A szabad színházakért, a kultúra függetlenségéért tartanak tüntetést hétfő este 6-kor a Madách téren, a Facebookon hétfőn délutánig öszesen több mint 23 ezren jelezték, hogy ott lesznek vagy érdeklődnek az esemény iránt.
A tüntetést a Független Eladó-művészeti Szövetség mellett a Katóna József Színház, a Radnóti Miklós Színház és PanoDráma csoport szervezi, ez utóbbi igazgatója, Lengyel Anna a 24.hu-nak azt mondta, szerinte "a kormány megijedt", és ezért enyhített a tervezett változtatásokon.
A múlt héten ugyanis először az artportal.hu írt arról, hogy a kormány a kultúrafinanszírozás területének átalakítására készül, megszüntetné a Nemzeti Kulturális Alapot, a független színházak működési támogatás helyett csak egyes produkciókra pályázhatnának, a kőszínházak igazgatói kinevezéseinél pedig az emberi erőforrások minisztériumát (Emmi) vezető miniszter gyakorlatilag vétójogot kapna.
Bár az Emmi a kiszivárgott hírekre válaszul azt írta, az NKA nem szűnik meg, csak "megújul", a hétfőn végül benyújtott javaslatból teljesen kimaradt az NKA megszüntetése, csak egy Nemzeti Kulturális Tanács nevű szervezet létrehozása szerepel benne, valamint hogy az állami támogatásban is részesülő önkormányzati fenntartású színházaknak a működtetésükre vonatkozó kérelmet kell benyújtania. A javaslatot kivételes eljárásban fogják tárgyalni, így már szerdán szavazhatnak róla.
Lengyel Anna szerint jó, hogy kikerültek a javaslatból a leginkább támadott intézkedések, de szerinte még így is homályos az NKA jövőbeli szerepe, hogy hogyan is működik majd az önkormányzati színházak igazgatóinak kinevezése.
Hozzátette, még mindig nem kérdezték meg a szakmai szervezeteket a törvényjavaslatról, míg például a 2008-ban elfogadott előadó-művészeti szervezetektől szóló törvény elfogadását három évnyi szakmai egyeztetés előzte meg.
A PanoDráma vezetője elmondta azt is, hogy folytatják a tiltakozást, mindaddig, míg a tervezetet teljes egészében nem vonják vissza, és nem lesz szakmai egyeztetés a színházak ügyéről, illetve mert a törvény szerdai elfogadásáig, bármikor könnyedén vissza is kerülhetnek.
Lengyel Anna azt is mondta, nagyon szívesen látnák a további kimaradó színházakat is a tiltakozásokban, így például megemlítette, hogy bár a Vígszínházat is hívták az egyeztetéseikre, eddig semmilyen visszajelzést nem kaptak.
A hétfő esti tüntetésen, amelyet eredetileg a Városházánál tartottak volna, de a sok résztvevő miatt helyezték át a Madách térre, felszólal Jordán Tamás, Fullajtár Andrea, Sodró Eliza, Barda Beáta, Farkas Franciska, Mácsai Pál, Pintér Béla, valamint Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is.
A kultúra átalakításának tervezete ellen egy petíció is indult, ezt mostanra több mint 50 ezren írták alá.
Alföldi: „Aki benyal, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon"
A rendező szerint alig van olyan terület, ahol megmaradt a szakmaiság. „Fel akarnak állítani egy olyat rendszert, hogy aki rendes állampolgár, és aki őket támogatja, aki benyal a rendszernek, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon" - mondta Alföldi Róbert egy beszélgetésen, amit a Jurányi házban rendeztek.