Lázár János fenyegeti Hódmezővásárhelyet

Lesz kapsz, nem lesz kapsz

Belpol

Tűrhetetlen, hogy egy hivatalban lévő miniszter a politikai fenyegetés, zsarolás hangnemében szólaljon meg: ezt nem most mondta Lázár Jánosról, hanem 2006-ban Veres János pénzügyminiszterről a fideszes Deutsch-Für Tamás. Vajon még most is tűrhetetlen?

„Szabolcs számára ez a négy év sok fejlesztést és sok eredményt fog hozni. Az, hogy egyes térségek ezen belül hogy fognak majd részesedni, azon fog múlni, hogy a térségeken belül milyen választási eredmény születik” – magyarázta az MSZP-s Veres János pénzügyminiszter 2006. április 14-én, az országgyűlési választások kampányában Mátészalkán. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 9. választókerület polgármestereivel beszélgetett. Így folytatta: „Azt tudjuk mondani jelen pillanatban mindenkinek, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fejlesztési lehetőségeiből a következő négy évben aszerint differenciáltan fognak minősülni az egyes települések, amilyen választási eredmény 23-án születik.”

Ezek után Szabolcs-Szatmár-Bereg megye tíz választókerületéből hétben MSZP-s képviselőjelölt győzött. Veres is behúzta a nyírbátori központú 6-ost. Ám a nevezetes fórumnak helyet adó Mátészalkán és környékén Fülöp István (Fidesz–KDNP) szerzett mandátumot. A beszéd nyilvánosságra került, országos botrány lett belőle, még a második forduló előtt. A Fidesz akkori kommunikációs vezetője, Deutsch-Für Tamás megkérdezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, mikor fogja „fenyegetőző pénzügyminiszterét meneszteni, meddig tűri azt el, hogy egy európai demokráciában egy hivatalban lévő kormány pénzügyminisztere politikai fenyegetés, politikai zsarolás hangnemében szólaljon meg, amikor az önkormányzatoknak nyújtandó költségvetési támogatási lehetőségekről szól”. Veres utóbb az MTI-nek nyilatkozva elmagyarázta, azt mondta, a megye településeinek tényleg nem mindegy, hogy kormánypárti vagy ellenzéki képviselőt választanak, mert „egy kormánypárti képviselő több eredményt tud elérni a térségének, mint egy ellenzéki”.

Veres arra utalt, az önkormányzatok a működési forrásokat egyforma számítás szerint kapják, a fejlesztési pénzek eloszlása azonban nem objektív szempontokon, jól megírt pályázatokon, valós igényeken, hanem a lobbin múlik. Szavainak, hogy egy kormánypárti politikus eleve jobban tud lobbizni, mint egy ellenzéki, azok a szocialista, liberális politikustársai sem örültek, akik 1998-tól 2002-ig, az első Orbán-kormány ideje alatt ellenzéki polgármesterként dolgoztak, és a tehetséget a párthovatartozásnál fontosabbnak tartották.

Az ellentétes pártállású, de egymás munkáját elismerő polgármesterek közötti együttműködés húsz évvel ezelőtt a helyi politikában, megyei közgyűlésekben és a fejlesztési tanácsokban, ha nem is mindennapos, de természetes volt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.