Rapcsák András nyert Hódmezővásárhelyen: Az örök visszatérés

  • Barta Balázs
  • 2000. december 7.

Belpol

Hódmezővásárhely népét egyáltalán nem tették közönyössé az elmúlt másfél év politikai csatározásai. A 62 százalékos részvételi arány arról tanúskodik, hogy mindenki felmérte: ez az utolsó esély arra, hogy megmentsék a Paraszt Párizsnak nevezett település becsületét. Ezt ugyanis valaki elrabolta, és a választások eredményei azt mutatják, hogy a köznép szerint a "puccsisták" voltak a vásárhelyi lakosság árulói.
az évezredben.Hódmezővásárhely népét egyáltalán nem tették közönyössé az elmúlt másfél év politikai csatározásai. A 62 százalékos részvételi arány arról tanúskodik, hogy mindenki felmérte: ez az utolsó esély arra, hogy megmentsék a Paraszt Párizsnak nevezett település becsületét. Ezt ugyanis valaki elrabolta, és a választások eredményei azt mutatják, hogy a köznép szerint a "puccsisták" voltak a vásárhelyi lakosság árulói.

Hatszáz helyi polgár hallgatta szomorúan a Fekete Sas Szálloda dísztermében, amikor Orbán Viktor miniszterelnök Rapcsák András múlt heti kampányzáró nagygyűlésén "önöket szájára vette az ország, és ez nincsen rendjén" mondattal indította köszöntőjét. Igaz, a kormányfőnek ezután már percenként kellett megszakítania monológját, mert a teremben nem volt ember, aki ne tapsolt volna a határozott kijelentések végén. De Rapcsák kereszténydemokrata képviselőtársa, Isépy Tamás is kitett magáért: "az ellenzéket nem lehet egy akolba terelni, mert volt már olyan állatkert-igazgató, aki összezárta a bárányt az oroszlánnal, de az előbbit mindig cserélni kellett" - jellemezte a Rapcsák-ellenes városi koalíciót.

Kezek

Isépy Tamás a Rapcsák András iránt érzett barátsággal, Orbán Viktor pedig miniszterelnöki magabiztossággal elemezte a helyzetet; fellépésükhöz az őket fogadó és búcsúztató ötperces vastaps éppúgy hozzátartozott, mint az elhangzott beszédek túlfűtött helyeslése, és a kegyes vicceskedés a buta ellenfelek rovására. "Együtt őriztek ezek libát" - mondta valaki, amikor Orbán egy újabb értelmezési síkra tévedt a parasztpolgár kifejezés bevezetésével, és a kormányfő szelíden megjegyezte: "a kormány minden segítséget megad, ha megfelelő kezekben lesz a város".

Ezek a kezek vasárnaptól Rapcsák András kezei. A megválasztott polgármester valamit nagyon tud, hiszen tíz éve nem sikerült egy komoly ellenfelet kiállítani ellene. A városban sokak szerint olyan szempontok alapján értékel a választópolgár, "amikben szerepet játszik Rapcsák karizmatikus személyisége, a város néplélektana és a politika általános megítélése" - mondta egy a várost jól ismerő szakelem. Ennek alapján azt is mondhatnánk: Hódmezővásárhely a teátrális mozdulatokat és a heves szónoklatokat szereti meg azt, ha minél erőszakosabban akarnak vele elhitetni valamit.

A legnagyobb király

"Rapi Bandi a legnagyobb király, a legnagyobb király" - skandálta egy nyolcfős tömeg a választási eredmények után a városháza előtti sötétben. A polgármester nem jött, mert a polgármester otthon ünnepelt konyakkal és a telefonon érkező jókívánságokkal. Rapcsák első nyilatkozataiban "a demokrácia győzelmének" titulálta az eredményeket, és szavai szerint "a választás megmutatta, hogy a vásárhelyieknek elegük volt azokból, aki csődbe vezették a várost". Rapcsák szerint a választásnak országos kihatása is van; ha így lenne, a vásárhelyi történések jelölhetik ki az új csapásirányt a Fidesz kommunikációs stratégiájában. Kérdés persze, hogy Hódmezővásárhely mennyiben tükre a hazai választói magatartásnak, és mennyiben sajátos terrénum - de ezt hagyjuk a hozzáértőkre. Ami tény: Rapcsákot a magyar viszonyok ismeretében kivételesnek nevezhető helyi összefogás - amely a MIÉP-től a Munkáspártig ívelt - révén sem sikerült legyőzni.

