Sziszifuszi küzdelem a vizeinkbe telepített busák ellen

Kínai óriások

Élet + Mód

Nagyra nőnek, csapatban járnak, eleszik a planktont az őshonos fajok ivadékai elől, és olykor a vízfelszín fölé ugorva menekülnek, oldalba kapva, lefejelve a kajakost, akitől megijedtek. A Kínából 1963-tól betelepített busákról sokáig azt hitték, nálunk csak nőnek, nem szaporodnak.

Boros Gyula 2024. december 17-én hatvan kilogrammnál biztosan nehezebb busát fogott a Ráckevei-Dunában. Jó lett volna tudni, pontosan mekkora volt, de a digitális halmérleg, ahogy a horgász mérni kezdte a zsákmányt, hatvan kilónál villogni kezdett és föladta. A horgász a téli körülményekhez igazodó kézműves bojlival etetett és pecázott. (A bojliról lásd: Gombóc a torokban, Magyar Narancs, 2022. június 29.) Az őrölt, áztatott pelletet és a bojlit megfőzte, leöntötte csemegekukorica-konzervvel, így az anyag a vízbe dobva felhőként terjedt szét. Ez több halfaj számára is vonzó szokott lenni. Amikor a pecás a kapást észlelve bevágott, azt gondolta, egy nagyobb ponty akadt a horogra. Ahogy feljött a felszínre a hal, meglepődött. A fárasztás 20–25 percig tartott. A horgász a termetes pontyokra készülve a boltban kapható legnagyobb, másfél méter mély merítőt használja. A busa még éppen bele is fért. Lefényképezkedett a hallal. Annak, hogy a tömeg mérése nem sikerült, nem tulajdonított különösebb jelentőséget. Utóbb, a közzétett fotó alapján kommentelték a horgászok, hogy a hal 65–75 kilós lehet. A Ráckevei-Dunán az eddig kifogott és dokumentált legnagyobb busa 69 kilós volt. Lehet, Boros Gyulának ez volt élete eddigi legnagyobb hala, miután a nyáron 65 kilós tokhallal fotózkodhatott. Korábban fogott már harminckilós busát is, ami nem a termete, hanem a színe miatt volt különleges: narancssárga-fekete foltok borították. A kifogott halakat általában visszaengedi, a busával muszáj kivételt tenni, mert idegenhonos és invazív fajnak minősül, kötelező elvinni.

Érezni lehet a szagukat

Elsősorban pontyra szokott horgászni – ahogy a Ráckevei-Dunára járó sporttársainak döntő többsége –, de most elhatározta, hogy 2025-ben kifejezetten busára is megy. „Nálunk is nagyon sok van – mondta a Narancsnak Boros Gyula –, amikor egy ilyen csapat megjelenik a part közelében, azt nem csak látni lehet, de érezni is. Jellegzetes, olajos szagú lesz tőlük a levegő. Tejjel, hígra kell keverni az etetőanyagot, hogy lebegjen. A horogra popup – lebegő – csalit kell tűzni, és ahogy szűrögetik a felhőt, behörpölik a horgot.”

A busa horgászata azért körülményes, mert olyan táplálékot nem fogyaszt, amit horogra lehetne tűzni. A fehér busa (Hypophthalmich­thys molitrix) és a pettyes busa (Hypo­phthal­michthys nobilis) Kínában őshonos pontyféle. Magyarországra 1963-tól telepítették be mindkettőt, gazdasági megfontolásból: legyen olyan hal is a vizeinkben, amely a planktonokból állít elő halhúst. Ezt a felelőtlen döntést világszerte több helyen meghozták. Nem számoltak azzal, hogy a többi hal ivadékai ugyanúgy planktonokon élnek, mint a busa. A távol-keleti jövevény mindenütt végzetes hatást gyakorol az őshonos életközösségekre. (Lásd: Idegenek az éjszakában, Magyar Narancs, 2024. június 5.) A hatás szemmel látható. A laikus annyit tud, hogy a hazai vizek királya a ragadozó életmódot folytató harcsa, mázsás példányai is előfordulhatnak. A második legnagyobbra növő hal most már a busa, és valószínűleg mindenütt több van belőle, mint harcsából.

 
Nagy, rossz halacska
Forrás: Juhász Máté biológus, ökológiai halász 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.