Tüntettek a debreceni akkugyárépítés ellen

  • narancs.hu
  • 2023. január 28.

Belpol

Mégse legyünk nagyhatalom?

Több százan tüntettek szombaton Debrecenben a város mellé tervezett akkumulátorgyár megépítése ellen.

A demonstrációt élőben közvetítette a Mérce.

Tavaly augusztus óta lehet tudni, hogy a CATL Európa második legnagyobb akkuüzemét építené meg a város mellett. A kormány nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá nyilvánította ezt a gyárépítést, 88 milliárd forintot szán az ipari park áramellátásának fejlesztésére, hogy a működés biztosított legyen.

A beruházás ellen azonban sokan tiltakoznak.  Például azért aggódnak, mert a gyár vízigénye a hírek szerint nagyobb lesz, mint a városé, a gyártáshoz sok mérgező anyagot használnak, és tartanak attól, ezek a vegyületek a természetbe is kijutnak. Attól is félnek, hogy a 9000 embernek munkát adó üzem építtetője nem fogja maradéktalanul betartani a magyar törvényeket. 

A kormány azonban nem lát semmilyen problémát a beruházás háza táján. Gulyás Gergely miniszter azt javasolta a helyieknek, fontolják meg az építkezés támogatását.

A fórumokon, ahol a beruházásról lehetett információt kapni, indulatos reakciók is voltak. A Fidesz helyi frakciója utóbb úgy találta, hogy az ellentéteket akkuüzemügyben az ellenzéki pártok szítják, és az egyeztetésből politikai cirkusz lett. A célzást az LMP magára vette, mondván, tényleg minden törvényes eszközt bevet annak érdekében, hogy ne valósuljon meg a beruházás, ilyen eszköz a népszavazás is. 

Szombaton a tüntetés Mikepércsről indult, mert az a település is közel lenne a tervezett gyárhoz. A tiltakozók dél után értek be a debreceni Kossuth térre. Az egyik szervező a Telex cikke szerint azt mondta, a tüntetést helyi családanyák szervezték, és szó sincs politikai indíttatásról. Elhangzott, hogy az emberek korábban számos kérdésükre nem kaptak választ. Szó volt arról a demonstráción, hogy ez a tiltakozás ösztönös önvédelmi reakció, az akkumulátorgyártó nagyhatalomról szóló kormányzati vízióról egy szónok azt mondta, az szembemegy a magyarok hosszútávú érdekeivel, „öngyilkosság”. 

Az akkumulátorüzem-építés miatt nem csak Debrecen mellett aggódnak, és kormánypárti aggódó is akad:

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.