Orbán az ÁSZ-szal lehetetlenítené el az ellenzéket

Senki pénze, mindenki büntetése  

Belpol

Hárommilliárd forintnál is többre büntetheti az ellenzéki pártokat az Állami Számvevőszék tiltott kampánytámogatás miatt. Ezzel végleg agyagba döngölnék a jövő évi választások előtt az amúgy is nagy bajban lévő ellenzéket, amely egy dologban ért egyet: mindent jól csináltak, semmiről nem tudtak.

Jelentéstervezetet küldött a napokban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 2022-es parlamenti választáson együttműködő hat ellenzéki pártnak, s abban 3,2 és 3,5 milliárd forint közötti büntetést helyezett kilátásba. Az összeget a tavalyi kampányban elköltött külföldi források miatt szabnák ki. Az ellenzéki pártok első reakciója szerint teljesen ellehetetlenül a 2024-es európai parlamenti, illetve önkormányzati választási kampányuk, ha a végleges anyag is ezt tartalmazza majd. Az ÁSZ 1,6 milliárd forintnyi tiltott támogatást talált, de még minden változhat: nem zárult le a NAV saját nyomozása sem, és még az sem biztos, hogy ezt a büntetést tényleg kiszabják. Annak viszont üzenetértéke van, hogy egy agyonnyert választás után a hatalom az ÁSZ közreműködésével épp egy olyan manőver miatt akarja pénzügyileg kivéreztetni a hat ellenzéki pártot, amelyhez hasonlót a Fidesz már nagyon régóta űz – szankció nélkül. (A büntetés, bírság stb. kifejezéseket az egyszerűség kedvéért használjuk, meg azért, mert de facto erről van szó. De jure az ÁSZ, mivel nem hatóság, nem szabhat ki bírságot, csupán megállapít. Ennek azonban ezekben az esetekben az a jogkövetkezménye, hogy az adott párt központi költségvetésből juttatott támogatását a megállapított tiltott támogatás mértékének megfelelő összeggel csökkenteni kell. Magyarországon nem lehet jogorvoslattal élni az ÁSZ megállapításaival szemben.)

A hatalmi szervek által elvégzett vizsgálat eddigi állása szerint az Action for Democracy nevű, amerikai székhelyű szervezet összesen 3 milliárd forinttal támogathatta a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom nevű szervezetet a 2022-es választás előtt. E pénz egy jelentékeny része az online kampányokat szervező cégeknél, főleg a Dat­Adat-csoportnál és az Oraculum 2020 Kft.-nél landolt. Ez pedig az ÁSZ álláspontja szerint kampányköltésnek minősül, márpedig külföldről nem fogadhatnak el kampánytámogatást a pártok. A kormányzat gyorsan felhúzta erre az egészre a „guruló dollárok” és a „dollárbaloldal” szlogenekkel ismertté vált üzenetét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.