Ujhelyi: A háború előtt is inflációra hivatkozott a kormány

  • narancs.hu
  • 2022. november 6.

Belpol

Az EP-képviselő arra emlékeztet, hogy egy éve vezette be a kormány az üzemanyagok hatósági árát.

Egy éve Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra a kormányinfón a koronavírus-járvány elleni intézkedésekről, az oltási kampányról és a rezsiválsággal kapcsolatos kormányzati döntésekről beszélt – emlékeztet vasárnapi nyílt levelében Ujhelyi István európai parlamenti képviselő.

A baloldali politikus idézi Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szavait, aki arról beszélt – négy hónappal az ukrajnai háború kirobbanása előtt –, hogy Európában energiaválság van, egy év alatt 400 százalékkal nőttek a rezsiárak, és ez „rezsiválságot eredményezett”.

A miniszter akkor jelentette be, hogy 480 forintban maximálják az üzemanyagok árát, abban bízva, ez jó hatással lesz, mérsékli az inflációt.

Ujhelyi emlékeztet, a kormány szintén az inflációra hivatkozva idén januárban vezetett be hatósági árat bizonyos élelmiszerekre, és még akkor is valószírűtlennek tűnt, hogy háború lesz, olyannyira, hogy Bayer Zsolt azt mondta egy műsorban, „Oroszország nem fogja megtámadni Ukrajnát, ezt egy hülye is tudja.”  

Ez az időrendi áttekintés Ujhelyi szerint azért fontos, mert látszik, már hónapokkal Ukrajna megtámadása előtt gond volt, kezelni kellett a problémákat, ez pedig az EP-képviselő szerint azt bizonyítja, hogy a kormány most meghirdetett konzultációja hazugságon alapul. Mert az orosz támadás után bevezetett uniós szankciókra most „a Fidesz bőszen hivatkozik az elszabadult infláció, az áremelkedések, a forint gyengülése, az energiaválság és talán lassan még a rossz idő kapcsán is, egyfajta kizárólagos tényezőként, kizárólagos okozóként”.

„A valóság tehát – azoknak, akiket ez még egyáltalán érdekel – nem más, mint hogy a magyarországi megélhetési válságot, benne a forintgyengülést és a vágtázó inflációt alapvetően a rossz kormányzati gazdaságpolitika, a választások előtti felelőtlen osztogatás, az EU-val szembeni állandó arcoskodás és harcoskodás okozta, nem pedig az egyébként Orbán Viktor által is támogatott európai szankciók. Igen, a Putyin által indított háború kétségtelenül negatív hatással van szinte mindenre a mostani életükben, de az konkrétan nettó hazugság, hogy a véres agressziót indító rezsimmel szembeni szankciók feloldása azonnali áresést, forinterősödést, inflációcsökkenést és Kánaánt hozna. Hiszen látjuk, maga a kormány jelentette be jóval a háború előtt, hogy radikális lépésekre kényszerül az infláció elszabadulása és a forint romlása miatt. Tizenkét év korlátlan hatalomgyakorlás elszalasztott lehetőségeit, hibáit és bűneit akarják most ismét máson leverni: a soros, a migráns, a nemváltó óvodás után ismét vissza a régi recepthez, a távolból magyarelleneskedő brüsszelitákhoz” – írta a képviselő.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."