elmondják, hogy a PCR-teszteknél sem mindegy, szakszerű-e a mintavétel. Ugyanakkor el tudom képzelni, hogy megfelelő ez a módszer, ha az illető tudja, milyen fontos, hogy kellő mélységből vegye a mintát.

MN: Nem lett volna észszerű megoldás, hogy hatósági ár meghatározása helyett szerződést köt az állam magánszolgáltatókkal, akár a „mozgó” tesztelésre is?

PE: Minden megoldható lenne, ami józan, normális és bővíti a tesztelési lehetőségeket, a mintavétel és a laborvizsgálat nagyobb kapacitását. Most olvastam, hogy majd az orvostanhallgatókat is alkalmaznak – kétszáz gépkocsi van erre a célra –, mondván, mert a mentők már nem győzik a kirohangálást. Persze, hogy nem. Nem is erre valók. Igen ám, de azt is olvastam, az orvostanhallgatók csak az újságból tudták meg, hogy felkérik, vagy kivezénylik őket. Nem baj, hogy ez valakinek eszébe jutott, sőt, ez is megoldás, ha mindenképp ki kell menni házhoz, mert az illető nem tud saját maga eljutni a tesztelési pontra. Meg lehet kérni erre az egyetemistákat, ám nem szabad úgy, hogy ma kitalálják, holnap bejelentik a nyilvánosságnak, és majd holnapután beszélnek velük.

MN: Az influenzaoltásokat viszont államosították, így tizedmásodpercek alatt hiánycikk lett.

PE: Elképesztőnek tartom, hogy a kormányzat ugyanannyi oltást rendelt tavasszal, mint amennyit minden évben. De ha már így történt, nem kellett volna kiállni a világ elé, és azt mondani, hogy mindenkinek ingyenes, és mindenki oltassa be magát.

MN: Nem lehet, hogy ad hoc ötlet volt Orbán Viktortól, akart egy jó nagyot mondani?

PE: Nem tudom, hiszen fogalmunk sincs, miféle tervek alapján dolgoznak. Egyet tudok: amíg nincs elég oltóanyag, nem kellett volna felszólítani az embereket, hogy oltassák be magukat, s éppen ebben személyes példát mutatnia a miniszterelnöknek. Legalább azt mondták volna, hogy az első szakaszban valamilyen korosztálynak vagy más fokozottan veszélyeztetett csoportba tartozóknak biztosítják ingyen az oltóanyagot, s azután jelentsék be a következő ütemet, amikor már van arra is oltóanyag. Megint az orvosokkal toltak ki, rajtuk töltik ki a mérgüket a páciensek, mert százával jelentkeznek egy-egy háziorvosnál, miközben ők meg elsőre 200 oltóanyagot kaptak.

MN: Ma reggel a miniszterelnök azt mondta a Kossuth rádióban, hogy plusz 360 000 adag oltóanyagot rendeltek.

PE: Az a kérdés, mikor rendelték, és mikorra lesz kész.

MN: Végre már Orbán Viktornál is a maszkviselés a sláger. Sőt, közölte: hogy ha kell, bezárják azt a boltot, vendéglőt, szórakozóhelyet, ahol megszegik az erre vonatkozó rendelkezést. Azt nem mondta – pedig látjuk, mi volt például a Fradi-Újpest, avagy a Nyíregyháza-Debrecen futballmeccsen –, hogy ki kell üríteni a stadiont, ha a szurkolók nem hordják a maszkot. Azt viszont mondta: „nem a szabályok számának szaporításában látom a kulcsot.” Ön például az utóbbi időben rendszeresen megemlíti nyilatkozataiban egyebek mellett azt is, hogy tömegrendezvényeket sem lenne szabad tartani.

PE: A járványvédelem egyik legfontosabb szabálya a távolságtartás, és ebből a szempontból tömegrendezvények engedélyezése, így telt házas futballmérkőzések rendezése: botrányos.

MN: Keveset hallani mostanában arról, hogyan óvják az egészségügyi dolgozókat. Miközben például éppen most a Szent Margit kórházban le kellett zárni egy egész osztályt, ahol ötvenkét beteg mellett huszonegy dolgozó is elkapta a vírust.

PE: Szinte semmit nem tudunk az egészségügyiek védelméről, rendszeres tesztelésükről sem. Most olvastam valakitől, akit kirendeltek vidékről Budapestre. Előtte való nap szóltak neki. Korábban soha nem dolgozott covidos betegekkel. Kaptak egy gyorstalpaló kiképzést, hogy miként kell védőruhát felvenni. Elvileg minden szárnyba külön védőruhát kellene hordani, de annyi nincs, ezért ott a kórházi betegszállító ugyanabban a ruhában közlekedik mindenhol. Kitolja a covid osztályról a beteget, elviszi vizsgálatra, majd visszatolja, aztán beszáll a nem covidos osztály liftjébe, és sorolhatnám tovább. Tehát már több védőfelszerelés van, mint tavasszal, de még mindig nem elég, és így erősen hézagos a védelem. De mondok egy másik példát arra, menyire hiányosan működik a járványvédelem. Többször előfordult, hogy a betegség tipikus tünetei esetén is annyira későn történt a tesztelés és a pozitív lelet, hogy közben letelt a karantén időszak. Amikorra megírták, hogy mettől meddig tart a karantén, a záró időpont már rég elmúlt. Akkor kapta meg határozatot, amikor már mindenen túlvolt. Tehát sokszor az illető saját felelősségén múlik, hogy mit tesz.

MN: Vagy mit nem. Például a maszkviselés terén.

PE: Igen, a maszkviselés nagyon fontos, mert óriási mértékben csökkenti a fertőzés lehetőségét. Még egy egyszerű orvosi maszk is képes a távozó anyag nyolcvan-kilencven százalékát kiszűrni. És minél kevesebb vírussal találkozik egy ember, annál kisebb a fertőződés veszélye. Különösen, ha mindkét személy maszkban van.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.