Tízezres tüntetésen állnak ki a színházak függetlenségéért

  • narancs.hu
  • 2019. december 9.

Belpol

A kormány már most megijedt a tiltakozásoktól az egyik szervező szerint, de folytatják.

A szabad színházakért, a kultúra függetlenségéért tartanak tüntetést hétfő este 6-kor a Madách téren, a Facebookon hétfőn délutánig öszesen több mint 23 ezren jelezték, hogy ott lesznek vagy érdeklődnek az esemény iránt.

A tüntetést a Független Eladó-művészeti Szövetség mellett a Katóna József Színház, a Radnóti Miklós Színház és PanoDráma csoport szervezi, ez utóbbi igazgatója, Lengyel Anna a 24.hu-nak azt mondta, szerinte "a kormány megijedt", és ezért enyhített a tervezett változtatásokon.

A múlt héten ugyanis először az artportal.hu írt arról, hogy a kormány a kultúrafinanszírozás területének átalakítására készül, megszüntetné a Nemzeti Kulturális Alapot, a független színházak működési támogatás helyett csak egyes produkciókra pályázhatnának, a kőszínházak igazgatói kinevezéseinél pedig az emberi erőforrások minisztériumát (Emmi) vezető miniszter gyakorlatilag vétójogot kapna.

Bár az Emmi a kiszivárgott hírekre válaszul azt írta, az NKA nem szűnik meg, csak "megújul", a hétfőn végül benyújtott javaslatból teljesen kimaradt az NKA megszüntetése, csak egy Nemzeti Kulturális Tanács nevű szervezet létrehozása szerepel benne, valamint hogy az állami támogatásban is részesülő önkormányzati fenntartású színházaknak a működtetésükre vonatkozó kérelmet kell benyújtania. A javaslatot kivételes eljárásban fogják tárgyalni, így már szerdán szavazhatnak róla.

Lengyel Anna szerint jó, hogy kikerültek a javaslatból a leginkább támadott intézkedések, de szerinte még így is homályos az NKA jövőbeli szerepe, hogy hogyan is működik majd az önkormányzati színházak igazgatóinak kinevezése.

Hozzátette, még mindig nem kérdezték meg a szakmai szervezeteket a törvényjavaslatról, míg például a 2008-ban elfogadott előadó-művészeti szervezetektől szóló törvény elfogadását három évnyi szakmai egyeztetés előzte meg.

A PanoDráma vezetője elmondta azt is, hogy folytatják a tiltakozást, mindaddig, míg a tervezetet teljes egészében nem vonják vissza, és nem lesz szakmai egyeztetés a színházak ügyéről, illetve mert a törvény szerdai elfogadásáig, bármikor könnyedén vissza is kerülhetnek.

Lengyel Anna azt is mondta, nagyon szívesen látnák a további kimaradó színházakat is a tiltakozásokban, így például megemlítette, hogy bár a Vígszínházat is hívták az egyeztetéseikre, eddig semmilyen visszajelzést nem kaptak.

A hétfő esti tüntetésen, amelyet eredetileg a Városházánál tartottak volna, de a sok résztvevő miatt helyezték át a Madách térre, felszólal Jordán Tamás, Fullajtár Andrea, Sodró Eliza, Barda Beáta, Farkas Franciska, Mácsai Pál, Pintér Béla, valamint Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is.

A kultúra átalakításának tervezete ellen egy petíció is indult, ezt mostanra több mint 50 ezren írták alá.

Alföldi: „Aki benyal, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon"

A rendező szerint alig van olyan terület, ahol megmaradt a szakmaiság. „Fel akarnak állítani egy olyat rendszert, hogy aki rendes állampolgár, és aki őket támogatja, aki benyal a rendszernek, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon" - mondta Alföldi Róbert egy beszélgetésen, amit a Jurányi házban rendeztek.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.