tévésmaci

Elefántösvény

  • tévésmaci
  • 2024. január 10.

Film

Amikor Sztupa és Troché szembesültek azzal, hogy farkasok nem léteznek, különbözőképpen reagáltak.

Sztupa nem akart hinni a fülének, ez nem lehet igaz, hiszen én tudom, hogy léteznek, de bizonyítékok sokaságával kellett szembenéznie, amitől persze nem lett boldogabb, úgy érezte, elvettek tőle valamit. Trochénak ellenben a szeme sem rebbent, inkább mintha kihúzta volna egy kicsit magát, már régóta gyanús volt neki a dolog. Figyelj, Sztupa, szerinted lehetséges az, hogy Romulus és Remus ott ücsörögnek, mert szabályosan ücsörögnek az anyafarkas alatt, mint egy túlságosan idillire rajzolt pelenkareklámban, lehet ez? Lehet, hogy a farkasok egymás vállára állnak, hogy elkapják a fára mászó malacot? Sztupa, akkor van farkas, amikor a malac fára mászik. Megmondom neked őszintén, én már kora gyerekkoromban sem néztem jó szemmel a Mikulás, a Jézuska vagy éppenséggel a húsvéti nyuszi ténykedését. Szerinted tojik egy nyúl olyan tojást, amelyet, ha feltörsz, főtt csirketojást kapsz? Vagy egyáltalán, bármilyen tojást? Na, ugyanez a farkassal is a helyzet: folyton megszívatja a kisnyuszi, még tojni sincs ideje, annyit szívatja. Szerinted az életben ez lehetséges? Ne mondjunk farkast, mondjunk csak egy kutyát, arról biztosan tudjuk, hogy létezik, hisz’ ugatnak, ha kell, ha nem, levizelik a kocsid kerekét, mert azt hiszik róla, hogy egy fa, ilyesmi, szóval egy nagyobb kutyán kifogna egy nyúl? Nem fogna, az lenne a maximum, hogy ha elbírna szaladni előle, úgy értem, hosszú távon is. S persze ha lenne, a farkas nehézség nélkül felzabálná nemcsak a kicsi nyuszit, de még az emeleteset is. Szóval se nyuszi, se farkas, se Télapó, se Jézuska. Megmondom úgy, ahogy van, sokáig még az Őszapót sem hittem el. Volt valami mese a harmadikos vagy negyedikes olvasókönyvben, így kezdődött: Őszapó nyakába kanyarította köpenyét… Fümal, de sokan inkább Firnyáknak hívták, nehéz sorsú, nagyon buta osztálytársunk olvasta volna fel, de nem nagyon tudott olvasni. Azt még csak kibagadozta, hogy Őszapó nyakába…, de addigra már mindenki csúfolta, s túl akart lenni a megaláztatáson, gyorsan akart haladni, ezért megtippelte a dolgot, s az jött ki neki, hogy Őszapó nyakába ugrott, mondhatom, elszabadult a pokol. Évekbe tellett, míg rájöttem, hogy egy rohadt helyesírási hiba az egész, és az őszapó valami madárzat kis ő-vel, nem pedig valami alacsonyabb beosztású Télapó, aki még ajándékot sem hoz. Nyugi, Sztupa, még a farkasról is kiderülhet, hogy valami madár. De Sztupa nem adta fel, azt javasolta, leginkább azért, hogy megnyugodjék, hogy menjenek ki az állatkertbe. Csakhogy nem nyugodott meg ott sem, mert amit látott, alig is tűnt meggyőzőnek: a farkasok simán lehettek álruhás vagy csak jól megfodrászolt kutyák, bár az is lehet, hogy csak kedélybetegek voltak attól, hogy nem hisz bennük már senki.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.