Sztrájkolnak az ortopédcipő-készítők - az MTI nem hajlandó beszámolni erről
therapy-center-5112724_960_720.jpg

Sztrájkolnak az ortopédcipő-készítők - az MTI nem hajlandó beszámolni erről

  • 2020. augusztus 18.

Belpol

Ellehetetlenülhet a gyógyászati segédeszközök gyártása.

Egyre nehezebb helyzetben vannak az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártói. Évek óta húzódik a gazdasági helyzetük rendezése, a szakemberek jó része nyugdíjközeli életkorú, és nincs tartaléka, hogy a vírus miatti leállás okozta kimaradást átvészelje. Erre a helyzetre akarja felhívni a figyelmet az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége (OCSZ), mely sztrájkot hirdetett augusztus második hetére.

A már zajló sztrájkról szóló közleményt az MTI nem volt hajlandó beszámolni, mert álláspontjuk szerint sztrájkba invitálásnak minősülhet, mely a szabályzatuk 14.8-as pontjába ütközik ("A közlemény nem mozgósíthat konkrét politikai akcióra, tüntetésen, vagy bármely rendezvényen történő részvételre...")

A szövetség az alábbi közleményt akarta megjelentetni az állami hírügynökségen keresztül:

Az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége sztrájkba hívta a magyar ortopéd cipő gyártással foglalkozó vállalkozásokat 2020.08.17-23 között. A munkalassító sztrájk célja, hogy felhívja a figyelmet a szakma létét és az ellátás biztonságát fenyegető mértékű alulfinanszírozottságra. A gyártók nem látják biztosítottnak a szabályos működéshez szükséges forrásokat, hiszen 10 évvel ezelőtt megállapított "hatósági árakon" kénytelenek dolgozni, mely már nem fedezi 2020-ban a termékek árait. A szövetség direkt erre a rövid hétre időzítette az első, figyelemfelhívó tiltakozást, mert így éri a legkevesebb hátrány a betegeinket, ugyanakkor amennyiben nem tapasztal a szakma ÉRDEMI előrelépést a finanszírozásban, ez esetben az ősz folyamán várhatóan több hétig tartó, vagy szükség esetén teljes munkabeszüntetéssel járó általános sztrájkot hirdetünk, hiszen nem tudják a kis gyártók saját forrásaikból tovább finanszírozni az állami ellátást.

A Magyar Narancs májusban számolt be arról, milyen nehéz helyzetben vannak az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártói.

Minden ötödik kiesik

Az egyedi gyógyászati segédeszközök gyártóit eleve csődközeli állapotban érte a járvány. Évek óta húzódik a gazdasági helyzetük rendezése, a szakemberek jó része nyugdíjközeli életkorú, és nincs tartaléka, hogy a vírus miatti leállás okozta kimaradást átvészelje. „1994 óta dolgozunk, több megyében is van üzletünk, havi 500 pár cipőt készítettünk átlagosan a járvány előtt.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.