Soproni Tamás a bérlakások eladásáról: „Ez szociális válsághoz fog vezetni”

Belpol

Terézvárosban 15 milliárd forint értékű önkormányzati vagyont érint az a törvényjavaslat, amely kötelezné  az önkormányzatokat a bérlakásaik nyomott áron történő eladására. A momentumos Soproni Tamás, a kerület polgármestere szerint ez az önkormányzati bérlakásszektor megszüntetését jelentené. 

magyarnarancs.hu: Egy fideszes képviselő beadványával a kormány szeretné elindítani a lakásprivatizáció második hullámát. Bár ezzel sokaknak kedveznének, nagyot ütnek vele a nagyvárosi önkormányzatokon.

Soproni Tamás: Az elmúlt hónapokban szó volt arról, hogy műemléki védettség alatt álló házakban levő ingatlanokat is privatizálni szeretne valamilyen módon a kormány. S ebben még oldalakon áthidaló egyetértés is látszott. Többek közt az első kerület polgármestere, V. Naszályi Márta is szorgalmazta – s osztottam véleményét –, hogy a bérlők tulajdonába kerülhessenek így ingatlanok. Már csak azért is, mert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő több, általa kezelt ingatlanból brutális lakbéremeléssel kezdte el kiszorítani a bérlőket. Az eredeti javaslat értelmében az ezekben a lakásokban élők saját tulajdonhoz juthattak volna, ami méltányolható cél.

Ugyanakkor az eredeti koncepcióval kapcsolatban is volt olyan félelmünk, nem lehet-e az a szándék, hogy fideszeseket költöztetnek be ezekbe az ingatlanokba, hogy aztán ők felvásárolják azokat. Ezért már akkor is azt javasoltuk, hogy rendeljenek el tíz-tizenöt éves elidegenítési tilalmat a megvásárolt lakásokra. Böröcz László törvényjavaslata azonban nem ebbe az irányba tartana. Sőt: a korábbinál azért egy „icipicivel” továbbmenne:

indítványának elfogadása az önkormányzati bérlakásszektor megszüntetését jelentené.

S hogy elmúlt huszonnyolc évben általuk létrehozott bérlakásállományt hirtelen kiveszi az önkormányzatok alól a kormány.

magyarnarancs.hu: A tervezetben benne van, hogy a törvény az eddig épült állami és önkormányzati bérlakásokra vonatkozik.

ST: Melyik önkormányzat akarna befektetni mostantól bérlakásokba, amikor az állam egyszer csak közli, hogy ha a bérlő akarja, el kell neki adni? Ez a tervezet megingatja a jogbiztonságot. Mi például az elmúlt másfél évben, mióta én vagyok a polgármester, egy intenzív bérlakás-feljlesztési programot indítottuk el, sőt szeretnénk bérházat építeni. És ha jövőre felépítjük, nem fogja-e ugyanúgy azt mondani a kormány, hogy töredék áron adjuk el valakinek?

Ugyanakkor azt terveztük, hogy az idén elkezdjük felújítani egy százszázalékosan önkormányzati tulajdonú, hatvanlakásos házunkat, ami nagyon rossz állapotban van. Ám ha a bérlőink azt mondják majd, hogy ők megveszik ezeket? Nekik sosem lesz pénzük arra, hogy ezt felújítsák, tőlünk viszont nem várhatják el. Mindazonáltal még mindig nem ez a legnagyobb baj ezzel a törvénytervezettel. Hanem hogy

úgy szórna ki állami vagyont, hogy az egyértelműen nem rászorulókhoz kerül.

Nekünk nem viccből van szociális lakásállományunk, nem azért, mert jópofa dolog. Hanem azért, hogy a legszegényebbeket segítsük. S mi fog történni? Nekik nem lesz módjuk megvenni a lakást, de könnyen lehet, hogy megjelenik majd náluk egy ügyvéd, tessék, itt van a vételár, néhány millió forint, te megkapod, mit tudom, én a dupláját, én meg eladom annak a duplájáért. A lakásmaffiánál alighanem már dübörögnek is a számítógépek, írják a szerződéseket. Ez hatalmas üzlet a Terézvárosban is. Bizonyos vagyok benne, hogy kiszorítják ezeket a szegényeket a kerületből. Tényleg nonszensz az egész. És ha ezek az emberek, akik megkapják a lakásuk árának bizonyos százalékát, annyiért nem találnak másikat kijjebb is, esetleg hozzánk fordulnak majd, hogy megint adjunk egyet…  Ez szociális válsághoz fog vezetni.

magyarnarancs.hu: Az elszegényített önkormányzatoknak így nem sok lehetőségük marad a lakáshelyzet javítására. 

ST: Elképzelhető, hogy a kormány azzal érvel majd, az önkormányzatoknak ez segítség, hiszen bevételük származik majd az eladásból. Még azt is tudnám támogatni, ha a kormány azt mondaná, hogy a határozatlan időre bérbe vett lakásokra vonatkozik a törvény.

Azonban a határozott időre kiadott lakásokat is kötelező eladni, méghozzá a piaci ár töredékéért.

Például mi tavaly kiadtunk egy lakást két évre egy új bérlőnek. És ő most a valódi érték akár huszonegy százalékáért is megveheti az ingatlant. S egyebek mellett még az értékbecslés költsége is ránk hárul. Ami ilyen tételben nem kevés. És nem látszik a javaslatból, hogy ezekre az államtól pénzt kapnánk. Erre nincs plusz forrás kijelölve ebben a törvényjavaslatban.

magyarnarancs.hu: Hány önkormányzati lakás mehet át magántulajdonba a kerületben, ha törvény lesz a jelenlegi javaslatból?

ST: Mintegy hétszáz lakásunkban lakik bérlő. Ez tizenöt milliárd forint értékű vagyon. Csak itt, a hatodik kerületben. Közös vagyon, amit most kiszórnak, mindegy, hogy állami vagy önkormányzati, s pótolni nem lehet. Én támogatom persze, hogy minél többen jussanak lakástulajdonhoz, még ha baloldali emberként inkább a bécsi minta felé is venném az irányt, s kipróbálnám Terézvárosban: venni új lakásokat, és szolgálatiként vagy szociális alapon felkínálni azokat, hogy ne csak a legnehezebb sorsúak kapjanak.

magyarnarancs.hu: Úgy fest, korántsem ez a minta kezd érvényesülni. 

ST: Abban azért bízom, hogy például a fideszes parlamenti képviselő, Bajkai István posztja alatt a XVI. kerületi polgármester, a fideszes Kovács Péter azt írta, hogy a tervezet vállalhatatlan, és kérte, meg ne szavazza. S az előterjesztő Böröcz Lászlóval a hozzá címzett nyílt levelében is közölte, hogy „javaslatod megítélésem szerint marhaság”. Azt látom, hogy

a kormánypárti polgármesterek is érzik a döntés következményeinek súlyát, s remélem, megfelelő lobbierőt tudnak kifejteni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.