Újabb kényszerintézkedéseket rendeltek el a pünkösdi egyházat érintő súlyos visszaélések miatt

Bűn

Nem sokkal azt követően, hogy a Magyar Pünkösdi Egyház csaknem teljes elnöksége lemondott, felgyorsulni látszanak az események. Az egyházhoz tartozó békéscsabai Közösségi Misszió két ügyvezetőjének közel egy évvel ezelőtti letartóztatása után újabb két gyanúsított elleni kényszerintézkedésről döntött csütörtökön a Békéscsabai Járásbíróság.

„A büntetőügyben a mai napon két személy bűnügyi felügyeletének az elrendelésére került sor, nevük kapcsán személyiségi jogaikra tekintettel tájékoztatást nem tudok adni.” Ezt a választ kaptuk a Békés Vármegyei Főügyészségtől csütörtök délután arra a kérésünkre, hogy meg nem erősített információink szerint a Magyar Pünkösdi Egyház (MPE) tartozó békéscsabai központú Közösségi Misszióhoz köthető ügycsoportban különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette, különösen jelentős értékre, bűnszervezetben elkövetett pénzmosás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt újabb fontos nyomozati cselekmények történtek.

A főügyészség rövid válasza azt jelenti, hogy a két most lekapcsolt személy őrizetbe vétele után a vádhatóság előterjesztése alapján a Békéscsabai Járásbíróság nyomozási bírója velük szemben elrendelte a bűnügyi felügyeletet. Ez a terheltek szabad mozgáshoz és a lakóhely, illetve a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozza. (Bűnügyi felügyelet elrendelése esetén a bíróság előírja, hogy a terhelt a számára meghatározott területet, lakást, egyéb helyiséget, intézményt vagy ahhoz tartozó bekerített helyet engedély nélkül nem hagyhatja el, meghatározott jellegű nyilvános helyeket, nyilvános rendezvényeket vagy meghatározott közterületeket ne látogasson, illetve meghatározott időközönként és módon a rendőrségen jelentkezzen.)

Értesüléseink szerint az MPE rendszeréhez tartozó gyulai Gordiusz Intézmény és a miskolci Élim Szolgálat vezetőjéről van szó.

A gyulai egyházi intézmény vezetője civilben jogász és a Békés Vármegyei Ügyvédi Kamara tagja. Több helybeli jogász a főügyészségi tájékoztatástól függetlenül elmondta, informálisan tudnak arról, hogy kollégájukat a NAV-nyomozók az utóbbi napokban lekapcsolták. Az ügyvédet nyilvánosan megadott elérhetőségeinek egyikén sem sikerült utolérnünk.

Azokra a kérdésekre, miszerint az ügyben vádalku született egy, már régebb óta letartóztatásban lévő személy és az ügyészség között, valamint arra, hogy az ügyben várhatóan tovább bővülhet-e a gyanúsítotti köre, a vádhatóság a nyomozás érdekeire hivatkozva nem válaszolt. Ugyanakkor tény, a tavaly tavasz óta rács mögött lévő dr. V. Gy. és dr. V. K., a békéscsabai központú Közösségi Misszió ügyvezetői egy már sokadik hosszabbítás után március 30-ig biztosan előzetes letartóztatásban maradnak.

Cégadatbázis alapján tudható, hogy Gordiusz Intézmény 47 főt foglalkoztat és belső, a Magyar Pünkösdi Egyházhoz tartozó jogi személynek számít, amely alapvetően étkeztetéssel foglalkozott. A miskolci székhelyű Élim Szolgálat 66 személyt foglalkoztat, s ugyancsak egyházi jogi személy és ugyanúgy melegétkeztetéssel foglalkozik. A Gordiusz Intézmény és az Élim Szolgálat – legalábbis papíron – naponta 20 ezer ember étkeztetésről gondoskodott. Az pedig már korábban megírtuk, hogy a NAV nyomozói és a Békés Vármegyei Főügyészség az esettel kapcsolatos károkozás nagyságrendjét 8 milliárd forintra taksálja.

A mosrani esetről elsőként beszámoló Esti Újság most végrehajtott őrizetbe vétel és elrendelt letartóztatás kapcsán azt írta, a két bűnügyi felügyelet alá került gyanúsított állítólag több mint 1 milliárd forint eltüntetésében vehetett részt. Meg nem erősített hírek szerint 600 millió forintért vásároltak evangelizációs szolgáltatást egy olyan cégtől, amelynek a tulajdonosa a Magyar Pünkösdi Egyház. A portál azt is tudni véli, hogy bár tavaly az ügyben az adóhatóság sok számlát zárolt, de a Szocnet, egy ugyancsak a MPE-hez tartozó egyházi intézmény számláit nem, és innen tűntek el pénzek. (A Szocnet Igazgatási Központ ugyanazon a címen található Békéscsaba belvárosában, ahol az ügy középpontjában álló Közösségi Misszió is.) A mostani gyanúsítások és letartóztatás ezzel lehet összefüggésben.

A Magyar Pünkösdi Egyházat megrázó visszaéléssorozat és büntetőeljárás nyomán ez év január közepén lemondott az egyház csaknem teljes elnöksége arra hivatkozva, hogy „mindenben támogatják a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tényfeltáró munkáját, és még a látszatát is szeretnék elkerülni annak, hogy vezető pozíciónkat a vizsgálat befolyásolására kívánnák használni”. Mások ezzel szemben úgy vélik, hogy azért történt ez, mert: „Az elnökség és egyháztanács hat tagja még időben, emelt fővel távozhat a pünkösdi egyház éléről, megelőzve, hogy posztjukról őrizetbe vétellel, esetleg megbilincselve állítsák fel őket.”

A NAV nyomozói több milliárdos nagyságrendet elérő vagy azt megközelítő összegű számlát találtak az üggyel összefüggésben külföldi, így ausztriai és romániai bankokban. Arról is beszámoltunk, hogy tavaly tavaszi őrizetbe vételük és letartóztatásuk előtt a Közösségi Misszió két ügyvezetője, dr. V. Gy. és dr. V. K. belépett a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségbe.

(Címlapképünkön a Magyar Pünkösdi Egyház budapesti székháza)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.