Egotrip

László Géza: Visszajátszás

Lekászálódni a trambulinról

Egotrip

Javában zajlanak az uniós tárgyalások. Legalábbis ezt halljuk. Elsősorban Navracsics Tibor optimista interjúiból, de korábban egy dodonai közleményben az Európai Bizottság is hírt adott az eseményekről.

Arra, hogy a kormány tárgyalási pozíciója mennyit romlott az elmúlt egy évben, az uniós helyreállítási alap hitele a legjobb példa: egy éve még elutálta a kormány ezt az olcsó forrást, most viszont hirtelen nagyon együtt működőek lettek a lehívás érdekében. Utoljára ilyen fordulatot akkor éltünk át, amikor a miniszterelnök 2011 szeptemberében büszkén bejelentette az IMF és az EU hiteleinek a visszafizetését, aztán alig fél évre rá IMF-tárgyalót jelölt ki, mert elakadt az ország finanszírozása. A washingtoni héjákról szóló összeesküvés-elméleteket hirtelen lekeverték a kormánymédia súgógépeiről, és még olyan mondatokat is hallhattunk akkoriban, hogy az IMF a mi bankunk. Uniós tagságunk és európai elkötelezettségünk akkoriban még nem is lehetett kérdés.

2011-ben a globális válság második, európai hulláma kapott el minket, most a háború, az energiaválság, a várható recesszió és a magas infláció fenyeget. Tárgyalási pozíciónk mind az említett hitel, mind a kohéziós alap hosszú távú támogatásai ügyében lényegesen rosszabb, mint korábban. Az ország gazdasági, energiabeszerzési sebezhetősége, a kormány jogállamiságot sértő lépései és politikai elszigetelődése is szerepet játszottak ebben, hogy csak négy okot említsek. Uniós egyezség nélkül valószínűleg súlyos gazdasági és társadalmi válságnak nézünk elébe.

Ennek ellenére az elmúlt hetekben végletesen ellentmondó hírek érkeztek arról, lesz-e egyáltalán megállapodás. Miközben Navracsics Tibor 98,8 százalékra becsülte a megegyezés valószínűségét, a Tusnádfürdőről visszaérkező bennfentesektől, például Lentner Csabától – Matolcsy György bizalmasától – azt hallottuk, nem lesz megegyezés. Sőt, Lentner még azt is felvetette, hogy a rezsim kiválasztottjainak is be kellene szállni az ország finanszírozásába, aminek nyilván kevés a realitása, de megerősíti, hogy Lentner szkeptikus a megállapodással kapcsolatban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.