Itt tart valójában a svájci farkas ügye

Bűn

A jeladó megvan, a tetemről nem tudunk. Gyanúsított nincs, az állítólagos vallomás kamu.

A Svájcból idáig vándorolt fiatal hím farkast valószínűleg lelőtték.

Aki tette, nagy eséllyel vadász, ezt a boon.hu írta meg először április 12-én. 

A Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást indított természetkárosítás miatt, de részleteket nem közölt.

Ennél sokkal többet máig nem tudunk.

A nyomozókon kívül mindenki a sajtóból vagy a közösségi médiából  tájékozódik. Eszerint azt, hogy valami baj lehet a farkassal, abból lehetett tudni, hogy a jeladó, amely az állaton volt, egyszer csak azt közvetítette, nagy sebességgel halad egy autóúton. Ez a farkasokra nem jellemző. A jeladót később megtalálták a Hernádban. Arról nincs hivatalos információ, milyen körülmények között került le a farkasról, és arról sincs, hogy a farkas teteme meglenne. Lehet, megtalálta a rendőrség, de nem közli, mert számít, milyen jeleket látnak rajta, és ahhoz képest mit mond majd a gyanúsított – ha gyanúsítottként hallgatnak ki valakit.

Csütörtökön a HírTV Radar című műsorában ugyanis ismét annyi hangzott el, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda természetkárosítás miatt folytat büntetőeljárást, de gyanúsított egyelőre nincs.

Arról, hogy van valaki, akit meghallgattak, illetve kapcsolatba hozható az üggyel, és nyíregyházi illetőségű, szintén lehet olvasni.

A közösségi médiában a fotóját is közzé tették, két kitakart arcú nő társaságában. Aki posztolta április 14-én, egy jó barátjától kapta a képet, így tehát tuti biztos benne, hogy a fotón látható férfi a farkasölő, vadász is, gazdag is, nagyon jó körökben mozog, „földek tartoznak a vagyonához”. Ezt a fotót mi inkább nem közöljük.

Arról is lehetett olvasni, hogy a rendőrök ebben az ügyben nyomozva először téves címre vonultak ki nagy erőkkel.

Szintén a HírTV ismertetett egy állítólagos vallomást, amelyről azóta kiderült, hogy eredetileg egy vadászati portálon jelent meg, szerzője viccnek szánta.

Eszerint a meghallgatott ember aznap tényleg kiment vadászni, de igazán a vándormadarak vonulását szerette volna megfigyelni. Puskát csak azért vitt, hátha beteg vaddal találkozik. Kutyának nézte a farkast, megetette kutyatáppal, a jeladós nyakörvet pedig közben levette róla, mert úgy látta, zavarja a mozgásban. Még betadinnal fertőtlenítette is a farkas nyakát, ahol a nyomkövető kidörzsölte. Ha tudta volna, hogy farkasról van szó, szelfit csinált volna vele.

Ha ezt bárki mégis komolyan venné, azon túl, hogy a farkast – ráadásul közelről – laikusok is meg szokták tudni különböztetni a kutyától, Szilágyi István, a Fehér Kereszt Állatvédő Liga elnöke a tévében elmagyarázta, a történet miért nem életszerű. Egy vadon élő farkas messzire elkerüli az embert, nem lehet megetetni kutyatáppal, és nem hagyná, hogy bárki hozzáérjen, azt meg főleg nem, hogy miközben eszik, matasson rajta.

Szilágyi tizenhárom éve foglalkozik farkasokkal, és a svájci hím példányról, még amikor biztosan élt és a Dunántúlon járt, lapunknak is nyilatkozott:

Az ügyben megkérdezett szakértők jellemzően azt mondják, az az életszerű, hogy a farkas már nem él, másképp nem kerülhetett le róla a jeladó. Valószínű, lelőtték, és az eljárás remélhetőleg eredménnyel, jogerős ítélettel zárul.

Azért az alapján, ami történt, és ami valószínűsíthető, sokan véleményt nyilvánítottak az esetről.

Pápai Gábor karikaturista így képzeli el az esetet.  Nagy János, a miniszterelnök titkára így ítélkezett. Dragomán György így, Pilinszky János versét idézve emlékezett meg a farkasról, Jászberényi Sándor pedig arra figyelmeztet, „egy jogállamban nem petíciók fogják eldönteni, hogy letöltendő börtönbüntetést kap-e a vadász, ez ugyanis a bíróság privilégiuma. Bárki, aki ilyet követel nem hisz a jogállamban, a bírósági eljárásban. A lincselést preferálja, érzelmi alapon.” Arról, hogyan reagált a közvélemény erre az esetre, születtek további reakciók: miért kár a korlátos szabadidő társadalmi aktivizmusra szánt részét arra áldozni, hogy akasztást, kézlevágást, börtönt követelnek a vadásznak. 

A feltételezett verziók közül a legjellemzőbbnek az tűnik, hogy aki lőtt, kóbor kutyának nézhette az állatot. Amikor látta, mit talált el, megijedhetett, a tetemet elrejtette valahová, a jeladót a folyóba dobta.

Azt, hogy ez így lehetett, az alapján gondolhatjuk, hogy a szintén védett barátkeselyűvel valami hasonló történt: lelőtték, meglátták, hogy jeladó van rajta, a testet megsemmisítették, a jeladót eldobták.

A védett állat elpusztítása természetkárosítás, amiért három évig terjedő szabadságvesztés jár – tisztázta Földvári Attila, a Magyar Országos Vadászkamara szóvivője a Narancs.hu kérdésére. Az pedig, ha azzal védekezik az illető, nem ismerte föl, mire lő, személyes véleménye szerint súlyosbító tényező. Előrebocsátotta, a kamara is a sajtóból tájékozódik az esetről, mint mindenki más. A köztestületnek akkor lesz feladata az ügyben, ha jogerős ítélet születik valaki ellen, mert attól be kell vonni a vadászjegyét – ha tényleg vadász volt az illető.

Arról is lehetett olvasni, hogy esetleg a háziállatok védelmében lőtt a vadász a farkasra, tehát „dúvadnak” tekintette, valamilyen régi beidegződés vagy szokás alapján. A farkas azonban védett állat, nem „dúvad”. Ezt a fogalmat – és a szemléletet, ami kapcsolódott hozzá –, Földvári Attila szerint remélhetőleg már kinőtte a vadgazdálkodás. Abból az időből származik, amikor minden, ami az ember számára hasznos állatokban kárt tett, tűzzel-vassal irtandó volt. Most a vadgazdálkodás is ökológiai rendszerekben gondolkodik, a fogalomtár nem ismer dúvadat, csak olyan fajokat, amelyek kárt tehetnek. Az tényleg a gazdálkodás velejárója, hogy a vadállományban vagy másban kárt tevő fajok egyedeit figyelik, és esetenként vadásznak is rájuk. A kóbor kutyákat is azért lövik le adott esetben, mert a természetben ragadozóként viselkednek, és akár az embert is megtámadhatják.

Elvileg megeshet, hogy ha még nem került elő, valaki rábukkan a farkas tetemére. 

Előfordul, hogy a természetjárók találkoznak elejtett állatok maradványaival. Ez felháborodást szül. Elvileg nem tiltja semmi, hogy a vadászható fajok zsigereit a természetben hagyják a vadászok – de csak azt, a kóbor kutyát például nem.

„Valóban gyakorlat, hogy a zsigereket bedobják a sűrűbe, és azok másnap reggelre eltűnnek, mert elviszi a róka, a sakál, a borz, a holló – mondja Földvári Attila. – A holló állománya az utóbbi évtizedekben ennek köszönhetően erősödik. Egy állami erdőgazdaság területén tapasztalták, ha eldördül a puska, perceken belül megjelennek a hollók. Feltételezzük, az aranysakál állományának megerősödése részben arra vezethető vissza, hogy nagyvadas területeken, ahol a téli hajtóvadászatok után kidobták a zsigereket, a sakál ennivalót kapott, épp akkor, amikor a legnagyobb szüksége volt rá.”

Földvári Attila azt mondja, egyre elterjedtebb módszer az, amikor a vadásztársaság rendel egy markolót egy várhatóan nagy terítékű nagyvadvadászat előtt, gödröt ásat, és a fel nem használt maradványokat abban temetik el. Más gazdálkodók ilyen esetben eleve rendelnek egy konténert az ATEV Zrt.-től, abba kerülnek a maradványok, amelyeket az állatifehérje-feldolgozó üzem ártalmatlanít.

Az további jogsértés farkasügyben – bár nem olyan súlyú, mint a természetkárosítás –, ha bebizonyosodik, hogy a tettes a testet elrejtette, vagy bárhol a természetben hagyta.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.