Menthető és menthetetlen helyzetek a mentőszolgálatnál

Vérzik, vérzik

Belpol

Eszköz- és emberhiány, ráadásul a meglévő, eleve elégtelen mentős kapacitást terhelő pluszfeladatok – a rendszerben kódolva van a hibázás lehetősége. Valójában az a csoda, hogy nem gyakrabban történnek ilyen esetek.

Idén október 11-én vérezni kezdett egy beteg az egyik fővárosi egészségügyi intézmény krónikus belgyógyászatán. A főorvos délután háromnegyed háromkor interneten értesítette a mentőszolgálatot, kérte az idős hölgy sürgős átszállítását a Honvédkórházba, mert úgy ítélte meg, valószínűleg műteni kell. A beteg hozzátartozója ezután óránként hívta a 112-es segélyhívót, kérdezte, miért nem érkezik még a mentőautó. Egyszer át is adta a főorvosnak a telefont, akivel a diszpécser azon vitatkozott, hogy azonnali, vagy két órán belüli szállítást kért a főorvos – ez azonban már az első bejelentés után négy órával történt.

Este nyolckor a betegről a krónikus osztályon azt mondták, életveszélyben van. A hatodik órában megérkezett egy mentő, egy mentőápoló-tanulóval. Ő a vérzést látva kimondta: rohamkocsira van szükség, mert csak orvosi felügyelet mellett lehet elvinni a beteget. Ezután még másfél óra telt el, mire a beteg megérkezett a Honvédkórházba. Nem tudtak rajta segíteni, hajnalban meghalt.

Priorizálni

A mentőknél belső vizsgálatot indítottak az ügyben. Ennek eredményéről november 19-én tájékoztatta az elhunyt családját Till Zsolt, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Közép-magyarországi Regionális Mentőszervezetének igazgatója. Részvétet nyilvánított maga és kollégái nevében. Leírta, hogy átnézték az eset dokumentumait, a mentésirányítási rendszer archívumát, meghallgatták a segélyhívásokat fogadó mentésirányítókat, a mentésvezetőket, akik akkor szolgálatban voltak, és meghallgatták a segélyhívásokat is.

„Tájékoztatom, hogy (…) nem a feladatok beérkezési sorrendje alapján kerülnek riasztásra a mentőegységek, hanem a probléma jellege és súlyossága alapján” – nyomatékosította Till Zsolt. Ennek azért van jelentősége, mert „az őrzött szállítási igény leadása esetén a megrendelő orvosnak a megrendeléskor meg kell adnia” a vonatkozó miniszteri rendeletben meghatározott adatokat, így a beteg személyes adatain felül többek között az irány­diagnózist, az alkalmazott terápiát, a beteg állapotát, a szállítás alatt várható kompliká­ció(ka)t, az esetleges légútbiztosítás módját, továbbá a légzés, keringés és egyéb adatokat. „A mentésirányítás a megrendelő orvos által megadott adatok figyelembevételével priorizálja az adott szállítási igényt” – áll a levélben.

Egészségügy - OMSZ új ügyeleti alapellátási rendszer Debr

 
Korlátozott kilátások
Fotó: MTI/Oláh Tibor

 

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk