Rapcsák András nyert Hódmezővásárhelyen: Az örök visszatérés

  • Barta Balázs
  • 2000. december 7.

Belpol

Hódmezővásárhely népét egyáltalán nem tették közönyössé az elmúlt másfél év politikai csatározásai. A 62 százalékos részvételi arány arról tanúskodik, hogy mindenki felmérte: ez az utolsó esély arra, hogy megmentsék a Paraszt Párizsnak nevezett település becsületét. Ezt ugyanis valaki elrabolta, és a választások eredményei azt mutatják, hogy a köznép szerint a "puccsisták" voltak a vásárhelyi lakosság árulói.
az évezredben.Hódmezővásárhely népét egyáltalán nem tették közönyössé az elmúlt másfél év politikai csatározásai. A 62 százalékos részvételi arány arról tanúskodik, hogy mindenki felmérte: ez az utolsó esély arra, hogy megmentsék a Paraszt Párizsnak nevezett település becsületét. Ezt ugyanis valaki elrabolta, és a választások eredményei azt mutatják, hogy a köznép szerint a "puccsisták" voltak a vásárhelyi lakosság árulói.

Hatszáz helyi polgár hallgatta szomorúan a Fekete Sas Szálloda dísztermében, amikor Orbán Viktor miniszterelnök Rapcsák András múlt heti kampányzáró nagygyűlésén "önöket szájára vette az ország, és ez nincsen rendjén" mondattal indította köszöntőjét. Igaz, a kormányfőnek ezután már percenként kellett megszakítania monológját, mert a teremben nem volt ember, aki ne tapsolt volna a határozott kijelentések végén. De Rapcsák kereszténydemokrata képviselőtársa, Isépy Tamás is kitett magáért: "az ellenzéket nem lehet egy akolba terelni, mert volt már olyan állatkert-igazgató, aki összezárta a bárányt az oroszlánnal, de az előbbit mindig cserélni kellett" - jellemezte a Rapcsák-ellenes városi koalíciót.

Kezek

Isépy Tamás a Rapcsák András iránt érzett barátsággal, Orbán Viktor pedig miniszterelnöki magabiztossággal elemezte a helyzetet; fellépésükhöz az őket fogadó és búcsúztató ötperces vastaps éppúgy hozzátartozott, mint az elhangzott beszédek túlfűtött helyeslése, és a kegyes vicceskedés a buta ellenfelek rovására. "Együtt őriztek ezek libát" - mondta valaki, amikor Orbán egy újabb értelmezési síkra tévedt a parasztpolgár kifejezés bevezetésével, és a kormányfő szelíden megjegyezte: "a kormány minden segítséget megad, ha megfelelő kezekben lesz a város".

Ezek a kezek vasárnaptól Rapcsák András kezei. A megválasztott polgármester valamit nagyon tud, hiszen tíz éve nem sikerült egy komoly ellenfelet kiállítani ellene. A városban sokak szerint olyan szempontok alapján értékel a választópolgár, "amikben szerepet játszik Rapcsák karizmatikus személyisége, a város néplélektana és a politika általános megítélése" - mondta egy a várost jól ismerő szakelem. Ennek alapján azt is mondhatnánk: Hódmezővásárhely a teátrális mozdulatokat és a heves szónoklatokat szereti meg azt, ha minél erőszakosabban akarnak vele elhitetni valamit.

A legnagyobb király

"Rapi Bandi a legnagyobb király, a legnagyobb király" - skandálta egy nyolcfős tömeg a választási eredmények után a városháza előtti sötétben. A polgármester nem jött, mert a polgármester otthon ünnepelt konyakkal és a telefonon érkező jókívánságokkal. Rapcsák első nyilatkozataiban "a demokrácia győzelmének" titulálta az eredményeket, és szavai szerint "a választás megmutatta, hogy a vásárhelyieknek elegük volt azokból, aki csődbe vezették a várost". Rapcsák szerint a választásnak országos kihatása is van; ha így lenne, a vásárhelyi történések jelölhetik ki az új csapásirányt a Fidesz kommunikációs stratégiájában. Kérdés persze, hogy Hódmezővásárhely mennyiben tükre a hazai választói magatartásnak, és mennyiben sajátos terrénum - de ezt hagyjuk a hozzáértőkre. Ami tény: Rapcsákot a magyar viszonyok ismeretében kivételesnek nevezhető helyi összefogás - amely a MIÉP-től a Munkáspártig ívelt - révén sem sikerült legyőzni.

A Rapcsák-rejtélyt Mucsi Imrének és az őt támogató párthadnak sem sikerült megoldania. "Nincs esélye Mucsinak, mert súlytalan politikus, átvitt és konkrét értelemben is" - nyilatkozta a Narancsnak egy Mucsi-párti önkormányzati képviselő pár nappal a választások előtt. Ebből már érezni lehetett, hogy elég nagy a tanácstalanság, mert a hat tonna bírósági aktahalmaz és a riportsorozatok ellenére sem hisz Vásárhely a "városházi puccsistáknak". Ráadásul Mucsi Imre - akit rokonszenvesnek tartanak - nem politikusi alkat; mint egy másik képviselő mesélte: "egy újságíró felhívta Mucsit, hogy megkérdezze, mi van a programjában, mire ő csak annyit mondott, hogy mukk".

Mucsi Imre saját vereségét győzelemként értékelte az első percekben. Nyilván igaza van, hiszen Rapcsák alig hatszáz szavazattal nyert, ami a ´98-as választásokhoz képest nagy előrelépésnek számít. (Akkor 6000 szavazattal győzött.) Akárhogyan van is, a város megosztott - ezt hűen tükrözi a kettejükre leadott szavazatok száma. (Rapcsák 12 104, Mucsi 11 498 érvényes voksot kapott, a harmadik jelölt, Halász Imre 453-at.)

Miként eshetett meg?

Túri József volt alpolgármester a Narancsnak azzal magyarázta az eredményt, hogy nem is Rapcsák győzelme nyugtalanítja, hanem az, hogy a közgyűlés tulajdonképpen olyan lett, mint egy családi rendezvény, ahol a családfő dönt, a fúk meg dolgoznak. A fiúk pedig bizonyára nem szeretnék kihagyni a ziccereket, így feltehetőleg tisztogatás lesz a városházán, amit Rapcsák nem hangoztatott, ám Lázár János kampányfőnök Dubecz György jegyzőre célozva annál többször.

"A köztisztviselői szakma az alkalmazkodásról szól. Szeretném látni én azt a polgármestert, akivel én nem értek egyet" - monta Dubecz György röviddel az eredmények megismerése előtt. A jelek szerint most látni fogják azok a tisztségviselők is, akik a választás éjszakáján percenként telefonáltak a hivatalba.

"Gyertek, pakoljatok össze, mert visszajön a (...)" - figyelmeztetett egy titkárnő egy igen durva szót használva, majd kétségbeesetten mondta a szemben ülőnek: "Vérfürdő lesz, és leszúrt emberek."

"Ha Rapcsák egy kályhát indított volna el, akkor az lett volna a győztes" - vonta le a következtetést egy választási bizottsági tag, amikor kiderült: a 14 egyéni képviselői hely közül mindössze Kószó Péternek sikerült egyet elvennie a Rapcsák-hívőktől. Rapcsák András ugyanakkor egyéniben is csont nélkül jutott be, ráadásul választókerületében azt a Novák Imrét (a volt alpolgármestert) küldte a padlóra, aki tíz éven keresztül rendre a legnagyobb fölénnyel jutott a közgyűlésbe. Novák Imre saját kudarcát azzal magyarázta, hogy "a tíz év megkoptatta, és mivel tagja volt a csatornázással foglalkozó különítménynek is, sikerült megégetnie magát".

Erősebb, mint valaha

"Ott veszítettük el a választásokat, hogy nem egységes jelölteket indítottunk, hanem a pártok külön-külön, és ez így szétdarabolta a szavazatokat" - mondta Túri. Az ellenzék szerint nemcsak a polgármesterjelölt személyében kellett volna megegyezni, hanem az egyéni képviselő-jelöltekéiben is, hiszen akkor elkerülhető lett volna, hogy abszolút többséget szerezzen Rapcsák a huszonöt fős közgyűlésben. Ahol ugye most ott van a régi-új főnök, egy kisebbségi jelölt és tizenhárom Rapcsák-Fidesz-Magyar Kereszténydemokrata-hívő (ebből Rapcsák András személye levonandó) és az a kilenc képviselő, aki kompenzációs listán jutott a testületbe.

Az a kilenc pedig nem oszt, nem szoroz; Rapcsák új birodalmat építhet régi birodalma helyére. Ám ne feledjük: ezt Hódmezővásárhely teljes felhatalmazásával teszi, hiszen ha csekény különbséggel is, de nyert: őt akarja a vásárhelyiek több mint fele. Ezen már csak Mucsi esetleges kifogásai változtathatnak (a kampánycsend megsértése), ami a legszigorúbb esetben a szavazatok újraszámlálását is jelenheti. Az pedig Amerikában sem jött be.

Barta Balázs

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.