Eddig a kormánymédiában értekezett Szakács Árpád a „balliberális” kulturális diktatúráról, most a Mi Hazánknak tart előadást erről

  • BM
  • 2020. február 9.

Belpol

A szélsőjobboldali párt rendezvényén fog prédikálni a magyar kultúra ellenségeiről. Korábban Fidesz közeli médiumok felületein írt erről.

Szakács Árpád: A magyar kultúra ellenségei címen hirdet rendezvényt a Mi Hazánk Mozgalom.

Szakács Árpád újságíró a Fekete István Szabadegyetemen

null

A leírásból annyi derül ki, hogy a szélsőjobboldali nézeteket valló párt a Fekete István Szabadegyetem című rendezvénysorozatának első szemeszterében bevezető jelleggel havi egy előadást kínál az arra fogékonyaknak.

Az első ilyen alkalmon megnyitó beszédet mond a szabadegyetem igazgatója, Popély Gyula akadémiai doktor (aki az EP-választáson a Mi Hazánk listáján a 4. helyen szerepelt), míg a házigazda Novák Előd, a párt alelnöke lesz, az előadó pedig Szakács Árpád.

A kultúra diktatúrája

Január 31-én derült ki, hogy Szakács Árpád fizetés nélküli alkotói szabadságra megy. Korábban ő volt a Mediaworks központi szerkesztőségének a főszerkesztője. A kiadó olyan kormányközeli lapokért felel, mint a Ripost, a Világgazdaság vagy éppen a Figyelő, de az említetteken kívül több tucat sajtóterméket ad ki, köztük számos vidéki napilapot.

Szakácsot a Magyar Időkben 2018-ban indult publicisztika-sorozata, a Kinek a kulturális diktatúrája? tette ismertté a jobbos szubkultúrán kívül is; ebben azzal vádolta a kormányt, hogy nem sikerült a jobboldali köröknek kiszorítani a baloldali- és liberális oldalt a kultúrából, amely szerinte az állam pénzén kritizálja a jobboldalt. „Az elmúlt nyolc évben a jobboldali kultúrpolitika tevékenysége abban merült ki, hogy finanszírozta és elősegítette a balliberálisok kultúrpolitikáját” – fogalmazott 2018-ban.

Szakács Árpád tavaly novemberben megkapta a Lovas István-sajtódíjat. A ceremónián többek között azt mondta köszönőbeszédében: „A saját, tízmilliárdokkal megtámogatott köreink a legjobb esetben is minden hatás nélküli, kínosan amatőr látszatcselekvéssel próbálják elfedni a semmittevést”. (Lovas István nem sokkal a halála előtt a „legjobb és legbátrabb” magyar újságírónak nevezte Szakácsot). Szakács közös könyvet is jegyez Bayer Zsolttal, A kultúra diktatúrája címen.

A Fideszhez és a kormányhoz erősen kötődő Szakács Árpád most annak a pártnak a rendezvényére megy előadni, amely többek között „magyarellenesség” miatt feljelentette az Indexet, a Coca-Cola gyár előtt parádézott homofób kijelentéseivel, visszaállítaná a halálbüntetést, illetve újranyitná a szibériai gulágokat, hogy magyarországi rabokat deportáljon oda.

Színvonalas kultúrharc: előbb Szakács sült fel csúnyán, majd Jeszy gennyládázta a nem fideszes színészeket

Szakács Árpád és Jeszenszky Zsolt is csak nehezen nevezhető szakértőnek. Annál több a véleményük. A hétfői szabad, független kultúráért, a kormány törvénymódosítása ellen rendezett tüntetést követően a kormánypárti kultúrharcot elindító újságíró, szélesőjobbos beütésű ideológus, Szakács Árpád a Hír TV-ben osztotta az észt.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.