Ujhelyi: A háború előtt is inflációra hivatkozott a kormány

  • narancs.hu
  • 2022. november 6.

Belpol

Az EP-képviselő arra emlékeztet, hogy egy éve vezette be a kormány az üzemanyagok hatósági árát.

Egy éve Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra a kormányinfón a koronavírus-járvány elleni intézkedésekről, az oltási kampányról és a rezsiválsággal kapcsolatos kormányzati döntésekről beszélt – emlékeztet vasárnapi nyílt levelében Ujhelyi István európai parlamenti képviselő.

A baloldali politikus idézi Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szavait, aki arról beszélt – négy hónappal az ukrajnai háború kirobbanása előtt –, hogy Európában energiaválság van, egy év alatt 400 százalékkal nőttek a rezsiárak, és ez „rezsiválságot eredményezett”.

A miniszter akkor jelentette be, hogy 480 forintban maximálják az üzemanyagok árát, abban bízva, ez jó hatással lesz, mérsékli az inflációt.

Ujhelyi emlékeztet, a kormány szintén az inflációra hivatkozva idén januárban vezetett be hatósági árat bizonyos élelmiszerekre, és még akkor is valószírűtlennek tűnt, hogy háború lesz, olyannyira, hogy Bayer Zsolt azt mondta egy műsorban, „Oroszország nem fogja megtámadni Ukrajnát, ezt egy hülye is tudja.”  

Ez az időrendi áttekintés Ujhelyi szerint azért fontos, mert látszik, már hónapokkal Ukrajna megtámadása előtt gond volt, kezelni kellett a problémákat, ez pedig az EP-képviselő szerint azt bizonyítja, hogy a kormány most meghirdetett konzultációja hazugságon alapul. Mert az orosz támadás után bevezetett uniós szankciókra most „a Fidesz bőszen hivatkozik az elszabadult infláció, az áremelkedések, a forint gyengülése, az energiaválság és talán lassan még a rossz idő kapcsán is, egyfajta kizárólagos tényezőként, kizárólagos okozóként”.

„A valóság tehát – azoknak, akiket ez még egyáltalán érdekel – nem más, mint hogy a magyarországi megélhetési válságot, benne a forintgyengülést és a vágtázó inflációt alapvetően a rossz kormányzati gazdaságpolitika, a választások előtti felelőtlen osztogatás, az EU-val szembeni állandó arcoskodás és harcoskodás okozta, nem pedig az egyébként Orbán Viktor által is támogatott európai szankciók. Igen, a Putyin által indított háború kétségtelenül negatív hatással van szinte mindenre a mostani életükben, de az konkrétan nettó hazugság, hogy a véres agressziót indító rezsimmel szembeni szankciók feloldása azonnali áresést, forinterősödést, inflációcsökkenést és Kánaánt hozna. Hiszen látjuk, maga a kormány jelentette be jóval a háború előtt, hogy radikális lépésekre kényszerül az infláció elszabadulása és a forint romlása miatt. Tizenkét év korlátlan hatalomgyakorlás elszalasztott lehetőségeit, hibáit és bűneit akarják most ismét máson leverni: a soros, a migráns, a nemváltó óvodás után ismét vissza a régi recepthez, a távolból magyarelleneskedő brüsszelitákhoz” – írta a képviselő.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.