VERZIÓ melléklet

Dokumentum: Hoyerswerda | Frontex

Film

Hoyerswerda mérsékelten izgalmasnak tűnő kisváros Szászországban, valahol félúton Bautzen és Cottbus között, vagy Drezda és Cottbus között, mindegy, a valamikori NDK területén. A valamikori NDK pedig egyéb orwelli jó tulajdonságai mellett finoman szólva is tébolyodott nehéziparáról volt ismert messze földön: nemcsak Magyarországon, ahol a nyolcvanas évek elején a KISZ-fiatalok közt kifejezetten sikknek számított az NDK-ban ledolgozni egy hároméves turnust, de még a távoli Mozambikban is. Onnan is jöttek fiatalok melózni.

A film teljes időtartama alatt osztott képmezőt látunk, az egyik a városka rettenetes gyáróriását mutatja fölülről, mit mondjunk, a Csepeli Vasmű összetolva a Lenin Kohászati Művekkel és a Mátrai Hőerőművel. A másik mező szürke, mint a pokol, végig csak kis fehér pöttyök iparkodnak benne – át valamelyik határon. Át minden határon. A Frontex (az unió tagállamainak határellenőrző ügynöksége) biztonsági kameráinak képe a maga láthatatlan szürkeségével többet mutat meg a menekültsors borzalmaiból, mint a legszívszorítóbb menekülttábori riportok együttvéve. Közben egy hang elmeséli négy mozambiki munkás történetét. 1991 őszén rájuk mentek a szkinhedek, hogy is volt az? Kik is ők, s hogy kerültek az NDK-ba? S mit lehet kezdeni azzal, hogy „idegenek kifelé!”, vagy azzal, hogy ez a „fehér emberek országa”. Ja, az NDK.

Most az egész világ Németországra függeszti a tekintetét – mint már annyiszor a történelem során. Vajon mit kezdenek Hoyerswerda gyermekei az emberiség momentán legnagyobb problémájával.

Hogyan oldják meg?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.