Kormánypárti sorvezető a kisposták megmentésére

Semmiért nem hibásak

Belpol

Kisposta bezárása ellen tüntetni, aláírást gyűjteni a Fidesz szerint cirkusz, mártírkodás, hisztéria. Tessék inkább tárgyalni Fónagy János államtitkárral! Ő hatalmazza fel a Magyar Posta Zrt.-t arra, hogy megegyezzen az adott településsel.

„A Flamand pékség, a húsbolt, a Kedves presszó, a kutyás bolt és én is természetesen, fölajánlottuk, hogy amiben tudunk, segítünk a postának. Az ide járó emberek is mondták, hogy ki 100 forintot, ki 20-at dobna be a kasszába, hogy nyisson ki megint” – mondta a Magyar Narancsnak november 18-án a hódmezővásárhelyi Klauzál utcai zöldséges üzlet tulajdonosa, Veres József. Az utca túloldalán működő postahivatal egyike annak a 366-nak, amelyeket a Magyar Posta Zrt. a növekvő energiaköltségekre hivatkozva ideiglenesen bezárt (lásd: Rányomta a bélyegét, Magyar Narancs, 2022. november 17.). Hódmezővásárhelyen ezzel együtt három postahivatalt érint az intézkedés. A legnehezebb helyzetbe a szikáncsiak kerültek, mert onnan tíz kilométerre található a belváros, hétre a szomszédos Földeák hivatala. A vásárhelyi Klauzál utcától nincs ilyen messze a nagyposta, de ebben a városrészben, Susánban több mint tízezer idős ember él, sokan autó nélkül, gyalog mozognak. Veres József azt mondja, az utóbbi egy hétben nagyon sok szomorú idős emberrel beszélt. Ha valaki a kilencvenezer forintos nyugdíjából is felajánl minden ügyintézéskor száz forintot, csak hogy maradjon meg a posta, akkor ő sem maradhat tétlen.

„Napi szinten jártam ide, mert segítek másoknak is csekket befizetni. A férjem is innen hozott a családnak néha kaparós sorsjegyet. Láttuk, hogyan dolgoznak itt, csak jót lehet rájuk mondani” – mondja Barnáné Erika, a Villeroy & Boch Magyarország (egykori nevén Alföldi Porcelángyár) modellkészítője. „Naponta harminc-negyven csomagot adtak föl itt vagy küldtek ide, mert sok embernek külföldön dolgozik a fia, lánya, unokája. Ide­kérték a nyugdíjukat, nyugdíj-előtakarékossági szerződést is kötöttek itt. A közelben van a Szivárvány Otthon is. Miután bezárták ezt a kispostát, a nagypostán legutóbb egy óra tizenöt percet vártam kabátban.”

Kapott egy levelet

Veres József is, Barnáné is az utcán áll, a gyűlésen, száz másik susánival. Az úton elhaladó autók közül némelyik dudál. Egy életerős férfi mosolyogva odarikkant az embereknek, „Gyurcsány mondjon le!”, aztán meg: „Itt a hazudós!” Majd, mint a mesében, bemegy a nemzeti dohányboltba. Nem válaszol neki senki. Lehet, Márki-Zay Pétert nevezte hazudósnak, aki a villámcsődületet összehívta, és épp beszédet mond.

A hódmezővásárhelyi polgármester korábban levelet kapott a Magyar Posta Zrt.-től. Az állami vállalat azt kérte, a város önkormányzata a három kisposta ideiglenes bezárásának idejére engedje el a helyiségek bérleti díját. Hódmezővásárhely azt válaszolta, akkor engedi el, ha nem zárják be a három kispostát. Ezután nem sokkal a vásárhelyi Fidesz közleményben szólította fel a polgármestert, hogy a város amellett, hogy elengedi a bérleti díjat, ajánlja fel a rezsi kifizetését is. A kormánypárti Promenad24.hu pedig aláírás nélküli cikkben emlékeztetett arra, hogy 2007-ben a Gyurcsány-kormány bezáratta az akkori susáni kispostát, ám Lázár János polgármesterként, ellenzéki képviselőként „dolgozott, tárgyalt, segített”. Egy 15 milliós beruházás révén a régi épülettől 200 méterre új postahivatal nyílt. 2009 és 2011 között pedig „két kispostát is megmentett Hódmezővásárhely akkori polgármestere”, mert az önkormányzat két éven át vállalta a szikácsi és a mártélyi posta működtetésének költségét. „Szóval így is lehet. Cirkusz helyett akkor dolgoztak. Lázárnak ellenzékben is sikerült” – állította be a magasugrólécet a Promenad24.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.