A Rapcsák-rejtélyt Mucsi Imrének és az őt támogató párthadnak sem sikerült megoldania. "Nincs esélye Mucsinak, mert súlytalan politikus, átvitt és konkrét értelemben is" - nyilatkozta a Narancsnak egy Mucsi-párti önkormányzati képviselő pár nappal a választások előtt. Ebből már érezni lehetett, hogy elég nagy a tanácstalanság, mert a hat tonna bírósági aktahalmaz és a riportsorozatok ellenére sem hisz Vásárhely a "városházi puccsistáknak". Ráadásul Mucsi Imre - akit rokonszenvesnek tartanak - nem politikusi alkat; mint egy másik képviselő mesélte: "egy újságíró felhívta Mucsit, hogy megkérdezze, mi van a programjában, mire ő csak annyit mondott, hogy mukk".

Mucsi Imre saját vereségét győzelemként értékelte az első percekben. Nyilván igaza van, hiszen Rapcsák alig hatszáz szavazattal nyert, ami a ´98-as választásokhoz képest nagy előrelépésnek számít. (Akkor 6000 szavazattal győzött.) Akárhogyan van is, a város megosztott - ezt hűen tükrözi a kettejükre leadott szavazatok száma. (Rapcsák 12 104, Mucsi 11 498 érvényes voksot kapott, a harmadik jelölt, Halász Imre 453-at.)

Miként eshetett meg?

Túri József volt alpolgármester a Narancsnak azzal magyarázta az eredményt, hogy nem is Rapcsák győzelme nyugtalanítja, hanem az, hogy a közgyűlés tulajdonképpen olyan lett, mint egy családi rendezvény, ahol a családfő dönt, a fúk meg dolgoznak. A fiúk pedig bizonyára nem szeretnék kihagyni a ziccereket, így feltehetőleg tisztogatás lesz a városházán, amit Rapcsák nem hangoztatott, ám Lázár János kampányfőnök Dubecz György jegyzőre célozva annál többször.

"A köztisztviselői szakma az alkalmazkodásról szól. Szeretném látni én azt a polgármestert, akivel én nem értek egyet" - monta Dubecz György röviddel az eredmények megismerése előtt. A jelek szerint most látni fogják azok a tisztségviselők is, akik a választás éjszakáján percenként telefonáltak a hivatalba.

"Gyertek, pakoljatok össze, mert visszajön a (...)" - figyelmeztetett egy titkárnő egy igen durva szót használva, majd kétségbeesetten mondta a szemben ülőnek: "Vérfürdő lesz, és leszúrt emberek."

"Ha Rapcsák egy kályhát indított volna el, akkor az lett volna a győztes" - vonta le a következtetést egy választási bizottsági tag, amikor kiderült: a 14 egyéni képviselői hely közül mindössze Kószó Péternek sikerült egyet elvennie a Rapcsák-hívőktől. Rapcsák András ugyanakkor egyéniben is csont nélkül jutott be, ráadásul választókerületében azt a Novák Imrét (a volt alpolgármestert) küldte a padlóra, aki tíz éven keresztül rendre a legnagyobb fölénnyel jutott a közgyűlésbe. Novák Imre saját kudarcát azzal magyarázta, hogy "a tíz év megkoptatta, és mivel tagja volt a csatornázással foglalkozó különítménynek is, sikerült megégetnie magát".

Erősebb, mint valaha

"Ott veszítettük el a választásokat, hogy nem egységes jelölteket indítottunk, hanem a pártok külön-külön, és ez így szétdarabolta a szavazatokat" - mondta Túri. Az ellenzék szerint nemcsak a polgármesterjelölt személyében kellett volna megegyezni, hanem az egyéni képviselő-jelöltekéiben is, hiszen akkor elkerülhető lett volna, hogy abszolút többséget szerezzen Rapcsák a huszonöt fős közgyűlésben. Ahol ugye most ott van a régi-új főnök, egy kisebbségi jelölt és tizenhárom Rapcsák-Fidesz-Magyar Kereszténydemokrata-hívő (ebből Rapcsák András személye levonandó) és az a kilenc képviselő, aki kompenzációs listán jutott a testületbe.

Az a kilenc pedig nem oszt, nem szoroz; Rapcsák új birodalmat építhet régi birodalma helyére. Ám ne feledjük: ezt Hódmezővásárhely teljes felhatalmazásával teszi, hiszen ha csekény különbséggel is, de nyert: őt akarja a vásárhelyiek több mint fele. Ezen már csak Mucsi esetleges kifogásai változtathatnak (a kampánycsend megsértése), ami a legszigorúbb esetben a szavazatok újraszámlálását is jelenheti. Az pedig Amerikában sem jött be.

Barta Balázs

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.