tévésmaci

Érte sülnek a malacok

  • tévésmaci
  • 2023. június 28.

Film

Amikor Sztupa és Troché az erdőn motoroztak, erdei motrozókként beszéltek magukról.

Vigyázat, itt jönnek az erdei motrozók. Pozor, pozor, vigyuszin, vigyuszin. Motoroztak ők úttalan utakon, szűk erdei csapásokon, széles árkokon át a szépen leaszfaltozott erdészeti utakon, felverve brümm-brümmögő motorjukkal az erdő csendjét, lakóit és hívatlan vendégeit, mint akik ők maguk is voltak. Erdészeti aszfaltutak? Nevetséges, minden út a határőrségnek épült, tudta is mindenki, s bele is törődött, ez egy ilyen világ, erdészeti útnak hívják a szervek útját. De az az erdő akkor is a legszebb volt a világon, a Šumava erdeje, Babylontól Rozvadovig, az egész, végig a német határ mentén… Persze a motorjukat bőgető Sztupán és Trochén kívül jártak ott még sokan hívatlanul. Például a kislány a bélyegről, aki már nem volt kislány, fiatal asszony volt, átázott viharkabátban, a vállán súlyos hátizsákkal igyekezett a férjével árkon-bokron, hegyen-völgyön átjutni a határon. Például az a kismillió rendőr és határőr, akik a menekülőkre vadásztak. Ezért a menekülők a legtávolabbi motorhangoktól is összerezzentek, hiszen a motor egyet jelentett a határőrrel, a határőr meg a hosszú börtönnel vagy az azonnali golyóval. De Eva Neugebauerovának, vagyis a férje után akkor már Eva Haňkovának feltétlenül át kellett jutnia a határon, nem kaphatták el őket. S távol tartani valakit a határőröktől legjobban a motorbőgéssel lehetett. Sztupának és Trochénak 350-es Janeček-Wanderer Kývačkájuk nyergéből egyszerre kellett követniük Haňkováék és a határvadászrajok mozgását, de volt némi előnyük, az ő Jawájuk elméletileg még a tervezőasztalon sem létezett, így simán lenyomta mindenben a határőrség legkorszerűbbnek számító Jawa Ogarjait, s abból is csak kevés volt rendszerbe állítva. Az volt a módszer, hogy amerre a menekülők útjába került volna a határvédelem, Sztupa és Troché felbőgették a motort, mire a szökevények megriadtak, s irányt váltottak. A kislányt a bélyegen egy szakállas bácsi kapja fel a magasba, a bácsit Tomáš Garrigue Masaryknak hívják, a kislány kábé hároméves, kyjovi népviseletben nevet, s mint mondtuk, a neve Eva Neugebauerová. A tán egy korona ötven hallert kóstáló bélyeg megvan minden háztartásban, a Royal Air Force kötelékében szolgáló cseh pilóták ezt a képet festették fel a bombázójukra, mindenki rajongta Eva Neugebauerovát, akinek békanyálon ugyan, de sikerült 1950-ben átszöknie a határon. Egy darabig Németország nyugati oldalán éltek a férjével, aztán Kalamazoo-ban telpedtek le, Michigan államban. 2000-ben, amikor hazalátogatott, Václav Havel elnök köszöntötte. E szavakkal: bocsánatot kérek, Haňková asszony, ha most nem emelem fel…

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.